Ukraina

Dwa spacery po Grunwaldzie

Grunwald to stosunkowo nowa część Poznania, nieco młodsza od otaczających ją Jeżyc i Łazarza, której granice są trudne do wyznaczenia.

Wielu poznaniaków wciąż utożsamia ją z funkcjonującą do lat 90-tych rozległą dzielnicą administracyjną Grunwald (jedną z pięciu, na które podzielony był Poznań), która rozciągała się aż po granice miasta i obejmowała w sumie kilkanaście mniejszych dzielnic. Stąd Grunwald należy wyczuć intuicyjnie. A intuicja, tym którzy na Grunwaldzie pojawiają się choćby sporadycznie, niewątpliwie podpowiada, że jest to tzw. „dobry adres”. To tu, jeszcze przed budową Sołacza powstawały pierwsze willowe założenia, tu funkcjonował swego czasu największy hotel w Polsce, tu mieściły się wojskowe koszary, które w ostatnich latach zyskały drugie życie, tu działają dobre poznańskie licea. Tu także skupiły się świątynie innych niż katolickie wyznań chrześcijańskich. Wreszcie to mocno związana ze zdrowiem dzielnica skupiająca większość jednostek Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Warto to miejsce poznać.

Wycieczka odbędzie się 28 października (sobota), tradycyjnie w dwóch turach: przedpołudniowej o godz. 10 i popołudniowej o godz. 15. Spotkanie przy pomniku Tadeusza Kościuszki u zbiegu ulic Bukowskiej i Grunwaldzkiej.

Spacery odbywają się w konwencji „freewalking tour” – wstępne zapisy nie są wymagane, a wycieczka odbywa się niezależnie od liczby uczestników i pogody. Na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Modernistyczna architektura MTP od kuchni

Natomiast Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Poznań i Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na spacer zatytułowany: „Kuchnia nowych pomysłów -modernistyczna architektura MTP” pod takim tytułem odbędzie się spacer w ramach tegorocznej edycji Dni Architektury. Po kompleksie targowym oprowadzać będzie Tomasz Mikszo – archiwista MTP oraz prof. Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Piotr Marciniak.

Przez wiele powojennych lat Międzynarodowe Targi Poznańskie były synonimem nowoczesności i otwarcia na świat. W trudnej rzeczywistości PRL aspirowały do rangi wielkiej międzynarodowej imprezy, widocznej nie tylko z perspektywy Europy Wschodniej. Chociaż podstawowe znaczenie MTP ograniczało się do wymiany handlowej i w części do funkcji propagandowej, to targi były również swoistym poligonem doświadczalnym nowych technik i technologii budowania oraz przenikania się idei i prezentacji nowości architektonicznych.

Wydarzenie odbędzie się 28 października (sobota), w godz. 12-14. Obowiązują zapisy. Chętnych proszeni są o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: tydzienzarchitektura@gmail.com. Tytuł wiadomości: MTP. O wyborze decyduje kolejność zgłoszeń. Wydarzenie jest bezpłatne, współfinansowane ze środków Miasta Poznania. Wsparcie: Międzynarodowe Targi Poznańskie , Aliplast, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Baumit.

Fotografia: Goście zwiedzający XXX Międzynarodowe Targi Poznańskie, czerwiec 1961, fot. Janusz Korpal, właściciel: MTP, zdjęcie z portalu cyryl.poznan.pl

x

Zobasz także

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...