Ukraina

Czynsze na punkty

Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni podjęli decyzję o wprowadzeniu systemu punktowego przy naliczaniu stawek czynszowych w mieszkaniach komunalnych. Nowe zasady zaczną obowiązywać po uprawomocnieniu się uchwały rady, czyli nie wcześniej niż w drugiej połowie tego roku. Związana z nowym systemem ewentualna podwyżka czynszu nie będzie mogła być jednak wyższa niż 10 procent. Nowy systemu obliczania stawek czynszowych w mieszkaniach komunalnych pozwoli zróżnicować je w znacznie większy sposób niż obecnie. Co to oznacza?
Punktowy system będzie bardziej sprawiedliwy. Nie może bowiem najemca lokalu o pełnym standardzie w dobrze utrzymanej kamienicy w centrum miasta płacić tyle samo, co lokator wspólnego mieszkania np. bez centralnego ogrzewania i łazienki znajdującego się w na poddaszu oficyny na peryferiach Poznania – argumentuje Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych.
Nowy system bierze pod uwagę nie tylko ustawowe elementy różnicowania stawek czynszu (położenie budynku, położenie lokalu w budynku, wyposażenie budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje oraz ich stan, ogólny stanu techniczny budynku). Uzupełniony jest dodatkowo o silnie determinujące poziom czynszów na rynku czynniki o charakterze funkcjonalno-użytkowym, uwzględniające zarówno komfort życia najemców, jak też pewne działania lub zaniechania ze strony właściciela zasobu takie jak np. wielkość środków przeznaczonych na remonty danego budynku. Nowe rozwiązanie pozwoli na precyzyjną ocenę cech jakościowych lokalu, jednocześnie wyeliminuje uznaniowość oceny.
Obiektywność systemu gwarantuje także propozycja uzależnienia wysokości stawek od wartości odtworzeniowej budynku ogłaszanej co kwartał przez wojewodę wielkopolskiego System punktowy umożliwiać będzie także obniżkę czynszu, np. w mieszkalnych barakach, których standard jest bardzo niski. Będzie także wprowadzony system obniżek czynszu dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Projekt ogranicza częstotliwość i wysokość ewentualnych podwyżek po wprowadzeniu systemu punktowego. Jednorazowy wzrost stawki czynszowej nie będzie mógł być wyższy niż 10 procent.
Dla potrzeb systemu Poznań podzielony został na cztery strefy czynszowe: centralną, śródmiejską, pośrednią i peryferyjną. Mieszkania położone w centrum dostaną dodatkowo 5 punktów. Dodatkowe punkty otrzymają też lokale wyposażone we wszystkie instalacje, położone na pierwszym piętrze i w małych budynkach. Im dalej od centrum, a budynek w gorszym stanie, tym czynsze będą niższe. Każdy punkt pracownicy ZKZL wycenili na 10 gr. W najlepszych lokalach czynsz wyniesie 9,73 zł/m kw., co odpowiada górnej granicy, czyli 3 proc. wartości odtworzeniowej w skali roku. Stawka czynszu socjalnego wzrośnie do 2,40 zł za metr. Ale wprowadzenie tych stawek nie nastąpi od razu, bo tegoroczna podwyżka nie może być wyższa niż 10 proc. stawek dotychczasowych.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...