Finansowanie pomostowe

Dworzec Roku 2018

Do konkursu PKP Dworzec Roku zgłoszone zostały 32 stacje z całego kraju. Do finału przeszło dziesięć. Na najlepszy dworzec w Polsce może głosować każdy – przez stronę internetową do końca listopada 2018 r.

Dworzec w Wągrowcu To pierwsza edycja konkursu Dworzec Roku. Poza pomorskimi dworcami Gdynia Główna oraz stacja w Kartuzach, w finałowej dziesiątce są też stacje kolejowe: Bielsko Biała Główna, Bydgoszcz Główna, Katowice, Tarnów, Toruń Główny, Warszawa Centralna, Wągrowiec oraz Wrocław Główny.

Wyboru Dworca Roku dokona jury, ale nie bez znaczenia będą opinie podróżnych. To oni przyznają „nagrodę publiczności”.

Dworzec Gdynia Główna

Specjalne jury wybrało 10 najlepszych dworców spośród ponad 30 zgłoszonych przez podróżnych, organizacje pozarządowe, turystyczne, samorządowców oraz sympatyków kolei. Budynki walczą o „nagrodę publiczności”, a ostateczną decyzję ma podjąć specjalna komisja.

Audytorzy oceniają przede wszystkim wygodę dla podróżnych, przyjazność i poziom obsługi w kasach biletowych. Przyglądali się też jakości przestrzeni publicznej, funkcjonalności, przejrzystości i logice rozplanowania poszczególnych stref oraz udogodnieniom dla osób niepełnosprawnych. Ważne są też walory architektoniczne, innowacje i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku.

Jury bierze pod uwagę również czystość dworców i toalet, dojść na perony i samych peronów, oświetlenie, ogrzewanie, zgodność peronów i taboru, integrację z miastem i innymi środkami transportu, a także ilość miejsc siedzących. Oceniane są ponadto kanały dystrybucji biletów, długość kolejek przy kasach i dostępność biletów, wygoda ciągów komunikacyjnych oraz usługi dodatkowe na dworcu.Głosować można przez stronę Dworzec Roku. Wynik konkursu poznamy w grudniu 2018 r.
Dworce jak nowe

Zarówno dworzec w Gdyni, jak i ten w Kartuzach przeszły w ostatnich latach ogromne zmiany. Modernizacja Gdyni Głównej zakończyła się w 2012 r. Poza zmianami funkcjonalnymi i technologicznymi, stacja Gdynia Główna zyskała nowy, modernistyczny blask. Podczas przebudowy architektura obiektu pozostała nienaruszona, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań technicznych. Odrestaurowano m.in. zdobiące wnętrza dworca malowidła ścienne i mozaiki. Z kolei nowy dworzec w Kartuzach został otwarty w czerwcu 2018 r. Powstały nowe kasy biletowe, poczekalnia oraz biblioteka. Wraz z budynkiem uporządkowany został okoliczny teren. Powstały estetyczne chodniki i drogi rowerowe. Wyeksponowany został pomnik kartuskich kolejarzy. Powstały też parkingi dla samochodów. Cały teren został oświetlony oraz objęty monitoringiem wizyjnym.

Inicjatywa Dworzec Roku, organizowana przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP, ma pokazać, że polska kolej nie zamyka się na opinie pasażerów i chce dokładnie poznać ich zdanie. Otwarta formuła konkursu na najlepszy dworzec polegała na możliwości zgłaszania wyróżniających się dworców przez wszystkich – nie tylko podróżnych, ale również: władze samorządowe, organizacje pozarządowe oraz turystyczne, pracowników i sympatyków kolei.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Nowa hala Volkswagena

Hala w Antoninku jest kolejnym dużym projektem zrealizowanym przez polskie spółki z grupy Eiffage w ...

Hampton by Hilton Kalisz

Dokładnie 100 lat temu – 31 maja 1919 roku – Conrad Hilton kupił swój pierwszy ...

Biuro potrzebne od zaraz

Warszawski rynek nieruchomości biurowych jest obecnie najbardziej aktywny od czasu transformacji ustrojowej, wskazują twórcy raportu ...

Coraz więcej magazynów

Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Insight Q1 2019”, pierwszy kwartał tego ...

Potencjał rynku hotelowego

W Polsce przybywać będzie hoteli butikowych, powstawać będą także hotele z ograniczoną liczbą usług, zaspokajające ...