Ukraina

COOPERATIVA Nieruchomości URBANO

Motto od początku istnienia firmy, brzmi: ,,Projektujemy i budujemy mieszkania, w których sami chcielibyśmy mieszkać”.  Willa URBANO to Marka Deweloperska obecna w Polsce od 2010 roku. Firma do tej pory realizowała inwestycje w dwóch województwach.

Firma zrealizowała 3 projekty, w których na wyposażeniu funkcjonują dźwigi windowe, instalacje inteligentnego domu, klimatyzacje, ładowarki do samochodów elektrycznych, video-domofony z bramką IP. Aktualnie w obszarze zainteresowań dewelopera jest implementowanie fotowoltaniki.

Nieruchomości Willa URBANO to nie tylko niebanalne bryły budynków ale i troska o otoczenie zewnętrzne

Urbano przygotowuje kolejne  inwestycje, które zamierza zrealizować inaczej, aniżeli do tej pory. Zamiarem Urbano jest założenie Spółdzielni Mieszkaniowej, stanowiącej swego rodzaju portfel private equity. Firma reklamuje projektZAinwestuj, ZAmieszkaj, ZArabiaj, ZAżyj. Bądź „ZA”.

Trochę statystyki na początek. Według stanu na koniec grudnia 2020 r. zasoby mieszkaniowe w Polsce wynosiły ponad 15,0 mln mieszkań, w których znajdowało się 57,4 mln izb, to jest około 1200 ml m2 . W kraju rocznie powstaje ponad 200 tysięcy nowych mieszkań.  Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 600 spółdzielni budowlano-mieszkaniowych i mieszkaniowych. Przez ostatnie lata zasoby spółdzielcze, rok do roku,  tracą udział w krajowym zasobie mieszkaniowy. Oferta mieszkań spółdzielczych maleje. Patrząc na statystyki trend jest wyraźnie spadkowy. Dwa tysiące mieszkań rocznie, które produkują spółdzielnie mieszkaniowe stanowi zaledwie 1 procent rynku, jak podaje portal Deweloperzy.infoWedług danych GUS wynika, że rok 2021 był w kraju rekordowy. Mieszkań oddano do użytku aż 235.000, co jest najlepszym wynikiem od 40 lat. Co zatem robią Spółdzielnie Mieszkaniowe? Być może historia zatacza właśnie koło. Na ziemiach polskich pierwsze spółdzielnie powstały w roku 1890 Bydgoska (Spółdzielnia Mieszkaniowa) oraz,  również w 1890 roku w Poznaniu powstało Towarzystwo Pomoc (Spółka Budowlana).

Na rynku pojawiła się nowa idea.Jak się dowiedzieliśmy, deweloper chce założyć spółdzielnię. Chodzi o budowę 64 dwupokojowych lokali o powierzchni 42 m.kw. Inwestycja ma zostać zrealizowana przy parku z dostępem do wody. Na terenie inwestycji obok budynku wielorodzinnego powstanie nowa Stacja Urbano, czyli podwórko gastronomiczne, strefa food court z bogatą ofertą gastro, która będzie uzupełnieniem strefy usług dla mieszkańców.

Cechą charakterystyczną Willa URBANO jest dbałość o detale.

Projekt budowy Willa URBANO zakłada realizację inwestycji poprzez Spółdzielnię Mieszkaniową. W planowanym na 3 lata procesie inwestycyjnym w IV kondygnacyjnym budynku wielorodzinnym powstaną nowoczesne mieszkania. Jak planują architekci, w projekcie zostaną wykorzystane technologie wykorzystywane przez Urbano do tej pory. Na elewacjach i dachu pojawią się panele fotowoltaniczne w niezwyczajnym kolorze.

Nowa Willa URBANO zostanie zrealizowana w oparciu o przyjęty plan zagospodarowania, harmonogramy, standard obiektu oraz budżet budowy. Inwestycja będzie realizowana przez powołaną do tego zadania spółdzielnię mieszkaniową. Członkami Spółdzielni będą osoby fizyczne, zainteresowane projektem, których liczba jest ograniczona ilością lokali planowanych do zrealizowania w inwestycji. Zainteresowani przystąpieniem do spółdzielni dokonają rejestracji oraz wpisu na listę Spółdzielni. Członkowie Spółdzielni nabędą prawa do zakupu na własność oferowanego w projekcie inwestycyjnym przez Spółdzielnię Mieszkaniową  lokalu po bardzo korzystnej cenie.

Dlaczego Spółdzielnia?- zapytaliśmy prezesa Gorączniaka, właściciela URBANO. Spółdzielnia, semantycznie i historycznie, ma raczej złe konotacje. Czy to się dobrze kojarzy?

Willa URBANO w Wąsoszu

Wzorce krajowe zostały w wielu przypadkach zniszczone, formalnie wyczerpane. Te Spółdzielnie, które nadal działają mam wrażenie, nie mają wielu pochlebnych opinii. Spółdzielnie Mleczarskie, SPOŁEM, Spółdzielnie Pracy, Gminne Spółdzielnie, Spółdzielnie Rolnicze. Tak wiele z nich upadło. Inne po prostu nie mogą konkurować na rynku. Czas jest dla nich niełaskawy. W realiach poprzedniej epoki gospodarczej funkcjonowały zwykle jako monopole – wyjaśnia Gorączniak.

Wraz z Partnerami chcemy postawić na prawdziwą Cooperativa (spółdzielnię – dopisek red.), która będzie demokratycznym związkiem gospodarczym utworzonym przez jej członków w celu realizacji planowanej budowy. Będziemy administrowali projektem, zarządzali umowami z korzyścią dla wszystkich jej członków. Moim projektem jest Willa URBANO, a czerpiąc z wzorców południowo -europejskich, w cooperativie chcemy wdrożyć program inwestycji, którego transparentność oraz korzyści będą oczywiste dla każdego Członka Spółdzielni – dodaje Urbano Rafał Gorączniak 

Spółdzielnię, jak najbardziej można rozwijać w celach gospodarczych. Jest to  najpopularniejsza od ponad 100 lat forma inwestowania. Bezpieczna i finansowo korzystna. U nas powstaje niejako automatycznie, autonomicznie, jako stowarzyszenie, które ma na celu zaspokojenie naszych pragnień, wizji oraz potrzeb realizacji naszych planów-  mówi Gorączniak.  

Sucha 5 to też adres Willa URBANO

Za pośrednictwem podmiotu będącej współwłasnością,  łącząc siły jej członków możemy zrealizować nasze plany gospodarcze, a także  społeczne i kulturalne. My, tak jak i we Włoszech, czy też w Hiszpanii poszukujemy w naszej cooperativa współzależnych korzyści. Członkowie z którymi rozmawiam mogą zaoferować także swoją jakość, doświadczenie oraz produkty i usługi, zmniejszając tym samym ryzyko inwestycji, zapewniając nowe korzyści we wspólnym projekcie. Takie wsparcie Członków Spółdzielni jest dla mnie osobiście wartościami cooperativa w które wierzę, taką cooperativa nieruchomości chcę kierować. Nie przeszkadza mi  to, że własność przedsiębiorstwa będzie bardziej grupowa. Uważam, że równe prawa i obowiązki, a to jest oczywiste w spółdzielni, będą wartościami które pozwolą nam zrealizować niejeden projekt – mówi Gorączniak inicjator cooperativa nieruchomości URBANO.

Jak przeczytaliśmy w konspekcie emisyjnym projektu Cooperativa Nieruchomości Urbano, każdy Członek Spółdzielni URBANO ma prawo do lokowania swoich usług i towarów w inwestycji oraz do czynnego gospodarczego udziału w trakcie budowy oraz w utrzymaniu i obsłudze posprzedażnej. Właściciele firm projektowych, kancelarii prawnych, biur księgowych, producenci i dostawcy materiałów budowlanych, firm sprzątających, zarządcy nieruchomości.

Dom z napisem Willa URBANO każdy odnajdzie

Każdy, kto wniesie wkład budowlany, może ulokować w projekcie swoje usługi znajdzie dodatkowa korzyść w inwestycji – zapewnia Goraczniak. Znajomi robią tak we Włoszech. Ich spółdzielnie dobrze funkcjonują od dekad. Nie upadają, mają się dobrze. Dlaczego my nie możemy skorzystać ze sprawdzonych wzorców? Naśladownictwo jest najwyższą forma uznania.

x

Zobasz także

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...

Dożynki w Pleszewie

Po czterech latach przerwy do Wielkopolski wróciło wojewódzkie święto plonów! Tym razem świętujemy je w ...