Czerwona strefa zarazy

Od 17 października, miasto jest objęte czerwoną strefą w związku z pandemią koronawirusa. Oznacza to kolejne obostrzenia dla poznanianek i poznaniaków. Mniej osób wejdzie do kościoła czy tramwaju, a wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności. Od poniedziałku, 19 października, zakazane są również wesela. Nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Zdjęcie przedstawia poznańskie Stare Miasto z lotu ptaka – grafika artykułu
Nowe obostrzenia będą obowiązywać w Pozaniu już od najbliższej soboty, 17 października/fot. W. Mania

W czwartek, 15 października, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział objęcie Poznania czerwoną strefą. Podał też cały szereg nowych obostrzeń zarówno dla czerwonej, jak i dla żółtej strefy. Będą one obowiązywać już od najbliższej soboty, 17 października – i podobnie jak wcześniejsze zakazy, mają pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Co się zmieni

Mniej osób wejdzie równocześnie do sklepu. Podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedziano limit do 5 osób na jedną kasę.

Mniej pasażerów wejdzie też do autobusu czy tramwaju. W strefie czerwonej zajęta może być połowa miejsc siedzących albo 30% wszystkich miejsc. Równocześnie co drugie siedzenie musi pozostać wolne. Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom stolicy Wielkopolski wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu są dezynfekowane każdego dnia, w trakcie codziennego sprzątania. W przypadku najmniejszego choćby podejrzenia, że autobusem lub tramwajem mogła podróżować osoba zakażona koronawirusem – kurs jest natychmiast przerywany, a pojazd zjeżdża do zajezdni, gdzie jest wietrzony, a następnie kilkakrotnie odkażany.

Spore zmiany czekają też uczniów: od 17 października w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych w strefie czerwonej obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Wydarzenia sportowe rozgrywane będą bez udziału publiczności, a na wydarzenia kulturalne może wejść tylko 25 proc. widowni.

Zmiany czekają poznaniaków również w kościołach – w strefie czerwonej podczas uroczystości religijnych wyznaczono limit: może w nich brać udział nie więcej niż 1 osoba na 7mkw.

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same nowe zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej: lokale gastronomiczne mogą być otwarte tylko w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 posiłki można zamawiać tylko na wynos.

W zgromadzeniach publicznych będzie mogło uczestniczyć max. 10 osób, zawieszono też działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Od poniedziałku, 19 października, obowiązywać będzie zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela, konsolacje i inne.

Już wcześniej zakazano również organizacji kongresów i targów, zamknięte też będą wesołe miasteczka, parki rekreacyjne i parki rozrywki.

x

Zobasz także

29. Finał WOŚP

29. Finał WOŚP odbędzie się 31 stycznia 2021 roku. Finał z głową – takie jest ...

Powodzenia prezydencie Biden

Przez miesiąc na urzędzie marszałkowskim w Poznaniu mają wisieć amerykańskie flagi i portrety Joe Bidena ...

30 lat ZMP

W dniach 18-20 stycznia 1991 roku odbywał się w Poznaniu z udziałem 60 delegatów Kongres ...

102 rocznica Powstania

„Przenieśmy nasze świętowanie do przestrzeni wirtualnej, oddajmy hołd naszym bohaterom indywidualnie, ale przecież RAZEM. Niech ...

Budżet dla Poznania*2021

W najbliższym czasie sporo posiedzeń komisji merytorycznych Rady Miasta, które zajmą się opiniowaniem projektu budżetu ...