Ukraina

Deweloper sfinansował kopię obrazu z Przemysłem II

Poznański deweloper UWI Inwestycje sfinansował reprodukcję obrazu Jana Matejki przedstawiającą śmierć króla Przemysła II w Rogoźnie. Obraz zawisł w Muzeum Sztuk Użytkowych na Górze Przemysła. – Nasza firma od lat współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami. Szukamy zdarzeń niebanalnych. To przedsięwzięcie postanowiliśmy wesprzeć, bo obraz przedstawiający śmierć poznańskiego króla nie funkcjonuje w świadomości Polaków – powiedział Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje. – Poza tym intrygujące są nagłe zdarzenia w historii. Jak potoczyłyby się dzieje Polski, gdyby życie króla Przemysła II nie zostało tak wcześnie gwałtownie przerwane i panowałby przez wiele lat?

Jan Matejko namalował wiele obrazów o treści historycznej. Jeden z nich przedstawia wydarzenie ważne dla Wielkopolski, ale i smutne, bo pogrzebało ono szanse Poznania na pełnienie roli stolicy. Obraz ten to „Śmierć Przemysła II w Rogoźnie”. Dzieło jest własnością Akademii Nauk w Zagrzebiu. Dzięki firmie UWI Inwestycje S.A. poznańskie Muzeum Narodowe 30 maja otrzymało kopię namalowaną przez Jerzego Winklera.
W okresie rozbicia dzielnicowego książę Przemysł II rozpoczął jednoczenie ziem polskich. Połączył swoją Wielkopolskę z Pomorzem Gdańskim, w 1295 r. koronował się w Gnieźnie na króla, jego poznańska rezydencja była zamkiem królewskim. Niestety, kilka miesięcy później został w Rogoźnie zamordowany przez Brandenburczyków. Dzieło jednoczenia dzielnic kontynuował Władysław Łokietek, który za stolicę obrał Kraków. Po poznańskim zamku królewskim nic nie zostało, dziś trwają starania o jego odbudowę.
Obraz Jana Matejki, namalowany w 1875 r. kupił 9 lat później biskup Strossmayer z Diakowaru. Dziś płótno jest własnością Akademii Nauk w Zagrzebiu, w Poznaniu oglądaliśmy je krótko w ubiegłym roku. Od dziś w Muzeum Sztuk Użytkowych na Górze Przemysła możemy oglądać kopię dzieła, wykonaną przez poznańskiego malarza Jerzego Winklera za zgodą właściciela oryginału.
Wykonanie kopii sfinansowała firma UWI Inwestycje z Poznania. To nie pierwsze jej działanie na rzecz lokalnej społeczności oraz mecenatu sztuki. Doprowadziła ona do przywrócenia figury Jana Baptysty Quadro na jednej z kamienic na Starym Rynku w Poznaniu. Forma tej rzeźby służy do odlewania statuetek będących nagrodą prezydenta Poznania dla architekta, autora najlepszej realizacji roku. Pomysłodawcą honorowania najlepszych architektów była firma UWI Inwestycje. Inne jej dzieło to budowa w poznańskiej katedrze nowych organów. Na Starym Rynku kilka lat temu znajdowała się tylko jedna fontanna, z rzeźbą Prozerpiny. Teraz fontanny stoją tam na każdym rogu – z inicjatywy UWI Inwestycje do Prozerpiny dołączyli Apollo, Neptun i Mars. Firma ta dokonała też wiele drobniejszych działań na rzecz miasta, takich jak upamiętnienie w katedrze biskupa Jordana płytą epitafijną, przywrócenie Pałacowi Górków figury Matki Boskiej.
Uważam, że również małe formy, które pojawiają się w krajobrazie miasta, mogą go wzbogać. Dlatego staramy się pomagać w ich powstawaniu czy przywracaniu – prezes Cenkiel uzasadnia zaangażowanie firmy w mecenat kultury.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...