Finansowanie pomostowe

Dom w cenie mieszkania?

Czasem bardziej opłaca się kupić dom pod miastem niż mieszkanie w jego graniach. Za tę samą kwotę możemy mieć dwukrotnie większą przestrzeń, ogród oraz jak donoszą naukowcy… szczęście. Niedawno brytyjscy naukowcy podsumowali swoje badania, z których wynika, że nasze zadowolenie z życia zależy od kontaktu z naturą. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że w stwierdzeniu tym nie ma nic odkrywczego. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden fakt: poziom zadowolenia z życia po podwyżce, awansie, a nawet wygranej na loterii podnosi się tylko na krótki czas. Jedynie dzięki przeprowadzce w pobliże terenów zielonych podnosi się on na stałe. Po przeczytaniu takich informacji w nie jednej głowie zrodzi się pomysł o ucieczce z miasta. Co ciekawe taki krok może być rozsądny również z finansowego punku widzenia.

Ile kosztuje dom?

W niektórych województwach, w cenie trzypokojowego mieszkania w stolicy regionu możemy wybudować dom jednorodzinny. Jak to możliwe? Według danych Grupy PSB koszt materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu o powierzchni 153 m kw. to obecnie ok. 130 tys. zł. Do tego musimy doliczyć robociznę, która w naszym budżecie pochłonie ok. 200 tys. zł. W związku z tym postawienie wspomnianego budynku będzie kosztować łącznie 353 tys. zł.
Załóżmy, że dom będzie stać na tysiącmetrowej działce. Ile potrzebujemy na jej zakup w różnych częściach kraju? Według danych otoDom.pl oraz Bankier.pl najwięcej zapłacimy na Mazowszu, gdzie przeciętnie będziemy musieli przeznaczyć na ten cel 217 tys. zł. Na Pomorzu działka będzie kosztować średnio 142 tys., w Małopolsce 134 tys., Wielkopolsce 126 tys., na Dolnym Śląsku oraz Podlasiu 119 tys., a w Łódzkiem 103 tys. Po sumowaniu kosztów budowy domu oraz zakupu ziemi łączna kwota będzie się w związku z tym wahać od 547 tys. na Mazowszu do 434 tys. pod Łodzią.

Co w zamian?

Jakie mieszkanie możemy kupić za takie kwoty w stolicach regionów? W Warszawie oraz Krakowie za środki potrzebne do zbudowania domu kupimy przeciętnie trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 75 m kw. Według danych Centrum AMRON cena transakcyjna jednego metra kwadratowego w tych miastach to odpowiednio 7,3 tys. zł oraz 6 tys. zł. Największe mieszkanie za cenę domu znajdziemy natomiast w Łodzi, gdzie będziemy mogli sobie pozwolić nawet na 120-metrowe lokum. W innych częściach Polski będzie to od 82 do 88 m kw.
Z tego powodu osoby, które mogą sobie pozwolić na zakup trzypokojowego mieszkania w Warszawie, bądź w Krakowie mogą mieć ciekawą alternatywę w postaci domu poza miastem. Szczególnie, że czasem w tej samej cenie można postawić dom dobrze skomunikowany z metropolią. Pod Warszawą mogą to być chociażby okolice Grodziska Mazowieckiego, z którego do centrum stolicy w pół godziny dojedziemy pociągiem. Dla zmotoryzowanych miasto to oferuje również połączenie autostradowe.
Oczywiście dyskusja o wyższości mieszkania w domu jednorodzinnym, nad życiem w mieście przypomina trochę tę o wyższości świat Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Jeśli jednak ktoś naprawdę lubi kontakt z przyrodą oraz przestrzeń, to powinien się poważnie zastanowić, czy zamiast mieszkania nie zbudować sobie domu.

Dom w cenie mieszkania

Na terenie gmin sąsiadujących z Poznaniem można stać się właścicielem domu za cenę porównywalną z 3-pokojowym mieszkaniem w mieście. Na osiedlu Przy Lesie w Kamionkach firma Grzegorczyk realizuje domy typu Beryl i Turkus
Osiedle Przy Lesie to przedsięwzięcie zaplanowane na kilka lat. Swą nazwę wywodzi z położenia na rozleglej polanie przylegającej bezpośrednio do dużego kompleksu leśnego. Inwestor, Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk, przygotował na niej łącznie 277 działek o powierzchni od 770 do 1150 m kw.

Prace w Kamionkach rozpoczęły się w 2003 r. Inwestor wykonał sieć energetyczną, wodociągową i gazową wraz z przyłączami, a drogi osiedlowe zostały utwardzone i oświetlone. W 2007 r. wspólnie z gminą oraz już mieszkającymi na osiedlu wykonano podbudowę drogi dojazdowej – ul. Mieczewskiej.
Na osiedlu zamieszkało dotychczas około 70 rodzin, a kolejne 52 budynki są w trakcie realizacji. W tym roku wprowadzą się do nich następni mieszkańcy. Projekty typu Beryl i Turkus powstały we współpracy z poznańską firmą architektoniczną Cerprojekt. Beryl ma powierzchnię 136,4 m kw. Na parterze znajduje się salon z wyjściem na taras, pokój, kuchnia, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Na poddaszu zaprojektowano trzy pokoje z garderobą oraz łazienkę. Dom można zamówić z garażem jednostanowiskowym przy budynku lub bez niego. Turkus o powierzchni 139,1 m kw. ma na parterze o jeden pokój więcej. W projekcie znajduje się również garaż.

Ściany zewnętrzne budowane są w technologii muru trójwarstwowego z pustaków ceramicznych szczelinowych, wełny mineralnej oraz cegły klinkierowej na elewacji. Dach pokrywa dachówka ceramiczna. Ściany wewnętrzne przygotowane są do malowania, a posadzki do położenia podłogi. Wewnątrz znajdują się wszystkie instalacje łącznie z domofonową i alarmową, piec gazowy jednofunkcyjny z wymiennikiem oraz grzejniki. Inwestor zapewnia również wykończenie na zewnątrz: dojścia, podjazdy i opaskę wokół budynku z kostki betonowej oraz ogrodzenie z cegły klinkierowej od frontu i siatki z pozostałych stron.
Ceny tak przygotowanych domów kształtują się w przedziale od 599.280 zł (bez garażu) do 744.680 zł brutto, czyli od 4.146 zł/m kw. Nabywca może jednak zlecić inwestorowi całkowite wykończenie domu. I jak informuje Agnieszka Igielska z firmy Grzegorczyk, większość klientów chętnie z tego rozwiązania korzysta. Domy wykańczane są zgodnie z indywidualnymi życzeniami klientów, a swą pomocą służy architekt i plastyk.
Osiedle położone jest w odległości 18 km od ronda Rataje. Można do niego dotrzeć trasą katowicką skręcając w prawo za wiaduktem w Gądkach lub ze Starołęki przez Głuszynę i Daszewice. Stamtąd można też dojechać komunikacją podmiejską autobusem MPK lub prywatnej firmy Kombus. Kamionki dysponują dobrą infrastrukturą handlowo-usługową, w sąsiednich Daszewicach jest szkoła podstawowa i gimnazjum, a w Borówcu – przedszkole. Między obydwiema miejscowościami kursuje autobus szkolny. Jest też kościół, poczta i bank. Okoliczne lasy kuszą szlakami turystycznymi i rozległymi terenami jeździeckimi.

x

Zobasz także

Cyfryzacja „budowlanki”

Rozwój technologii niesie za sobą wiele zmian. Widać je nie tylko w branżach stricte nastawionych ...

Już tęsknią za MdM

Spadła liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy. – Spadek może być pokłosiem zakończenia rządowego ...

Więcej ekologii na osiedlach

Czy deweloperzy wprowadzają ekologiczne rozwiązania w realizowanych inwestycjach? Jakie? W których osiedlach? Czy w segmencie ...

Minister o PKB

Komentarz ministra Jerzego Kwiecińskiego do danych GUS o PKB w I kwartale 2019.Według opublikowanych danych ...

Zapaść firm budowlanych

Tylko dwa kraje spośród 20 największych rynków budowlanych na świecie będą notować wzrost wartości pracy. ...