Ukraina

Domek po wielkopolsku

Mieszkańcy Wielkopolski w porównaniu do średniej w skali kraju częściej budują domy o mniejszych powierzchniach i wykorzystują rozwiązania ekologiczne.

Wśród nich jest także wyższy niż w skali kraju odsetek osób, które rozpoczynają budowę po 50 roku życia – wynika z badania przeprowadzonego przez

Wielkopolanin nie przesadza z metrażem

Mieszkańcy Wielkopolski najczęściej budują domy o powierzchni 101 do 150 m2 (48% inwestorów w tym regionie). W stosunku do średniej w Polsce częściej decydują się nawet na jeszcze mniejszy metraż – o powierzchni do 100 m2.  Takich domów w 2017 roku  wybudowano w Wielkopolsce 22%.

Ekoświadomość po wielkopolsku

Według badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, mieszkańcy Wielkopolski znacznie częściej niż reszta kraju wybierają ogrzewanie gazowe kosztem kotła na paliwa stałe jak np. na węgiel, ekogroszek czy drewno opałowe. Wielkopolanie sięgają również po takie rozwiązania jak pompy ciepła oraz kolektory słoneczne – te drugie były w regionie wybierane częściej niż w skali całego kraju.

Marzenia po pięćdziesiątce

Dlaczego Wielkopolanie decydowali się na budowę domu? Przede wszystkim realizują w ten sposób marzenia (60%), kierują się chęcią posiadania ogrodu (46%) oraz względami praktycznymi, a ponadto uznali, że budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania (36%). Co ciekawe, wśród inwestorów w Wielkopolsce 18% było w wieku powyżej 50 lat. To odsetek o kilka punktów procentowych wyższy niż średnia dla całego kraju. – Osoby, które decydują się na rozpoczęcie budowy po pięćdziesiątce, najprawdopodobniej mogą cieszyć się ustabilizowaną sytuacją życiową i finansową, zależy im więc na tym, aby budowany dom spełniał ich dokładne oczekiwania, był komfortowy i w wysokiej jakości – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl

Wielkopolscy indywidualiści

Ponad połowa (51%) mieszkańców woj. wielkopolskiego buduje domy według projektu indywidualnego, wynika z badania Oferteo.pl – największego w Polsce serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami. To dość znacząca różnica względem preferencji ogólnopolskich, gdzie projekty indywidualne wybiera 42% inwestorów.

Jakie materiały wybiera wielkopolanin?

Z badania Oferteo.pl wynika również, że Wielkopolanin buduje najczęściej tradycyjny dom murowany i wybiera do tego przede wszystkim cegłę lub pustaka – z tych materiałów powstało w 2017 roku 48% domów w regionie. Do pokrycia dachów używa najczęściej dachówki ceramicznej, natomiast znacznie rzadziej niż w skali kraju decyduje się na blachodachówkę. – Widać tutaj przywiązanie do materiałów wysokiej jakości, Wielkopolanie decydują się na nie, nawet jeśli miałoby to podnieść koszt budowy – komentuje Karol Grygiel.

Ile kosztuje budowa w Wielkopolsce?

W większości przypadków (69%) szacunkowe koszty budowy domu w Wielkopolsce zamykały się w kwocie pół miliona złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, zwłaszcza w kontekście wybieranych przez mieszkańców regionu materiałów, że w aż 74% przypadków ostateczne koszty okazały się wyższe niż prognozowane.

Jedna ekipa do wielu prac

Jak pokazuje „Raport o budowie domów w woj. wielkopolskim” mieszkańcy tego regionu chętniej niż cała Polska zlecają budowę do stanu deweloperskiego (30% w Wielkopolsce, 22% w skali kraju). –Pokazuje to pewną panującą w regionie tendencję do zlecania jak największego zakresu prac jednej ekipie budowlanej – mówi Karol Grygiel. – Dzięki temu inwestor nie musi szukać kolejnych wykonawców do poszczególnych etapów prac i jest to dla niego bez wątpienia komfortowe rozwiązanie.

Źródło: Serwis Oferteo.pl.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...