Fotografia wnętrz

Drzewa dla Ławicy i Strzeszyna

166 nowych drzew jesienią zyska Ławica i Strzeszyn. Nasadzenia są nagrodą za zwycięstwo w profrekwencyjnej akcji zorganizowanej przez miasto. We wtorek, 14 lipca wygranej przedstawicielom osiedli pogratulował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i jego zastępca Mariusz Wiśniewski.

Przed II turą wyborów prezydenckich Poznań ogłosił akcję zachęcającą mieszkańców do udziału w głosowaniu. Jej zasady były proste: Na osiedlu, które uzyska najwyższą frekwencję, zasadzonych zostanie tyle drzew, ile punktów procentowych będzie ona wynosiła. 12 lipca najliczniej do urn poszli mieszkańcy Ławicy i Strzeszyna. Frekwencja wyborcza na tych osiedlach była jednak do siebie bardzo zbliżona i wyniosła kolejno – 82,88 proc. i 82,48 proc.

Z uwagi na niewielką różnicę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zdecydował, że miasto posadzi nowe drzewa na dwóch osiedlach, a nie tak jak pierwotnie planowano na jednym.

– Dziękuję mieszkańcom Ławicy i Strzeszyna za tak duże zaangażowanie w te wybory. Blisko 83 proc. frekwencja to imponujący wynik. Chciałbym uczynić z takich akcji nowy poznański zwyczaj i przy następnych wyborach także w podobny sposób zachęcić mieszkańców do głosowania – powiedział prezydent miasta.

Wśród gatunków, które mogą zostać posadzone na zwycięskich osiedlach, są m.in. kasztanowiec czerwony, platan, dąb czy lipa. Są to drzewa dobrze sprawdzające się w warunkach miejskich. Przez pierwsze lata będą one miały zapewnioną opiekę pielęgnacyjną. Sadzenie odbędzie się jesienią, kiedy drzewa wchodzą w okres spoczynku.

Najwyższą frekwencją wśród osiedli mogą pochwalić się:

Ławica – 82,88 proc.,
Strzeszyn – 82,48 proc.,
Umultowo – 81,03 proc.,
Junikowo – 80,32 proc.,
Stare Winogrady – 80,08 proc.

W stolicy Wielkopolski frekwencja wyniosła 75,43 proc. W II turze była wyższa o 2,58 pkt. proc. w stosunku do tej z 28 czerwca. Głosy w Poznaniu oddało ponad 9300 wyborców więcej niż w I turze wyborów. Wtedy do urn poszło 72,85 proc. uprawnionych. Dla porównania podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku frekwencja w ponownym głosowaniu wyniosła 63,20 proc.

Przypomnijmy też, że podobną akcję profrekwencyjną powadził Wrocław. Jeśli chodzi o frekwencję we wrocławskich dzielnicach, najwyższa była na Ołtaszynie, gdzie w trzech komisjach udział w wyborach wzięło 82,43 proc. uprawnionych do głosowania. I właśnie na tym osiedlu jesienią (poza kilkudziesięcioma planowanymi) posadzonych zostanie 50 dodatkowych drzew, którym zapewni się także odpowiednią pielęgnację.

x

Zobasz także

Unijny zastrzyk dla firm

Marszałek Marek Woźniak podpisał z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. (WARP) umowę na ...

Po co nam meldunek

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych domaga się zmian w systemie ewidencjonowania ludności. Zdaniem OPOS, obowiązek meldunkowy ...

Drzewo za frekwencję

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. By zachęcić poznaniaków do głosowania, Miasto obiecało ...

Absolutorium dla prezydenta

Rada miasta udzieliła Jackowi Jaśkowiakowi, prezydentowi Poznania wotum zaufania i przyznała mu absolutorium. To oznacza, ...

Wakacyjne remonty szkół

Choć pandemia koronawirusa – z racji nieobecności uczniów – umożliwiła przeprowadzenie części robót już wcześniej, ...