Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Czynsz pochodną dochodów

Osoby, które będzie na to stać, prawdopodobnie zapłacą wkrótce wyższy czynsz za mieszkania komunalne.O sprawie pisze „Głos Wielkopolski”. Już w zeszłym roku ZKZL szacował, że około 30-50 proc. lokarów zarabia więcej niż podczas podpisywania umowy najmu,więc w obecnych warunkach nie otrzymałoby mieszkania komunalnego.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, przyznał, że problem istnieje i wielu lokatorów zwyczajnie nie powinno mieszkać w „komunalce”, bo stać ich na wynajęcie lokalu na rynku lub staranie się o kredyt.

– Będziemy pracować nad wprowadzeniem mechanizmu, który spowoduje podwyżki dla osób, których zasoby finansowe są spore i pozwalają im na wynajęcia mieszkania na rynku komercyjnym – powiedział „Głosowi Wielkopolskiemu” zastępca Jacka Jaśkowiaka. Dodał, że chodzi o lokatorów „majętnych”, a nie ubogich i „średnio zarabiających”.

Prace nad projektem odpowiedniej uchwały są obecnie na bardzo wczesnym etapie, radni mają go jednak poznać w przyszłym roku.

Miejskie zasoby to ponad 12 tys. lokali. W przypadku mieszkań socjalnych czynsz wynosi 2,45 zł za metr kwadratowy, a w komunalnych trzeba zapłacić od 4,9 zł do 12,9 zł za mkw. To stawki znacznie poniżej ceny rynkowej.

x

Zobasz także

Zabił żonę i 4. sąsiadów

Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej w procesie dotyczącym wybuchu w kamienicy na poznańskim Dębcu złożył na rozprawie ...

Kara za wadliwe wyroby

Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych wprowadzających konsumentów w błąd w zakresie deklarowanych parametrów materiałów budowlanych, ...

Deweloper wygrał z gminą

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał korzystny wyrok dla dewelopera, realizującego inwestycję w Wielkopolsce. To ...

Więzienie dla kamienicznika

Pani Stefania do ostatnich dni walczyła w sądzie z nowym właścicielem kamienicy, który nękał lokatorów. ...

Oddadzą pieniądze za A2

Autostrada Wielkopolska przegrała w sądzie UE w sprawie zwrotu Polsce pomocy publicznej. Sąd UE oddalił ...