Fotografia wnętrz

Dopłacą za ocieplenie domu

Od 1 stycznia 2019 roku prawdopodobnie będzie można korzystać z nowej ulgi termoizolacyjnej. W ramach programu „Czyste Powietrze”

państwo chce zwracać naprawdę duże pieniądze za ocieplenie domu. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii zapewnia, że „z dużą pewnością” od 1 stycznia 2019 roku w Polsce zostanie wprowadzona nowa ulga termoizolacyjna.

Osoby, które zdecydują się ocieplić dom, będą mogły odliczyć do 23 proc. z podatku dochodowego. Maksymalną kwotę ulgi ustalono na 53 tys. zł. Ulga ma dotyczyć jednorodzinnego budynku mieszkalnego stanowiącego własność podatnika. Teresa Czerwińska, minister finansów, wyjaśniła, że oferta dotyczy osób, które wcześniej nie korzystały z żadnych form pomocy państwa w związku z termomodernizacją.

Środki na dotacje mają pochodzić m.in. z opłaty recyklingowej obowiązującej od początku roku. W jej ramach do ceny jednorazowych toreb foliowych doliczana jest kwota 20 groszy. Nowa ulga ma być wprowadzona w ramach realizacji programu „Czyste Powietrze” ogłoszonego w czerwcu. Zdaniem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Polsce niezbędne jest pilne uruchomienie pilotażowego programu termomodernizacyjnego budynków jednorodzinnych. Jest to jeden z elementów walki ze smogiem.

– Termomodernizacja budynków jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie została uznana przez ekspertów Banku Światowego pracujących na zlecenie Komisji Europejskiej za optymalne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Oprócz ocieplania budynków projekt zakłada też dotacje dla osób wymieniających źródła ciepła czyli np. piece centralnego ogrzewania.  Realizacja programu „Czyste Powietrze” ma kosztować w latach 2018-2029 ok. 130 mld zł. Premier Mateusz Morawiecki komentując projekt zapewnił, że dzięki niemu „w ciągu pięć-dziesięć lat będziemy mieli w zauważalny sposób czystsze powietrze”.

***

Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23832349,rzad-pracuje-nad-nowa-ulga-dla-wlascicieli-domow-mozna-zyskac.html#Z_Czolka3Img

x

Zobasz także

Pół miliarda kredytu

Poznański samorząd wystąpi o dodatkowy kredyt w wysokości 500 mln zł – poinformował prezydent miasta ...

PIT do końca maja

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje można ...

Pomogą odroczyć raty

Banki zapewnią możliwość odroczenia spłat rat kredytowych na okres do 3 miesięcy. Ułatwienia mają dotyczyć ...

Miliard od BGK na czynsze

Najem subsydiowany to najem z pewną pomocą publiczną, w ramach której dopłaca się do czynszu. ...

Uwaga! Fałszywe emaile

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami o tytule „Wezwanie do złozenia wyjasnienia” (pisownia oryginalna), w których autor ...