Cytadela ze Złotą Pinezką

Google przyznaje Złote Pinezki – wyróżnienia dla najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google atrakcji turystycznych w każdym z województw. W Wielkopolsce nagrodę otrzymała Cytadela – największy park miejski w Poznaniu.
Na zdjęciu znajduje się nagroda Google – Złota Pinezka – uwieczniona na tle kwiatów w Parku Cytadela
W Wielkopolsce nagrodę Google – Złotą Pinezkę – otrzymał Park Cytadela

Mapy Google zostały uruchomione w lutym 2005 roku i od tego czasu pomagają użytkownikom znajdować informacje o interesujących ich miejscach, firmach czy instytucjach z całego świata. Dziś z usługi korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map Google dodano ponad 200 milionów miejsc, z kolei użytkownicy każdego dnia publikują w usłudze ponad 20 milionów wpisów: wskazówek, opinii, zdjęć i informacji.

To właśnie dzięki opiniom użytkowników Map, Google wyłonił jedno najlepiej oceniane miejsce w każdym z 16 województw, które otrzyma statuetkę Złotej Pinezki. Laureatem Złotej Pinezki w województwie wielkopolskim jest Cytadela, największy park miejski w Poznaniu, zbudowany w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. W pozostałościach twierdzy mieści się Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań”. Południowo-zachodni stok wzgórza zajmują cmentarze żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. Właśnie to miejsce najlepiej ocenili użytkownicy Map.

– Z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google postanowiliśmy przyznać statuetki – Złote Pinezki. To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę nagroda w imieniu samych podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw – miejsce szczególne i warte odwiedzenia. A takim – w województwie wielkopolskim – okazał się Park Cytadela, największy park w Poznaniu oraz popularne miejsce spacerów. Jak widać, mieszkańców nie trzeba zachęcać do spędzania tutaj czasu, ale mamy nadzieję, że każdy, kto przyjedzie do Poznania, choć na moment odwiedzi to miejsce. Zachęcamy też do odkrywania okolic, tych bliższych i dalszych, tych znanych i tych mniej oczywistych – a także do wspierania swoich ulubionych miejsc poprzez dzielenie się opiniami, wskazówkami lub zdjęciami na Mapach. Na pewno ludzie je prowadzący, obojętnie, czy są to atrakcje turystyczne, restauracje czy lokalne firmy to docenią – powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska.

Na Cytadeli niewiele zachowało się plenerowych kompozycji rzeźbiarskich ustawionych w parku w latach 1968-70. Dawne czasy przypominają m.in. rzeźby „Braterstwo Broni” dłuta Dimitra Sowy z Charkowa i „Saperzy” Jana Jakóba. Stoi też – uroczyście oddany do użytku w 1986 r. – „Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami”. W 2002 roku na terenie parku stanęła instalacja Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”. Park Cytadela obecnie ma już ponad 12,8 tysięcy opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,8.

– Cieszę się, że jeden z największych i najpiękniejszych poznańskich parków został doceniony. To miejsce ważne dla poznaniaków i poznanianek z wielu względów – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Przypomina nam o poświęceniu setek poznaniaków oraz żołnierzy radzieckich walczących o wyzwolenie Poznania z niemieckiej okupacji. Ale jest też wyjątkowym miejscem wypoczynku i rekreacji, z którego chętnie korzystają całe rodziny. Mamy tu wspaniałe ogrody kwiatowe, ścieżki spacerowe, czy pierwsze miejskie pasieki. Staramy się, by takich pięknych zielonych przestrzeni było w Poznaniu jak najwięcej.

Wyjątkowi przewodnicy

Do wspólnego poznawania turystycznych perełek Polski, Google zaprosił 8 twórców znanych ze swojej ciekawości świata i zamiłowania do podróży. Są to: Krzysztof Adamek (@krzysztof_adamek), Victor Borsuk (@victorborsuk), GDZIE BĄDŹ (@gdziebadz), Globstory (@globstory), Szpilki w Plecaku (@szpilkiwplecaku), Travelicious (@traveliciouspl), Travelover (@travelover.pl) i Wędrowne Motyle (@wedrownemotyle). Każdy twórca przedstawia na swoim profilu dwa miejsca wyróżnione Złotą Pinezką, zachęcając do odkrywania Polski, a także do wspierania ulubionych miejsc poprzez pozostawianie opinii na Mapach. Park Cytadela przedstawi swoim obserwującym Krzysztof Adamek.

Do tej pory przyznano 11 Złotych Pinezek. W województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego, w województwie warmińsko-mazurskim Mosty w Stańczykach, w województwie podlaskim Pałac Branickich w Białymstoku, w województwie kujawsko-pomorskim Żywe Muzeum Piernika, w województwie dolnośląskim ZOO Wrocław Afrykarium, w województwie lubuskim Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, w województwie lubelskim Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w województwie świętokrzyskim Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, w województwie małopolskim Zamek Królewski na Wawelu, a w województwie łódzkim Pasaż Róży.

Informacje o kolejnych laureatach i przyznanych statuetkach będzie można znaleźć na blogu Google (tutaj) i profilu na Facebooku (tutaj), a także na profilach twórców.

Odkrywanie Polski

Analiza trendów w wyszukiwarce Google wskazuje, że Polacy nie stracili zainteresowania podróżami. Zmieniły się jednak ich preferencje oraz styl podróżowania. Miejsca i atrakcje w kraju cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem (wzrost udziału polskich destynacji z 60% wyszukiwań podróżniczych w maju i czerwcu 2019 r. do 84% w maju i czerwcu 2020 r.). Kategoria związana z atrakcjami turystycznymi zaczęła rosnąć od drugiej połowy kwietnia (od maja do końca czerwca wzrost wyszukiwań w kategorii atrakcji zauważalny był już na poziomie 12%). Ponadto zauważalny jest wzrost zainteresowania obszarami blisko natury, zielonymi miejscami poza miastami, takimi jak parki narodowe (wzrost o 62% rok do roku) oraz spadek wyszukiwań popularnych i często zatłoczonych miejsc takich jak kurorty wakacyjne czy parki rozrywki.

W województwie wielkopolskim wśród atrakcji turystycznych najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę Google w czerwcu br. znaleźć można takie miejsca jak: Brama Poznania, Zamek w Kórniku, Jezioro Maltańskie, Park Cytadela, Palmiarnia Poznańska czy Rogalowe Muzeum.

Podróżowanie z małą pomocą Map i Asystenta Google

Aplikacja Map Google na Androida i iOS szybko dostarczy użytkownikom to, czego potrzebują dzięki pięciu łatwo dostępnym kartom: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.

● Odkrywaj: karta prezentuje informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach. Częścią odkrywania nowych miejsc jest próbowanie lokalnej kuchni i regionalnych specjałów. Dobre jedzenie to jedno z najważniejszych wspomnień z podróży. Mapy Google pomagają w łatwy sposób wyszukać miejsca warte odwiedzenia w okolicy: przejrzeć recenzje, aby dowiedzieć się, gdzie można zjeść najlepsze smażone lub wędzone ryby nad Bałtykiem.

● Dojazd: niezależnie od tego, czy podróż odbywa się samochodem, czy komunikacją miejską, czy na rowerze, z kartą Dojazd można zawsze mieć pewność wyboru najlepszej trasy. Wystarczy ustawić codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras. W czasie wakacji warto pomyśleć o rowerowych wyprawach. Ludzie na całym świecie decydują się właśnie na taką formę przemieszczania. Od lutego liczba zapytań o trasy rowerowe w Mapach Google wzrosła o 69% (a w Polsce aż o 280%), osiągając rekordowy poziom w ubiegłym miesiącu. Niezależnie od tego, czy ludzie wyruszają w drogę, aby przyspieszyć bicie serca czy bezpiecznie dojeżdżają do pracy podczas COVID-19, Mapy Google ułatwiają rowerzystom wyszukanie najlepszej trasy.

● Zapisane: użytkownicy zapisali już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google. Teraz mogą znaleźć je wszystkie i zorganizować w jednym miejscu. Przeglądanie zapisanych miejsc, tworzenie nowych planów podróży i dzielenie się rekomendacjami z innymi użytkownikami Map staje się teraz jeszcze prostsze.

● Opublikuj: każdego roku setki milionów użytkowników pomaga aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Opublikuj będzie można jeszcze łatwiej dzielić się swoją wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia, wspierając tym samym lokalne firmy.

● Najnowsze: nowa kartajest dla użytkowników Map źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie można przegapić zdaniem Lokalnych przewodników. Od teraz oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, użytkownicy mogą też bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

O pomoc podczas podróży można też poprosić Asystenta Google. Wystarczy powiedzieć na przykład „OK Google, pokaż atrakcje turystyczne w Gdańsku” lub zapytać o atrakcje w okolicy wybranego miasta. Asystent pomoże również w znalezieniu restauracji czy noclegów w okolicy – wystarczy powiedzieć „OK Google, pokaż restauracje w pobliżu”.
Na zdjęciu znajduje się prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak w swoim gabinecie, trzymający w ręku nagrodę Złotą Pinezkę Na zdjęciu znajduje się nagroda Google – Złota Pinezka – uwieczniona na tle kwiatów, drzew i krzewów w Parku Cytadela Na zdjęciu znajduje się nagroda Google – Złota Pinezka – uwieczniona na tle kwiatów, drzew i krzewów w Parku Cytadela Na zdjęciu znajduje się nagroda Google – Złota Pinezka – uwieczniona na tle kwiatów, drzew i krzewów w Parku Cytadela.
Źródło:biuletyn.poznan.pl

DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Współpraca z Brandenburgią – cztery owocne lata
rozmiar tekstu drukuj kod qr

Po czterech latach współpracy Miasta Poznań z Krajem Związkowym Brandenburgia nadszedł czas na pierwsze podsumowania. Z tej okazji do stolicy Wielkopolski przyjechał Heiner Klemp, przedstawiciel Landtagu. W urzędzie miasta przyjął go Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, odbiera przed Biblioboxx książkę od Heinera Klempa, przedstawiciela Landtagu
Poznań podsumowuje 4 lata współpracy z Brandenburgią

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się przy BiblioboXX (BücherboXX) – mobilnej polsko-niemieckiej bibliotece, która w styczniu została otwarta przy ulicy Za Bramką, w pobliżu budynku urzędu miasta. Był to wynik współpracy pomiędzy Poznaniem a Berlinem, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, w ramach inicjatywy „Partnerstwo Odry”. W czwartek (6 sierpnia) książki do biblioteki przekazali przedstawiciele Brandenburgii.

Następnie w Sali Białej urzędu miasta podsumowano cztery lata wspólnych projektów Poznania i Brandenburgii.

– Współpraca na poziomie regionów i miast jest bardzo ważna – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Nic nie pozwala przekraczać granic lepiej niż sztuka. Dlatego chciałbym wspólnie z partnerami z Niemiec i Ukrainy stworzyć festiwal, który łączyłby kultury polską, niemiecką oraz ukraińską. Wierzę, że uda nam się takie wydarzenie zorganizować.

Goście z Niemiec nawiązali do obecnej sytuacji epidemiologicznej:

– Wspólne działanie miast w czasie pandemii nie jest prostym zadaniem – podkreślał Heiner Klemp, przedstawiciel Landtagu, rzecznik ds. polityki gospodarczej, komunalnej, europolityki. -. Po doświadczeniu koronawirusa wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne są otwarte granice. Dlatego bardzo cieszę się, że możemy gościć dziś w Poznaniu.

Współpraca Poznania z Brandenburgią

W roku 2016 Kraj Związkowy Brandenburgia w celu wzmocnienia kontaktów polsko-niemieckich powołał Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę. Otwarte zostały dwa biura, w tym jedno w Poznaniu, w Centrum Kultury ZAMEK. Od tego czasu intensywna współpraca Dariusa Müllera i Magdaleny Antoniewicz – osób odpowiedzialnych w Brandenburgii i Wielkopolsce za wspieranie partnerstw w obszarach administracji, społeczeństwa obywatelskiego i kultury – przyczyniła się do zrealizowania wielu projektów, wystaw, koncertów oraz partnerstw polsko-niemieckich w Poznaniu.

Jednym z nich była wystawa niemieckiej artystki Klaudii Dietewich „50 miast, 50 śladów- sztuka dla pokoju”, realizowana przez Miasto Poznań we współpracy z Zamkiem Trebnitz – Pełnomocnikiem ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę, Forum Kultur i Polską Akademię Rozwoju. Przedstawione fotografie z 50 miast ukazywały ich różnorodność i piękno; wyrażały też sprzeciw używaniu broni atomowej. Klaudia Dietewich podczas pobytu w Poznaniu odnalazła „znak pokoju”, który utrwaliła w postaci obrazu. W czwartek po południu jej dzieło zostało przekazane na ręce prezydenta Poznania.
Źródło;biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Ulica Kwiatowa po remoncie

Zgodnie z harmonogramem zakończyły się prace budowlane na ulicy Kwiatowej pomiędzy Półwiejską i Rybaki. – ...

Tężnie solankowe w mieście

Z takim wnioskiem do prezydenta Poznania zwrócił się radny Paweł Matuszak. Proponuje on, aby w ...

116 dębów pamięci

W sąsiedztwie Fortu VII, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan, stanęła tablica informująca o ...

Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Być może tak już od przyszłego roku nazywać się będzie Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. Projekt ...

Działka MTP sprzedana

Za 114,5 mln zł Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) sprzedały we wtorek liczącą 5,5 ha działkę ...