Ukraina

Dobry moment na inwestycje

Kryzys finansowy odstraszył wielu klientów funduszy inwestycyjnych od tej formy lokowania oszczędności. Fundusze często postrzegane są jako inwestycja dobra tylko na hossę. Ale czy słusznie? Inwestorzy mawiają, że na giełdzie pieniądze płyną aktywnych do cierpliwych. Kryzys finansowy przyniósł wyjątkowo dobitne potwierdzenie tej prawdy. Przyjrzyjmy się wynikom takich funduszy jak np. Arka BZ WBK Akcji FIO czy Arka BZ WBK Zrównoważony FIO. Inwestorzy, którzy 5 lat temu powierzyli im swoje środki i w czasie szalejącego kryzysu nie zrobili nic ze swoimi oszczędnościami – dzisiaj mogą cieszyć się solidnymi, kilkudziecięcioprocentowymi zyskami. Całkiem sowity zarobek, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę długość i dotkliwość bessy, która rozpoczęła się w 2007 roku.
Klucz do dobrej inwestycji okazuje się więc prosty: odpowiednio dobrany termin i cierpliwość. Można powiedzieć, że przysłowie czas to pieniądz nabiera zupełnie nowego znaczenia.
Warto przypomnieć, że zalecany czas trwania inwestycji to:
* dla funduszy akcyjnych i zrównoważonych: min. 5 lat
* dla funduszy stabilnego wzrostu: min. 3 lata

W tabeli poniżej znajdziesz 5-letnie stopy zwrotu dla Funduszy Inwestycyjnych Arka na koniec 3. kwartału 2009.

Fundusz

Stopa zwrotu (proc.)

Arka BZ WBK Akcji FIO

69,1

Arka BZ WBK Zrównoważony FIO

53,6

Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO

50,8

Tabela prezentuje stopy zwrotu wskazanych funduszy w okresie 30.09.2004-30.09.2009 jednostki uczestnictwa odpowiednich funduszy.

Oczywiście można powiedzieć, że wycofując pieniądze w połowie roku 2007 zysk był jeszcze większy. Jednak jak wielu z inwestorów – w tym także profesjonalistów – byłoby w stanie w połowie roku 2007 z pełnym przekonaniem powiedzieć, że właśnie rozpoczyna się jeden z największych kryzysów w historii rynków finansowych? I jak wielu w lutym 2009 było pewnych, że bessa osiągnęła swoje dno?
Mimo nierzadko imponujących wzrostów, jakie światowe giełdy zanotowały w tym roku, ceny akcji są wciąż niskie. Kursy giełdowe bardziej odzwierciedlają strach związany z kryzysem, niż prawdziwą wartość notowanych na giełdzie firm i ich biznesów.

x

Zobasz także

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...

Co nas powstrzymuje

Uwolnienie gruntów pod zabudowę, w tym terenów po starych biurowcach czy sklepach wielkopowierzchniowych, uproszczenie biurokracji, uwolnienie ...

Trend cen – w górę

Ceny mieszkań od deweloperów wzrosną w kolejnych miesiącach nawet o kilkanaście procent   W sondzie ...