Ukraina

Czy potrafimy dzielić się miastem?

Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy otwartej debaty na dziedzińcu Urzędu Miasta. Dyskusji z udziałem prezydentów Poznania i Nowej Soli oraz profesorów poznańskich uczelni towarzyszyły animacje i gry edukacyjne, przygotowane dla najmłodszych uczestników wydarzenia.

Debatę zorganizowano z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. To święto, obchodzone corocznie 27 maja, które upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 1990 roku.

Demokracja i wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba jej bronić. W Dniu Samorządowca apeluję, żebyśmy bronili samorządu. To on pozwala na podejmowanie decyzji na dole, od sołectw po wielkie miasta. Im więcej samorządu, tym mniej polityki – powiedział Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

W odpowiedzi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przytoczył słowa Jana Kulczyka, który mówił, że można popełniać błędy, ale ważne by być pierwszym.

Rzeczywiście robimy pewne rzeczy jako pierwsi. Jestem przekonany, że te zmiany zostaną wprowadzone też w innych miastach w całej Polsce. Jesteśmy w Poznaniu poligonem doświadczalnym. Gdy pokażemy, że coś nam się uda, to zarazimy cały kraj – przekonywał Jacek Jaśkowiak.

Otwarta debata dotyczyła koncepcji „ekonomii współpracy”. Uczestnicy dyskusji próbowali wyjaśnić na czym polega „dzielenie się” miastem oraz jakie są współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni, transporcie oraz w polityce mieszkaniowej, a także szukali dla nich zastosowania w Poznaniu.

Zmieniamy się mentalnie, już się tak nie odgradzamy. Już nie budujemy płotów wokół nowych osiedli. Musimy przełamywać bariery. Nauczyć się tego, że miasto jest wspólne i otworzyć na innych ludzi – zwrócił uwagę prezydent Jacek Jaśkowiak. Jako przykład działań idących w tym kierunku podał dziedziniec Urzędu Miasta, który jeszcze dwa lata temu był wewnętrznym parkingiem.

Ten plac to była pierwsza przestrzeń w centrum miasta, gdzie można za darmo usiąść z grupą turystów – zaznaczył Dawid Strębicki z pracowni Atelier, która projektowała Wolny Dziedziniec.

Uczestnicy dyskusji przytoczyli również przykłady kolejnych miejsc w Poznaniu, które w niedługim czasie obejmie rewitalizacja i zmiana dotychczasowego charakteru, w tym plac Kolegiacki, rynek Łazarski i ulica Święty Marcin.

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz zauważył, że tego typu zmiany często spotykają się z oporem ze strony mieszkańców. Zwłaszcza jeżeli przebudowy ograniczają liczbę miejsc parkingowych.

Jeśli mamy 350 tys. samochodów, to one się po prostu nie mieszczą w mieście. Kierowcy narzekają, że stoją w korkach, produkują spaliny – wyliczał prezydent Jaśkowiak i odniósł się do likwidacji parkingu na placu Kolegiackim – Z jednej strony nie ma miejsca na samochody, z drugiej na nowym parkingu przy ul. Za Bramką było pusto, gdy tam wjechałem.

W kwestii ograniczenia liczby aut w mieście prezydent Nowej Soli zażartował, że pod tym względem jest lepszy od prezydenta Poznania.

– Ja już swój samochód wystawiłem na sprzedaż. Nie jest mi potrzebny, po co ma stać pod urzędem – powiedział Wadim Tyszkiewicz. Jacek Jaśkowiak odparł, że też myśli o takiej decyzji, a impulsem do tego ma być powstanie w Poznaniu pierwszej miejskiej wypożyczalni aut.

Jestem gotowy sprzedać auto, bo policzyłem ile kosztuje jego utrzymanie. Pracujemy nad wypożyczalnią i wkrótce podpiszemy w tej sprawie list intencyjny – zapowiedział prezydent Jaśkowiak.

Głos w tej sprawie zabrał również prof. Rafał Drozdowski, socjolog z UAM: – Ustąpiłem miejsca innym i pozbyłem się samochodu.

Profesor Rafał Drozdowski podsumował też czym jest „dzielenie się”:

– Pojęcie gospodarki opartej na dzieleniu się bazuje na stwierdzeniu, że dostęp opłaca się bardziej niż własność. To może oznaczać współobecność, czyli dzielenie się przestrzenią. Druga kwestia to współużytkowanie, czyli wspólne korzystanie. Trzecia to wymiana, np. przedmiotami, umiejętnościami, usługami. Trzeba wypracować reguły takiego dzielenia się – wyliczał prof. Drozdowski i podkreślił: – Wiele razy padła kwestia zaufania. Bez zaufania ani rusz, jest kluczowe!

Wyniki badań na temat zaufania przytoczyła prof. Halina Zboroń z UEP:

Polacy są bardzo kiepscy w ufaniu sobie nawzajem. 12 proc. Polaków jest skłonnych ufać obcym. To tragiczne wyniki – mówiła.

Poznaniacy podejmują szereg ciekawych inicjatyw. Dzielenie się zasobami jest oczywiste na Zachodzie. Mam nadzieję, że u nas to będzie oczywiste dla pokolenia, które teraz dorasta – podsumowała prof. Halina Zboroń. Jacek Jaśkowiak dodał: – Potrzeba nam edukacji i jeszcze raz edukacji.

W panelu dyskusyjnym „Czy potrafimy dzielić się miastem?” wzięli udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, prof. Halina Zboroń z Uniwersytetu Ekonomicznego oraz prof. Rafał Drozdowski z UAM, Dawid Strębicki z pracowni Atelier, która projektowała Wolny Dziedziniec, a także mieszkańcy Poznania.

Hubert Bugajny, Biuro Prasowe UMP

x

Zobasz także

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...

Dożynki w Pleszewie

Po czterech latach przerwy do Wielkopolski wróciło wojewódzkie święto plonów! Tym razem świętujemy je w ...