Dużo mieszkań, mało budów

Wzrosła liczba nowych mieszkań, ale spadła liczba pozwoleń na budowę. Główny Urząd Statystyczny podał informacje dotyczące rynku mieszkaniowego w Polsce w pierwszej połowie 2020 r.

Dobrą wiadomością może być to, że do użytku oddano większą liczbę mieszkań, niż w tym samym czasie roku poprzedniego. Wzrostowy trend może się jednak odwrócić, bo spadła liczba rozpoczętych inwestycji oraz wniosków o pozwolenia na budowę. Mimo ambitnych planów, realizacja programu Mieszkanie Plus wygląda jak kropla w morzu inwestycji na rynku mieszkaniowym.

W porównaniu z pierwszym półroczem 2019 r., w Polsce wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku. Zmniejszyła się za to liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, lub co do budowy których wydano pozwolenia.
Zdecydowanie największy ruch mieszkaniowy jest w woj. mazowieckim. Najmniej mieszkań buduje się w woj. opolskim.
Mimo bardzo ambitnych zamierzeń programu Mieszkanie Plus, rządowy program wygląda marnie m.in. na tle liczby mieszkań budowanych przez deweloperów.

W pierwszym półroczu 2020 r. oddano w Polsce do użytkowania 97 tys. mieszkań – podał GUS. Oznacza to wzrost o 2,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy wkład w liczbę nowych mieszkań mieli deweloperzy, którzy przekazali do eksploatacji 62,4 tys. lokali. Właśnie wśród deweloperów zanotowano największy trend wzrostowy, w porównaniu z liczbą oddanych mieszkań w pierwszej połowie 2019 r. (o 6,1 proc.).

Inwestorzy indywidualni oddali do użytki 32,8 tys. mieszkań i jest to liczba o 0,9 proc. niższa niż w pierwszym półroczu 2019 r. GUS zauważa także, że to właśnie te dwie formy budownictwa, odpowiadają za 98,1 proc. ogółu liczby nowych mieszkań, oddanych do użytku w pierwszych 6 miesiącach 2020 r. (98,1 proc.).

Na mniejszą skalę oddawano mieszkania w budownictwie spółdzielczym (661 w 2020 r. wobec 954 w 2019 r.). W pozostałych formach budownictwa (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe), do końca czerwca 2020 r. oddano do użytku 1179 mieszkań. W analogicznym okresie 2019 r. było to 1655 mieszkań).

Warto również zaznaczyć, że w całym 2019 r. w Polsce oddano do użytku 207,2 tys. mieszkań.
Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Pandemia a ceny „metra”

W I kwartale 2020 r., mimo pandemii, nadal rosły średnie ceny mieszkań. Jednak wedle ankiety ...

Coś drgnęło w budownictwie

Według wstępnych danych GUS produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) w okresie styczeń-maj 2020 r. nadal ...

Ceny mieszkań hamują

Odczyt stawek ofertowych m kw. nowych mieszkań z danych bazy portalu RynekPierwotny.pl na koniec maja ...

Inflacja czy deflacja?

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w maju tego roku wyniosła 2,9 proc. Ale już ...

Niebawem „okazyjne” ceny

Badanie Deloitte wskazuje, że deweloperzy będą się teraz skupiać na budowaniu mieszkań, zostawiają biura i ...