Fotografia wnętrz

Dużo mieszkań, mało budów

Wzrosła liczba nowych mieszkań, ale spadła liczba pozwoleń na budowę. Główny Urząd Statystyczny podał informacje dotyczące rynku mieszkaniowego w Polsce w pierwszej połowie 2020 r.

Dobrą wiadomością może być to, że do użytku oddano większą liczbę mieszkań, niż w tym samym czasie roku poprzedniego. Wzrostowy trend może się jednak odwrócić, bo spadła liczba rozpoczętych inwestycji oraz wniosków o pozwolenia na budowę. Mimo ambitnych planów, realizacja programu Mieszkanie Plus wygląda jak kropla w morzu inwestycji na rynku mieszkaniowym.

W porównaniu z pierwszym półroczem 2019 r., w Polsce wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku. Zmniejszyła się za to liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, lub co do budowy których wydano pozwolenia.
Zdecydowanie największy ruch mieszkaniowy jest w woj. mazowieckim. Najmniej mieszkań buduje się w woj. opolskim.
Mimo bardzo ambitnych zamierzeń programu Mieszkanie Plus, rządowy program wygląda marnie m.in. na tle liczby mieszkań budowanych przez deweloperów.

W pierwszym półroczu 2020 r. oddano w Polsce do użytkowania 97 tys. mieszkań – podał GUS. Oznacza to wzrost o 2,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy wkład w liczbę nowych mieszkań mieli deweloperzy, którzy przekazali do eksploatacji 62,4 tys. lokali. Właśnie wśród deweloperów zanotowano największy trend wzrostowy, w porównaniu z liczbą oddanych mieszkań w pierwszej połowie 2019 r. (o 6,1 proc.).

Inwestorzy indywidualni oddali do użytki 32,8 tys. mieszkań i jest to liczba o 0,9 proc. niższa niż w pierwszym półroczu 2019 r. GUS zauważa także, że to właśnie te dwie formy budownictwa, odpowiadają za 98,1 proc. ogółu liczby nowych mieszkań, oddanych do użytku w pierwszych 6 miesiącach 2020 r. (98,1 proc.).

Na mniejszą skalę oddawano mieszkania w budownictwie spółdzielczym (661 w 2020 r. wobec 954 w 2019 r.). W pozostałych formach budownictwa (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe), do końca czerwca 2020 r. oddano do użytku 1179 mieszkań. W analogicznym okresie 2019 r. było to 1655 mieszkań).

Warto również zaznaczyć, że w całym 2019 r. w Polsce oddano do użytku 207,2 tys. mieszkań.
Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Wirus spowalnia budowy

W ostatnich dniach koronawirus spowodował kłopoty na budowie dwukilometrowego tunelu, który powstaje na zakopiance, czyli ...

Jak i gdzie mieszkamy

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych stanowi jeden z podstawowych aspektów każdej gospodarki. Jaki jest polski zasób mieszkaniowy? ...

Już nie kupują mieszkań

Choć z lokat bankowych w drugim kwartale zniknęło aż 65 mld zł, to Polacy wcale ...

Wciąż za dużo azbestu

W ciągu ostatnich 10 lat za środki NFOŚiGW usunięto ponad 261 tysięcy ton azbestu. Zdaniem ...

Zmiany planów mieszkaniowych

17 proc. Polaków zmieniło swoje plany dotyczące wydatków na nowy dom lub mieszkanie w związku ...