Finansowanie pomostowe

Dla 600 sprawnych inaczej

Na Grunwaldzie ma powstać kompleksowy ośrodek dla osób z wieloraką niepełnosprawnością. Będzie tam m.in. przedszkole, szkoła i środowiskowy dom samopomocy.

Po wybudowaniu rocznie będzie mogło z nich skorzystać nawet 600 potrzebujących. Stowarzyszenie Na Tak rozpoczyna kampanię mającą na celu utworzenie Centrum Na Tak: Centrum Edukacji, Terapii i Integracji Osób z Niepełnosprawnością. Stowarzyszenie to zostało założone w 1989 r. przez grupę rodziców dzieci z Zespołem Downa.  Obecnie otacza opieką rocznie ok. 1000 osób niepełnosprawnych i ich rodzin i jest największą taką organizacją w Wielkopolsce. Stowarzyszenie prowadzi w Poznaniu 11 placówek wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Zdaniem stowarzyszenia obecnie w Polsce system wspierający osoby z niepełnosprawnością daleki jest od oczekiwań, natomiast w samym Poznaniu nie ma lokali odpowiadających potrzebom dzieci czy dorosłych ze sprzężoną i wieloraką niepełnosprawnością. – W rezultacie specjalistyczna pomoc świadczona jest w nieodpowiednich warunkach, czasem nawet niebezpiecznych dla dzieci i ich terapeutów. Dlatego celem Stowarzyszenia jest budowa nowych obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i odpowiadających najnowocześniejszym wzorcom terapeutycznym – informuje Anna Główczyńska ze Stowarzyszenia Na Tak.

Nowy planowany obiekt ma na to zmienić i wspierać osoby z niepełnosprawnościami na każdym etapie życia i stanowić systemowe rozwiązanie dla całych rodzin, które borykają się z problemem niepełnosprawności. Jednocześnie będzie to miejsce integracji niepełnosprawnych z lokalną społecznością. Jak mówi Renata Pudełko ze Stowarzyszenia: -Marzymy o stworzeniu pięknego miejsca, przyjaznego i nowoczesnego, ciepłego i inspirującego.  Miejsca dedykowanego ludziom niepełnosprawnym, ale atrakcyjnego i otwartego także dla sąsiadów i gości z dalszych stron. Przyciągającego ciekawą architekturą i dobrymi pomysłami na wspólne spędzanie czasu i uczenie się od siebie nawzajem – tłumaczy.

Ten plan staje się coraz bardziej realny, bo 22 maja dzięki decyzji Rady Miasta Poznania Stowarzyszenie uzyskało grunt pod budowę nowej inwestycji. Nowoczesne Centrum powstanie na poznańskim Grunwaldzie, u zbiegu ulic Marcelińskiej i Kolorowej. Część środków na budowę Centrum zostanie zapewniona dzięki środkom własnym i Unii Europejskiej. Stowarzyszenie ciągle jednak poszukuje funduszy na kolejne etapy tworzenia inwestycji i niebawem rozpocznie kampanię społeczną temu poświęconą.

W nowobudowanym centrum znajdzie się przedszkole, szkoła i środowiskowy dom samopomocy dla osób ze złożoną wieloraką niepełnosprawnością a także poradnia rozwojowa dla dzieci i młodzieży i mieszkania wspomagane dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Inwestycja wspomoże rocznie około 600 osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną, wraz z ich rodzinami. Przygotowany jest już projekt obiektu którego autorkami są Magdalena Boruc i Renata Zacharczuk.

 

Źrdlo: poznan.pl ilustracja: proj. Magdalena Boruc i Renata Zacharczuk.

 

x

Zobasz także

Współtwórz mapę murali

Twórcy poznańskie mapy murali, graffiti, neonów i typografii zapraszają do współpracy przy tworzeniu trzeciej edycji ...

Wiosna na Ostrowie Tumskim

Społeczny Opiekun Zabytków zaprasza na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Spacer po wyspie w sercu Poznania odbędzie ...

Dom Seniora przy Szkolnej

W przyszłości nieruchomości przy ulicach Szkolnej, Koziej i Podgórnej zamienią się w największy w Polsce ...

Trzeci pas na A-2

Po ponad dwóch tygodniach robót przygotowawczych z niedzieli na poniedziałek, 17 na 18 marca, rozpoczęły ...

Budimex na pl. Kolegiackim

Poznań wyłonił wykonawcę przebudowy placu Kolegiackiego. Rewaloryzację przeprowadzi spółka Budimex Budownictwo. Niebawem ma nastąpić podpisanie ...