Ukraina

Diagnoza mieszkaniowa Gorzowa

„Nowa Polityka Mieszkaniowa dla Gorzowa Wielkopolskiego” to tytuł dokumentu przygotowanego przez gorzowskich radnych i miejskich urzędników w specjalnym zespole, powołanym decyzją prezydenta. Dokument obejmuje diagnozę sytuacji mieszkaniowej, zasady racjonalnego gospodarowania zasobem mieszkaniowym miasta oraz instrumenty pomocy mieszkańcom o niskich dochodach. Jest to pierwszy etap prac nad tym ważnym zagadnieniem.

Zanim powstały założenia programu, urzędnicy zapoznawali się z doświadczeniami innych miast w Polsce i sprawdzali możliwości wykorzystania tych doświadczeń w Gorzowie.
Od listopada nad zasadami „Nowej Polityki Mieszkaniowej Gorzowa” pracował zespół powołany decyzją prezydenta miasta.
Zdaniem jego członków, dokument jest pierwszym krokiem w kierunku zmian, a prace powinny być kontynuowane.

W skład zespołu weszli: zastępcy prezydenta miasta (Jacek Szymankiewicz, Małgorzata Domagała i Agnieszka Surmacz), gorzowscy radni (Marta Bejnar – Bejnarowicz, Alicja Burdzińska, Anna Kozak, Tomasz Manikowski) oraz Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Kamila Nabrzeska z Wydziału Spraw Społecznych.

Nowa polityka mieszkaniowa opiera się na:

wypracowaniu instrumentów pomocy mieszkańcom o najniższych dochodach,
udzielaniu pomocy w przezwyciężaniu trudności w spłacie zaległości osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej,
zmniejszeniu kolejki oczekujących na lokale komunalne,
rozszerzeniu możliwości remontowych zasobów komunalnych miasta,
zwiększeniu wpływów do budżetu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej,
zwiększeniu zainteresowania zamianą mieszkań na lokale dostosowane do potrzeb,
motywowaniu do regularnych opłat.

Zdaniem autorów dokumentu, opracowanie zasad to znaczący krok naprzód, zrobiony po wieloletnim okresie zaniedbań. W ich opinii prace nad polityką mieszkaniową powinny być kontynuowane, a powstały dokument to dopiero pierwszy etap dłuższego procesu.

– Nasze działania miały uwzględnić dwa ważne aspekty, połączyć społeczną wrażliwość na mieszkańców Gorzowa w trudnej sytuacji, ale też zwiększyć skuteczność miasta w dbaniu o strukturę komunalną. Chcemy wypracować instrumenty, które pomogą osobom w trudnej sytuacji, by nie podążały w stronę kolejnego zadłużenia. Chcemy też zwiększenia wpływów na remonty i rozwój dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej – powiedziała Małgorzata Domagała, zastępca prezydenta miasta, podczas konferencji, na której zaprezentowano założenie dokumentu.

Anna Kozak, gorzowska radna, mówiła o pracach zespołu. – Zrobiliśmy analizę rynkową, oceniliśmy sytuację mieszkaniową, porównaliśmy do innych miast i po przemyśleniu przedstawiliśmy propozycję, która na dzisiaj wydaje się optymalna – powiedziała radna.