Dodatkowe pieniądze na kanalizację Puszczy Zielonki

Projekt zachowania czystości Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka poprzez budowę sieci kanalizacyjnej w samym parku, jak i sąsiadujących z nim gminach, zdobył dodatkowe środki na realizację. Poza unijną dotacją i pożyczkami z NFOŚiWG i WFOŚiGW, kredytem obrotowym przedsięwzięcie wsparł Bank Ochrony Środowiska.
W ramach projektu „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” do roku 2014 wybudowanych ma zostać 370 km nowej sieci sanitarnej. Sam park stanowi około 10 proc. obszaru terytorialnego, którego ta inwestycja dotyczy. Pozostała część to teren pięciu podpoznańskich gmin: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz. W momencie finalizacji prac, dostęp do sieci komunalnej uzyska ponad 40 tysięcy osób mieszkających w ich granicach.
Koszt całkowity inwestycji wynosi aż 292 mln złotych, z czego około 70 proc. środków pochodzi z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Pozostała kwota została pozyskana dzięki pożyczkom. Gminy stowarzyszone w Związku Międzygminnym „Puszcza Zielonka” otrzymały je z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz – w ostatnich dniach – z Banku Ochrony Środowiska.
– Zawarta umowa gwarantuje projektowi kredyt obrotowy o wartości 16 mln złotych z przeznaczeniem na bieżącą obsługę płatności z tytułu podatku od towarów i usług VAT – mówi Wacław Berezowski, dyrektor Centrum Korporacyjnego BOŚ Banku w Poznaniu.
Dzięki rozwojowi infrastruktury sanitarnej Puszcza Zielonka – która dla wielu poznaniaków stanowi centrum rekreacji w regionie – z pewnością zyska na czystości. Co jednak równie ważne, sąsiadujące z nią gminy uzyskają możliwość szybszego rozwoju gospodarczego i jeszcze lepszej integracji z pozostałą częścią aglomeracji poznańskiej.

x

Zobasz także

Zadłużona Wielkopolska

Ponad 7,4 mld zł wynosi przeterminowane zadłużenie branży handlowej wobec kontrahentów i banków; dotyczy ono ...

Terminy złożenia PIT

Od tego roku ujednolicony zostaje termin składania zeznań podatkowych PIT za rok 2019 – można ...

Nagłe osłabienie złotego

Złoty od kilku dni traci na wartości w relacji do głównych walut, w tym franka ...

PIT od pracodawców

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś ...

Kiedy złożyć PIT za 2019 r.

Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 – możesz ...