Dopłaty MdM zniknęły w mgnieniu oka. Co dalej?

Zaskoczenia nie było – dostępny w tym roku budżet rządowego programu Mieszkanie dla Młodych skończył się błyskawicznie. Sprawdzamy czy koniec rządowych dopłat zmieni sytuację na rynku, co to oznacza dla klientów oraz od kiedy będzie można skorzystać z ostatnich 381 mln zł. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych (MdM) zaplanowano na lata 2014-2018. W każdym roku obowiązuje odrębny budżet. Zainteresowanie programem rośnie z każdym rokiem jego funkcjonowania. W 2014 roku klienci skorzystali z 35 proc. środków, a w 2015 roku z nieco ponad 70 proc. Od 2016 roku – po wprowadzeniu zmian w przepisach umożliwiających korzystanie z dopłat przy nabywaniu mieszkań na rynku wtórnym – rządowe pieniądze są wykorzystywane w całości. W tym roku taka sytuacja miała miejsce już po miesiącu. W 2017 roku można było też zarezerwować maksymalnie do 50 proc. przyszłorocznej puli (381 mln zł z 762 mln zł). Na koniec minionego tygodnia wykorzystano ją do końca.
Deweloperzy zauważyli zwiększone zainteresowanie lokalami z dofinansowaniem. Klienci często pytali o MdM. Wiedzieli, że pozwala on zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można przeznaczyć między innymi na wykończenie lokum.

Co dalej?

Wygaśnięcie programu MdM może spowodować pewną zmianę na rynku nieruchomości. Zdaniem Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, efektem może być obniżenie popytu na nowe mieszkania.
– Nie wydaje się jednak, aby wyczerpanie środków finansujących dopłaty do wkładu własnego, przy obecnej koniunkturze na rynku pierwotnym, mogło mieć większy niż kilkuprocentowy wpływ na poziom sprzedaży. Deweloperom dobrze wróżą między innymi poprawiające się prognozy wzrostu PKB – dodaje.
Lokale dostępne dotychczas w programie Mieszkanie dla Młodych mogą stać się mniej osiągalne bez dofinansowania dla pewnej grupy klientów. Dotyczy to szczególnie młodych małżeństw i rodzin, dla których jest to często znaczące wsparcie finansowe. Teraz na znaczeniu mogą zyskać preferencyjne warunki i harmonogramy płatności, takie jak 10/90 lub 20/80 – podkreślają deweloperzy. Klient 10, czy 20 proc. wartości nieruchomości wpłaca przy podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przy odbiorze kluczy.

Ostatnia pula

W styczniu 2018 roku odblokowana zostanie druga połowa budżetu Mieszkania dla Młodych. Wówczas wyścig po dofinansowanie ruszy po raz ostatni – rządowy program zaplanowano bowiem do 2018 roku.
– Po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych nie będzie działał żaden podobny program dotowania zakupu lokali własnościowych. Dlatego osoby zainteresowane rządową dopłatą powinny podjąć dość szybką decyzję. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że już w I kw. 2018 roku zostanie całkowicie wyczerpana ostatnia pula środków na dopłaty – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

x

Zobasz także

Działki letniskowe: jak wybrać najlepszą ofertę?

W ostatnich latach znów powraca moda na działki letniskowe. O czym należy pamiętać przy poszukiwaniach ...

Odwrotny VAT zaszkodzi firmom budowlanym

Obowiązujące od 1 stycznia br. tzw. odwrotne obciążenie w rozliczeniu podatku VAT w branży budowlanej ...

Budownictwo nie dźwignęło się z zapaści

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lutym 2017 r. o 1,2 proc. r/r, ale produkcja budowlano-montażowa ...

Nowoczesny najemca – jakie wymagania stawia branża BPO?

Usługi dla biznesu to motor napędowy rozwoju biur w Polsce. Zagraniczne centra BPO zajmują już ...

Ceny nieruchomości nie rozpieszczają Polaków

Właściciele mieszkań nie chcą ich wynajmować za mniej niż 1000 zł/m-c, a oferty sprzedaży działek ...