Drzewa dla Ławicy i Strzeszyna

166 nowych drzew jesienią zyska Ławica i Strzeszyn. Nasadzenia są nagrodą za zwycięstwo w profrekwencyjnej akcji zorganizowanej przez miasto. We wtorek, 14 lipca wygranej przedstawicielom osiedli pogratulował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i jego zastępca Mariusz Wiśniewski.

Przed II turą wyborów prezydenckich Poznań ogłosił akcję zachęcającą mieszkańców do udziału w głosowaniu. Jej zasady były proste: Na osiedlu, które uzyska najwyższą frekwencję, zasadzonych zostanie tyle drzew, ile punktów procentowych będzie ona wynosiła. 12 lipca najliczniej do urn poszli mieszkańcy Ławicy i Strzeszyna. Frekwencja wyborcza na tych osiedlach była jednak do siebie bardzo zbliżona i wyniosła kolejno – 82,88 proc. i 82,48 proc.

Z uwagi na niewielką różnicę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zdecydował, że miasto posadzi nowe drzewa na dwóch osiedlach, a nie tak jak pierwotnie planowano na jednym.

– Dziękuję mieszkańcom Ławicy i Strzeszyna za tak duże zaangażowanie w te wybory. Blisko 83 proc. frekwencja to imponujący wynik. Chciałbym uczynić z takich akcji nowy poznański zwyczaj i przy następnych wyborach także w podobny sposób zachęcić mieszkańców do głosowania – powiedział prezydent miasta.

Wśród gatunków, które mogą zostać posadzone na zwycięskich osiedlach, są m.in. kasztanowiec czerwony, platan, dąb czy lipa. Są to drzewa dobrze sprawdzające się w warunkach miejskich. Przez pierwsze lata będą one miały zapewnioną opiekę pielęgnacyjną. Sadzenie odbędzie się jesienią, kiedy drzewa wchodzą w okres spoczynku.

Najwyższą frekwencją wśród osiedli mogą pochwalić się:

Ławica – 82,88 proc.,
Strzeszyn – 82,48 proc.,
Umultowo – 81,03 proc.,
Junikowo – 80,32 proc.,
Stare Winogrady – 80,08 proc.

W stolicy Wielkopolski frekwencja wyniosła 75,43 proc. W II turze była wyższa o 2,58 pkt. proc. w stosunku do tej z 28 czerwca. Głosy w Poznaniu oddało ponad 9300 wyborców więcej niż w I turze wyborów. Wtedy do urn poszło 72,85 proc. uprawnionych. Dla porównania podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku frekwencja w ponownym głosowaniu wyniosła 63,20 proc.

Przypomnijmy też, że podobną akcję profrekwencyjną powadził Wrocław. Jeśli chodzi o frekwencję we wrocławskich dzielnicach, najwyższa była na Ołtaszynie, gdzie w trzech komisjach udział w wyborach wzięło 82,43 proc. uprawnionych do głosowania. I właśnie na tym osiedlu jesienią (poza kilkudziesięcioma planowanymi) posadzonych zostanie 50 dodatkowych drzew, którym zapewni się także odpowiednią pielęgnację.

x

Zobasz także

Dyplom za przedsiębiorczość

Poznań znalazł się na podium rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w latach 2003-2019, w kategorii ...

Samorządy nie chcą veta rządu

Dwie organizacje skupiające samorządy – Związek Miast Polski oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – ...

Będzie iluminacja na Święta

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą inne niż zwykle. Nie odbędzie się Betlejem Poznańskie czy ...

Poznań podoba się w USA

Na stronie internetowej „European Best Destinations” opublikowano ranking najlepszych europejskich miejsc do odwiedzenia, zamieszkania i ...

Wolne moce spalarni

Poznańska spalarnia ma wolne moce przerobowe. Miasto, które jest właścicielem instalacji szuka dostawców odpadów zmieszanych. ...