Ukraina

Deweloperzy coraz aktywniejsi

Rośnie liczba rozpoczynanych budów, w górę ruszyły także pozwolenia na budowę, w ujęciu rocznym jedynie w liczbie oddawanych do użytkowania mieszkań GUS raportuje spadki. O 62 proc. wzrosła w trzech miesiącach 2014 r. liczba rozpoczętych przez deweloperów budów w stosunku do okresu styczeń-marzec ubiegłego roku. Łącznie rozpoczęto budowę 15215 mieszkań przeznaczonych na sprzedaż – to wynik porównywalny z początkiem 2012 r. gdy przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej obserwowaliśmy wzmożoną aktywność deweloperów na rynku. W samym marcu br. deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 6 tys. mieszkań, co jest wynikiem o ponad 35 proc. lepszym od marca ubiegłego roku. Łagodna zima sprawiła, że także statystyka indywidualnie budowanych mieszkań jest wysoka. Liczba rozpoczętych budów w pierwszych trzech miesiącach była wyższa od ubiegłorocznego wyniku o ponad 37 proc., a w samym marcu wzrost r/r wyniósł 47 proc. – wynika z danych GUS przeanalizowanych przez Home Broker.

Budownictwo mieszkaniowe w kolejnych okresach 12-miesięcznych

Ĺšródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

W ujęciu 12-miesięcznym, które pozwala spojrzeć na rynek z szerszej perspektywy, obserwujemy statystyczny efekt wejścia w życie ustawy deweloperskiej wiosną 2012 r. Po tym wydarzeniu przez kilka kolejnych kwartałów aktywność deweloperów na polu rozpoczynania nowych budów była niewielka, a teraz sytuacja się normuje i rok do roku jest wzrost liczby nowych budów o 11 procent.
Początek roku jest dużo lepszy od 2013 r. nie tylko pod względem liczby rozpoczynanych budów, ale i uzyskiwanych pozwoleń na budowę. Na całym rynku w okresie styczeń-marzec było ich o 15 proc. więcej niż przed rokiem, a to głównie zasługa deweloperów, którzy zwiększyli liczbę pozwoleń o prawie połowę, w samym marcu wzrost wyniósł 140 proc.
W ujęciu 12-miesięcznym nie jest już tak dobrze. Przez ostatni rok deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 61,7 tys. mieszkań, co jest wynikiem o prawie 7 proc. niższym niż w analogicznym okresie przez rokiem. W przypadku indywidualnych klientów spadek jest jeszcze większy i wynosi ponad 8 proc. Wzrost aktywności deweloperów jeśli chodzi o pozwolenia na budowę jest związany z rosnącą liczbą transakcji zakupu działek. Firmy chcą wprowadzić do sprzedaży tanie mieszkania spełniające warunki programu Mieszkanie dla Młodych, szukają więc takich lokalizacji, w których limity cenowe zostaną spełnione i występują o pozwolenia na budowę.

Mniej mieszkań do zasiedlenia

W ostatnich 12 miesiącach firmy budowlane oddały do użytkowania 56,5 tys. lokali mieszkalnych, co jest wielkością o 11,6 proc. niższą niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Warto jednak zaznaczyć, że marzec był pod tym względem całkiem niezły, liczba mieszkań oddanych do użytkowania w marcu była większa od tej sprzed roku nie tylko u deweloperów, ale i klientów indywidualnych.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie kwiecień 2013-marzec 2014 r.


Ĺšródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Łącznie uczestnicy rynku oddali w ostatnich 12 mies. 144,7 tys. lokali (o 5,7 proc. mniej niż rok temu). Od września 2012 r. do października 2013 r. liczba ta mieściła się w przedziale 149-154 tys., co było efektem sporej liczby budów rozpoczynanych w 2011 i 2012 r. Przez ostatni kwartał było to 144-145 tys. mieszkań. Warto zaznaczyć, że spadek jest spowodowany głównie przez wynik deweloperów.
Liczba oddawanych mieszkań jest pochodną tego, ile nieruchomości się buduje. Średni czas trwania budowy to około dwa lata. Analizując liczbę rozpoczynanych budów można przewidzieć, że zjawisko mniejszej liczby oddawanych mieszkań będziemy obserwować jeszcze przez kilka miesięcy i w drugiej połowie roku powinna ona zacząć rosnąć, szczególnie jeśli chodzi o mieszkania od deweloperów.
W trzech pierwszych miesiącach br. największy spadek mieszkań oddanych do użytkowania zanotowano w woj. pomorskim (o 31 proc.), z kolei najbardziej dynamiczny wzrost GUS zaobserwował w woj. Woj. pomorskie wyróżnia się także na polu liczby pozwoleń na budowę, która w okresie styczeń-marzec 2014 r. była dwukrotnie wyższa od ubiegłorocznej. Z kolei w rozpoczętych budowach najbardziej imponującą zmianę w w/w okresie GUS zanotował w woj. wielkopolskim (+134 proc.) i mazowieckim (+101 proc.).

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...