Ukraina

Deweloperzy przyspieszyli żeby zdążyć przed ustawą

Tak jak można było tego oczekiwać, w kwietniu wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz tych, na realizację których wydano pozwolenia.

Zgodnie z najnowszymi danym Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnich 12 miesiącach łącznie rozpoczęto budowę 166,1 tys. lokali mieszkalnych. Oznacza to roczną dynamikę przyrostu ich liczby na poziomie równo 5 proc. Głównym motorem były firmy deweloperskie, które spieszyły się, aby zdążyć wprowadzić do sprzedaży jak najwięcej mieszkań jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o ochronie praw nabywcy, co miało miejsce pod sam koniec kwietnia. W ich przypadku dynamika wzrostu wyniosła 12,7 proc., a liczba rozpoczętych mieszkań przekroczyła 70,8 tys.
Także uzyskanie pozwolenia na budowę jest wystarczająca przesłanką do rozpoczęcia sprzedaży przez deweloperów. Dlatego również tu w kwietniu można było zaobserwować wyraźny wzrost liczby mieszkań, na realizacje których wydano pozwolenia. W skali 12 miesięcy ich liczbą sięgnęła 188,8 tys., co oznacza wzrost w porównaniu z analogicznych wcześniejszym okresem o 7,2 proc. Podobnie jak w przypadku mieszkań, których budowę rozpoczęto, tu również główną i w zasadzie jedyną siłą napędową byli deweloperzy. Tylko w tej grupie zanotowaliśmy bowiem dodatnią roczną dynamikę zmiany, która wyniosła 25,9 proc. W ostatnim roku deweloperzy wystarali się o 88,7 tys. pozwoleń.
Cały czas rośnie też liczba mieszkań oddawanych do użytkowania – w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła 140,6 tys., o 9,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Tu również największą dynamiką wzrostu mogą pochwalić się deweloperzy, i to zarówno w ujęciu procentowym (17,3 proc.), jak i ilościowym (8180 mieszkań).

Komentarz i prognoza

Za kwietniowy wyraźny wzrost liczby oddawanych lokali oraz uzyskiwanych pozwoleń w segmencie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż odpowiada najprawdopodobniej ustawa o ochronie praw nabywcy. Dla deweloperów jest ona restrykcyjna, a spod jej obowiązywania, wyłączone mają być wszystkie te mieszkania, które wprowadzono do sprzedaży przed 28 kwietnia br. Nic więc dziwnego, że firmom deweloperskim zależało na tym, aby z jak największą liczbą inwestycji wyrobić się przed tym terminem. W konsekwencji już w danych dotyczących maja powinniśmy zaobserwować znaczne wyhamowanie tempa przyrostu liczby rozpoczynanych budów i wydawanych pozwoleń.

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...