Bolechowo 750×200 – maj 2017

Dotacja dla Ośrodka Owińska

Unijna dotacja pozwoli w tym roku na kapitalną przebudowę kompleksu cysterskiego w Owińskach. Pomieszczenia, w których znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niewidomych zostaną po remoncie udostępnione do zwiedzania.

Na korytarzach i na klatkach schodowych zamontowane będą m.in. trójwymiarowe naklejki posadzkowe ułatwiające dotykową orientację w przestrzeni. Realizację projektu zaplanowano na ten rok. Łączna wartość zadania wyniesie blisko 12 milionów złotych, z czego 8,8 mln zł to dotacja z Unii Europejskiej pozyskana przez powiat poznański.

– Po Zamku w Kórniku i Pałacu w Rogalinie, Ośrodek w Owińskach będzie najpiękniejszym miejscem w naszym powiecie. Łącznie w teren Ośrodka i dawnego klasztoru zainwestujemy 25 mln zł. Warto pamiętać, że jest to budynek pocysterski i nie był budowany dla niewidomych. Projekt obejmuje prace konserwatorskie oraz remontowe, a także poprawę standardu obiektu – wyjaśnia starosta poznański Jan Grabkowski.

Z uwagi na profil działalności placówki, unikalną lokalizację i współpracę z zagranicznymi organizacjami zajmującymi się tematyką Szlaku Cysterskiego, całe zadanie ma zasięg międzynarodowy.

Tekst: Katarzyna Witczak. Starostwo Poznańskie

x

Zobasz także

Będzie Muzeum Meblarstwa

Zgodnie z planami Muzeum Meblarstwa ma powstać na terenie dawnej fabryki mebli w Swarzędzu. Wstępna ...

Galeria Piastova w Gnieźnie

Trwają prace wykończeniowe w nowym centrum handlowym, które zlokalizowane jest u zbiegu ulic Witkowskiej i ...

Rozbudowa szkoły w Konarzewie

Do istniejących obiektów zostanie dobudowany kolejny budynek, który będzie pełnić funkcję dydaktyczną i sportową. Dokumentacja ...

IPN szuka komunizmu

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek zwrócił się do wójta ...

Pomogą czworonogom

Schronisko dla zwierząt powstanie w Dopiewie. Inwestorem jest Gmina Dopiewo. Środki na budowę schroniska komunalnego ...