Ładowarki emu.energy

Czyszczą Pomnik Armii Poznań

Pomnik Armii Poznań powoli odzyskuje blask. Betonowe elementy konstrukcji poddano specjalistycznemu czyszczeniu. Prace rozpoczęły się w środę i potrwają trzy dni. W planach jest jeszcze polerowanie iglic. To pierwsze tak profesjonalne działania od lat 80., czyli od momentu powstania pomnika.

Piaskowanie (czyszczenie powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza) zlecono firmie SamborTech, która ma doświadczenie również w renowacji zabytków. Profesjonalny zabieg pozwoli przywrócić pomnikowi pierwotną barwę i oczyścić go z malunków wandali.

Swój naturalny kolor odzyskały już płaskorzeźby żołnierzy. Oczyszczono także ścianę, na której znajdują się informacje o jednostkach Armii „Poznań”, stoczonych bitwach i osobach poległych. Obecnie trwa czyszczenie sufitu. Nad realizacją prac czuwa Wydział Gospodarki Komunalnej.

Piaskowanie pomnika potrwa do piątku. W planach na najbliższy czas jest jeszcze polerowanie iglic oraz słupów, symbolizujących bagnety i odnoszących się do niemieckich czołgów.

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorką projektu pomnika jest prof. Anna Rodzińska- Iwiańska.
fot. Poznan.pl

x

Zobasz także

Mini park na Jeżycach

Zaplanowane prace na skwerze położonym u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Janickiego. Wkrótce zmieni się on ...

Na kawę do Starego Portu

Punkt gastronomiczny dostępny dla wszystkich poznaniaków oraz prysznice i pralnia dla żeglarzy – to wszystko ...

„KONSTYTUCJA” już jest

W weekend na ścianie budynku przy ulicy 27 Grudnia w centrum Poznania wymalowano mural KONSTYTUCJA. ...

Salon Fielmanna na św. Marcinie

Marka Fielmann otworzyła ponownie swój flagowy salon w Poznaniu przy ul. Święty Marcin 69. Lokal ...

W rocznicę „PeWuKi”

W piątek 11 października o godz. 19 w pawilonie nr 10 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie ...