Dożynki 2021 online

Nie udało się nam spotkać w 2020 roku, nie uda się także w 2021 – pandemia uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnych Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich, podczas których dziękujemy rolnikom i cieszymy się z corocznych plonów. Dlatego teraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego przenosi organizację święta plonów do internetu. Właśnie wystartowała kampania dożynkowa online – #MamyChleb. W tych dożynkach może wziąć udział każdy – jak Wielkopolska długa i szeroka.

Mamy chleb! Jak co roku. Dzięki wytężonej pracy rolników, którzy cierpliwie i skutecznie uprawiają trudną, wielkopolską ziemię. Dlatego, jak co roku, będziemy świętować zakończenie żniw! Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza wszystkich Wielkopolan do udziału w dożynkach online!
Wczoraj, w niedzielę, już wystartowała kampania #MamyChleb. Jej tematem i motywem przewodnim jest chleb – główny bohater i centralny element obrzędów dożynkowych. Jak mówi Marszałek Marek Woźniak, gospodarz wielkopolskich dożynek, „chleb to symbol obfitości i rodzinnego domu, gdzie poznajemy jego smak i uczymy się nim dzielić. Smak, który towarzyszy nam codziennie przez całe życie”.
Zwykle smak chleba z tegorocznej mąki uczestnicy obrzędów poznawali podczas realnego spotkania. Tym razem mieszkańcy Wielkopolski mogą podzielić się chlebem wirtualnie. W ramach kampanii odbędą się konkurs i akcja, które będzie można rozpoznać po towarzyszącym im logo dożynkowym – MAMY CHLEB.
Konkurs „Podziel się zakwasem” (#ZakwasNaChleb #PodzielSieZakwasem) ma zachęcić Wielkopolan do samodzielnego pieczenia chleba, poznawania jego historii, a zwłaszcza procesu technologicznego, w którym najistotniejszą rolę odgrywają rolnicy, oraz do dzielenia się nie tylko własnymi przepisami na chleb, ale także właśnie zakwasem. Wystarczy dodać zdjęcie swojego wypieku oraz #MamyChleb i #DożynkiWielkopolskie2021. Uczestnictwo w tym konkursie może zaowocować wygraniem nagród, np. robota do wyrabiania ciasta na chleb, zestawu foremek do wypieku, koszyka do wyrastania ciasta czy zestawu ekologicznych mąk.
Z kolei akcja „Dekoracje dożynkowe” (#DożynkoweDekoracje #WieniecDożynkowy) zachęca do układania wieńców dożynkowych i szerzej – dekorowania domów i ogrodów letnimi plonami wielkopolskiej ziemi: ziołami, kwiatami, zbożami, krzewami, trawami czy owocami.
Już dzisiaj aż do 17 września informacje i relacje z akcji będzie można znaleźć w social mediach: na fanpage’u Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu facebook.com/umwwpl/ i na kanale YouTube UMWW „Wielkopolska:ZOOM” youtube.com/c/wielkopolskazoom oraz na antenie Radia Poznań.

x

Zobasz także

Dzień Powstania świętem

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, mający upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19, ...

H. Clinton gościem MTP

Hilary Clinton będzie gościem specjalnym Impact’21, które odbędzie się pod koniec października na terenie Międzynarodowych ...

Łazarz i Wilda płatne

Od 2 sierpnia na terenie Wildy i Łazarza postój będzie płatny na całym, nieobjętym dużymi ...

65 lat Czerwca 56

Wielkopolska odda cześć bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Mija 65 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca ...

Spieszmy ratować pszczoły

Jeśli pszczoły wymrą, wymrze też ludzkość, to niestety naturalna, logiczna ciągłość zdarzeń. Żeby jednak pomóc ...