Ukraina

Czartoria na finiszu

W Poznaniu, w historycznej dzielnicy Chwaliszewo, dobiegają końca ostatnie prace wykończeniowe przy inwestycji Czartoria. Budynek to kameralny apartamentowiec, nawiązujący wyglądem do słynnego nowojorskiego Flatiron Building. Realizacja Czartorii to ważny krok w stronę rewitalizacji tej części miasta. Inwestor, spółka D&D Investment, postawił na staranność wykonania oraz wysoką jakość materiałów budowlanych i wykończeniowych.
– Kluczem do uzyskania założonego efektu było wykorzystanie materiałów naturalnych. Stąd dominacja kamienia, drewna, metalu i szkła. Poddasze, dachi elementy zewnętrzne wykończyliśmy blachą tytanowo-cynkową. Zastosowaliśmy także okna z naturalnego drewna, o wysokim współczynniku izolacji akustycznej. Posadzki w hallu i na schodach przykryliśmy kamieniem naturalnym – mówi Piotr Działyński, prezes D&D Investment. Budynek wyróżnia się również ciekawym projektem architektonicznym przygotowanym przez pracownię ASW Architekci. Wyglądem przypomina płynący statek.
Czartoria posiada pięć kondygnacji oraz podziemną halę garażową. W budynku są 32 mieszkania oraz 33 miejsca parkingowe. Na parterze znajduje się też lokal usługowy o powierzchni 69 mkw.
Mieszkańcy kamienicy będą mogli korzystać między innymi z własnego klubu fitness. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będzie natomiast całodobowy monitoring oraz wideofony z kartami chipowymi, zainstalowane w każdym lokalu. Na terenie posesji zaaranżowano również eleganckie patio, którego wyróżniającym się elementem jest alpinarium.
Apartamentowiec usytuowany jest na rogu ulic Czartoria i Tylne Chwaliszewo, 300 metrów od Starego Rynku. Z jego ostatnich pięter można zobaczyć katedrę na Ostrowie Tumskim, poznańską farę, a także wieżę ratusza. W pobliżu przebiega Trakt Królewsko-Cesarski, blisko stąd także do porządkowanych nabrzeży Warty i Cybiny. Inwestor poza realizacją inwestycji podjął się również odnowienia kamiennej nawierzchni ulicy Czartoria oraz odrestaurowania granitowych chodników.
– Za priorytet naszych działań uważamy nie tylko wykonanie inwestycji na najwyższym poziomie, ale także wpisanie się w historyczny charakter miejsca. Stąd między innymi nasz udział w powołaniu Stowarzyszenia „Chwaliszewo”, które za cel stawia sobie rewitalizację tego zakątka Poznania – podkreśla Piotr Działyński. Nad wpisaniem inwestycji w historyczny charakter miejsca od początku czuwał miejski konserwator zabytków.
Kamienicę oddano do użytku we wrześniu, a nabywcy mieszkań odebrali klucze i mogą przystępować do ich wykańczania. Wokół budynku trwają jeszcze prace porządkowe i ogrodowe. Część lokali znalazła już swoich nabywców. Standard ich wykończenia może być ustalony indywidualnie z każdym klientem. Cena apartamentów to ok. 8000 złotych netto za m kw.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...