Ładowarki emu.energy

Czyszczą Pomnik Armii Poznań

Pomnik Armii Poznań powoli odzyskuje blask. Betonowe elementy konstrukcji poddano specjalistycznemu czyszczeniu. Prace rozpoczęły się w środę i potrwają trzy dni. W planach jest jeszcze polerowanie iglic. To pierwsze tak profesjonalne działania od lat 80., czyli od momentu powstania pomnika.

Piaskowanie (czyszczenie powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza) zlecono firmie SamborTech, która ma doświadczenie również w renowacji zabytków. Profesjonalny zabieg pozwoli przywrócić pomnikowi pierwotną barwę i oczyścić go z malunków wandali.

Swój naturalny kolor odzyskały już płaskorzeźby żołnierzy. Oczyszczono także ścianę, na której znajdują się informacje o jednostkach Armii „Poznań”, stoczonych bitwach i osobach poległych. Obecnie trwa czyszczenie sufitu. Nad realizacją prac czuwa Wydział Gospodarki Komunalnej.

Piaskowanie pomnika potrwa do piątku. W planach na najbliższy czas jest jeszcze polerowanie iglic oraz słupów, symbolizujących bagnety i odnoszących się do niemieckich czołgów.

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorką projektu pomnika jest prof. Anna Rodzińska- Iwiańska.
fot. Poznan.pl

x

Zobasz także

Nowy DPS na Strzeszynie

Budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z miejscami dla stu pensjonariuszy powstanie przy ulicy Żołnierzy ...

Szlakiem graffiti i neonów

68 puntów z muralami i graffiti, 18 działających reklam neonowych oraz 8 starych szyldów oraz ...

Kobiecy mural na Jeżycach

Ponad 16 tys. złotych potrzeba, aby ogrodzenie posesji przy ulicy Dąbrowskiego ozdobił murali z wizerunkami ...

Park miejski na Dębcu

Powstał kolejny nowy park miejski – tym razem na Dębcu. Jego powierzchnia to 2,6 hektara ...

Nowy gmach dla aptekarzy

Uniwersytet Medyczny wybrał generalnego wykonawcę Collegium Pharmaceuticum, które ma stanąć przy ul. Rokietnickiej. Kompleks z ...