Nickel 750×100 – Botaniczna

Dwa spacery po Grunwaldzie

Grunwald to stosunkowo nowa część Poznania, nieco młodsza od otaczających ją Jeżyc i Łazarza, której granice są trudne do wyznaczenia.

Wielu poznaniaków wciąż utożsamia ją z funkcjonującą do lat 90-tych rozległą dzielnicą administracyjną Grunwald (jedną z pięciu, na które podzielony był Poznań), która rozciągała się aż po granice miasta i obejmowała w sumie kilkanaście mniejszych dzielnic. Stąd Grunwald należy wyczuć intuicyjnie. A intuicja, tym którzy na Grunwaldzie pojawiają się choćby sporadycznie, niewątpliwie podpowiada, że jest to tzw. „dobry adres”. To tu, jeszcze przed budową Sołacza powstawały pierwsze willowe założenia, tu funkcjonował swego czasu największy hotel w Polsce, tu mieściły się wojskowe koszary, które w ostatnich latach zyskały drugie życie, tu działają dobre poznańskie licea. Tu także skupiły się świątynie innych niż katolickie wyznań chrześcijańskich. Wreszcie to mocno związana ze zdrowiem dzielnica skupiająca większość jednostek Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Warto to miejsce poznać.

Wycieczka odbędzie się 28 października (sobota), tradycyjnie w dwóch turach: przedpołudniowej o godz. 10 i popołudniowej o godz. 15. Spotkanie przy pomniku Tadeusza Kościuszki u zbiegu ulic Bukowskiej i Grunwaldzkiej.

Spacery odbywają się w konwencji „freewalking tour” – wstępne zapisy nie są wymagane, a wycieczka odbywa się niezależnie od liczby uczestników i pogody. Na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Modernistyczna architektura MTP od kuchni

Natomiast Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Poznań i Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na spacer zatytułowany: „Kuchnia nowych pomysłów -modernistyczna architektura MTP” pod takim tytułem odbędzie się spacer w ramach tegorocznej edycji Dni Architektury. Po kompleksie targowym oprowadzać będzie Tomasz Mikszo – archiwista MTP oraz prof. Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Piotr Marciniak.

Przez wiele powojennych lat Międzynarodowe Targi Poznańskie były synonimem nowoczesności i otwarcia na świat. W trudnej rzeczywistości PRL aspirowały do rangi wielkiej międzynarodowej imprezy, widocznej nie tylko z perspektywy Europy Wschodniej. Chociaż podstawowe znaczenie MTP ograniczało się do wymiany handlowej i w części do funkcji propagandowej, to targi były również swoistym poligonem doświadczalnym nowych technik i technologii budowania oraz przenikania się idei i prezentacji nowości architektonicznych.

Wydarzenie odbędzie się 28 października (sobota), w godz. 12-14. Obowiązują zapisy. Chętnych proszeni są o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: tydzienzarchitektura@gmail.com. Tytuł wiadomości: MTP. O wyborze decyduje kolejność zgłoszeń. Wydarzenie jest bezpłatne, współfinansowane ze środków Miasta Poznania. Wsparcie: Międzynarodowe Targi Poznańskie , Aliplast, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Baumit.

Fotografia: Goście zwiedzający XXX Międzynarodowe Targi Poznańskie, czerwiec 1961, fot. Janusz Korpal, właściciel: MTP, zdjęcie z portalu cyryl.poznan.pl

x

Zobasz także

Lokatorów witał prezydent

W dwóch czterokondygnacyjnych blokach komunalnych przy ul. Bolka na Naramowicach zamieszka 90 rodzin. Właśnie kolejni ...

Wielkie Garbary

„Wielkie Garbary” – taki tytuł nosi najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania. Barwna opowieść o „wielkiej” ...

Album o Starym Mieście

Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Miejski Konserwator Zabytków zapraszają na promocję książki STARE MIASTO W POZNANIU ...

Kolejny skwer na Wildzie

Na Wildzie powstaje kolejny skwer, tym razem u zbiegu ulicy Hetmańskiej i Fabrycznej. Zasadzone tam ...

O eksmisjach na Łazarzu

Kilkadziesiąt osób przyszło na spotkanie z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Miasta Poznania, z mieszkańcami osiedla Święty ...