Ukraina

Czy Polacy są eko?

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie BOŚ Banku – „Korzystanie z rozwiązań ekologicznych przez Polaków” – wynika, że już 66 proc. z nas korzysta z energooszczędnych żarówek, a 45 proc. kupuje wysokiej klasy sprzęt AGD klasy A+. Zdecydowana większość Polaków – aż 61 proc. – regularnie segreguje śmieci. Badanie zrealizowane zostało techniką bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych w ramach cyklicznego projektu Omnimas na losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. Wynika z niego, że w trosce o środowisko 48 proc. Polaków inwestuje w nowoczesne, szczelne okna, a ekotorby i biodegragowalne reklamówki stosuje 41 proc. badanych. Natomiast co dziesiąta osoba kupuje żywność ekologiczną.
Coraz częściej zwracamy uwagę także na selekcję odpadów. Przynajmniej na poziomie deklaratywnym osoby, które segregują śmieci, przeważają nad tymi, które tego nie robią. Jednak wraz ze wzrostem liczby ludności miejscowości maleje odsetek osób, które dzielą odpady. O ile na wsi wynosi on 65 proc., to wśród mieszkańców miast powyżej 500 tys. dba o to 55 proc. respondentów.
Prawie co dziesiąty Polak bierze udział w sprzątaniu świata (12 proc.) lub dniu bez samochodu (8 proc.). Najchętniej w różnego rodzaju akcjach ekologicznych uczestniczą osoby w wieku 15-19 lat (55 proc.). One jednak są najmniej skłonne do segregowania odpadów. Najczęściej robią to osoby w wieku od 40 do 60 lat.
We współczesnym świecie jednym z priorytetów jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Można to robić między innymi korzystając z odpowiednich środków transportu. 13 proc. Polaków deklaruje, że korzysta z tramwaju lub metra, 12 proc. twierdzi, że jeździ do pracy na rowerze, a jeden na stu badanych podróżuje samochodami ekologicznymi. 77 proc. badanych nie stosuje żadnego ze wskazanych rozwiązań. Na jeżdżenie komunikacją miejską częściej niż ogół badanych decydują się mieszkańcy miast powyżej 500 tys. (58 proc.), osoby z wykształceniem wyższym (23 proc.), jak również Polacy oceniający swoją sytuację materialną jako dobrą (21 proc.).
Z finansowych rozwiązań ekologicznych, na przykład kredytu na zakup kolektorów słonecznych, czy na budowę domu ekologicznego korzysta lub planuje skorzystać zaledwie 4 proc. naszych rodaków. Rozwiązania ekologiczne w budownictwie (kolektory słoneczne, rekuperację, pompy ciepła) do tej pory wykorzystało tylko 3 proc. Polaków.
Wielkopolanie w ciągu ostatnich 5 lat zaciągnęli w BOŚ Banku kredyty na odnawialne źródła energii na kwotę około 39,5 mln zł. Tymi pieniędzmi sfinansowano inwestycje o wartości 64,5 mln zł. 60 procent tej kwoty to kredyty zawarte w ciągu III kwartału tego roku (22,9 mln zł). Największą popularnością cieszą się kredyty na kolektory słoneczne. To około 50 proc. wszystkich kredytów udzielonych na OZE w tym regionie.

x

Zobasz także

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...

Zapaść na rynku PPP

To już nie spowolnienie, ale zapaść. Jest tylko jedna nowa umowa na rynku PPP   ...