Czynsz pochodną dochodów

Osoby, które będzie na to stać, prawdopodobnie zapłacą wkrótce wyższy czynsz za mieszkania komunalne.O sprawie pisze „Głos Wielkopolski”. Już w zeszłym roku ZKZL szacował, że około 30-50 proc. lokarów zarabia więcej niż podczas podpisywania umowy najmu,więc w obecnych warunkach nie otrzymałoby mieszkania komunalnego.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, przyznał, że problem istnieje i wielu lokatorów zwyczajnie nie powinno mieszkać w „komunalce”, bo stać ich na wynajęcie lokalu na rynku lub staranie się o kredyt.

– Będziemy pracować nad wprowadzeniem mechanizmu, który spowoduje podwyżki dla osób, których zasoby finansowe są spore i pozwalają im na wynajęcia mieszkania na rynku komercyjnym – powiedział „Głosowi Wielkopolskiemu” zastępca Jacka Jaśkowiaka. Dodał, że chodzi o lokatorów „majętnych”, a nie ubogich i „średnio zarabiających”.

Prace nad projektem odpowiedniej uchwały są obecnie na bardzo wczesnym etapie, radni mają go jednak poznać w przyszłym roku.

Miejskie zasoby to ponad 12 tys. lokali. W przypadku mieszkań socjalnych czynsz wynosi 2,45 zł za metr kwadratowy, a w komunalnych trzeba zapłacić od 4,9 zł do 12,9 zł za mkw. To stawki znacznie poniżej ceny rynkowej.

x

Zobasz także

Pokoje na godziny to biznes

Nie może budzić wątpliwości fakt, że działalność w postaci oferowania, a następnie wynajmu lokali turystom, ...

Wyczerpać tryb skargowy

Skarżąca Polka w piśmie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zarzucała naruszenie art. 1 ...

Prostsze prawo budowlane

Sejm uchwalił nowelizacje prawa budowlanego i ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowe przepisy mają ...

SN o miejscach postojowych

W ocenie Sądu Okręgowego rękojmia jest wyłączona, jeżeli dla nieruchomości są prowadzone dwie księgi wieczyste, ...

Operacja „przekształcenie”

Osoby uprawnione, które podjęły decyzję, by zapłacić jednorazowo całą opłatę za przekształcenie prawa do użytkowania ...