Fotografia wnętrz

Dni Twierdzy Poznań

Poznańscy miłośnicy historii i fortyfikacji zapraszają po raz ósmy na swoje tradycyjne święto. Tegoroczne „Dni Twierdzy Poznań” odbędą się w ostatni weekend wakacji, 29 i 30 sierpnia.
Na zdjęciu znajduje się wycieczka i przewodnik w mundurze. W tle widać forteczne zabudowania
„Dni Twierdzy Poznań” odbędą się w ostatni weekend wakacji, 29 i 30 sierpnia/ fot. Marek Zakrzewski/ PLOT

W tym roku w programie znalazło się około dwudziestu atrakcji. Wśród nich są XIX-wieczne forty: Fort Ia, Fort Iva, Fort Va i Fort VIIa, a także liczne schrony, udostępniane dzięki zaangażowaniu pasjonatów fortyfikacji i ich organizacjom. Nie zabraknie także oferty instytucji i muzeów. Dzięki nim będzie można poznać historię poznańskich umocnień od okresu średniowiecza, prezentowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci.

Pojawią się też nowości. Twierdza Poznań staje się coraz bardziej otwarta dzięki ofercie dostępnej w języku angielskim. Będą to spacery po Cytadeli w sobotę i niedzielę, o godzinie 16 (start pod schodami w okolicach Dworca Garbary), a także zwiedzanie schronów: „Wilson” w Parku Wilsona i przy ul. Babimojskiej (ten dodatkowo proponuje oprowadzanie po niemiecku). Co więcej, gospodarze schronu przeciwlotniczego w Parku Sołackim zapraszają na zwiedzanie w języku migowym. Specjalne zaproszenie można zobaczyć na profilu Facebook „Dni Twierdzy Poznań”.

W wielu schronach i fortach poza możliwością zwiedzenia ich z przewodnikami lub indywidualnie będą czekały dodatkowe atrakcje. W programie znalazły się rekonstrukcje historyczne, wystawy tematyczne, spotkania i dyskusje. Akcentem nawiązującym do tegorocznej setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie wydarzenie „Poznańczycy roku 1920”, które odbędzie się nad Wartą w okolicy Łazienek Rzecznych oraz w Forcie Ia. W tym miejscu będzie można także honorowo oddać krew w „Krwiobusie”.

Na chętnych czekają również mniej oczywiste sposoby poznawania poznańskich fortyfikacji. Wieczorami będzie można dowiedzieć się więcej o nocnym życiu fortów. Wówczas ich gospodarzami stają się nietoperze. Twierdza Poznań jest jedną z ich największy ostoi w Polsce, objętą ochroną w ramach sieci Natura 2000.

Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w Dniach Twierdzy Poznań propozycją może być wirtualny spacer po schronie przeciwlotniczym w Parku Wilsona, znajdującym się pod opieką Palmiarni Poznańskiej. Kolejny rok będzie funkcjonować Forteczna Linia Autobusowa, przygotowana dzięki zaangażowaniu poznańskiego ZTM, MPK i Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Poznańskie fortyfikacje są bardzo zróżnicowane – od wielkich fortów, które można zwiedzać na otwartym powietrzu, po schrony, składające się z podziemnych korytarzy. W związku z epidemią koronawirusa, w tym roku szczególnie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu zwiedzającym i gospodarzom. Organizatorzy poszczególnych wydarzeń, tworzących Dni Twierdzy Poznań proszą o zapoznanie się z zasadami zwiedzania poszczególnych obiektów i stosowanie się do poleceń, szczególnie w zakresie zachowania limitów osób w pomieszczeniach, dystansu między nimi, zakładania maseczek oraz dezynfekcji rąk.

Więcej informacji i program na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl i facebook.com/dnitwierdzypoznan.

x

Zobasz także

Cmentarz dla zwierząt?

Radny Bartłomiej Ignaszewski zwrócił się do władz Poznania z pytaniem o możliwość wydzielenia w mieście ...

Czerwona strefa zarazy

Od 17 października, miasto jest objęte czerwoną strefą w związku z pandemią koronawirusa. Oznacza to ...

Samorząd podstawą demokracji

Uroczystość z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego odbyła się na dziedzińcu Urzędu Miasta. Przybyli na nią ...

Kiedy pomnik Przemysła II

W Poznaniu jest już Zamek Przemysła II, będzie też jego pomnik. 30 września Miasto ogłosi ...

Nie wywożą śmieci

Odpady będą odbierane w terminie – taką deklarację od zarządu Remondis Sanitech Poznań otrzymał Bartosz ...