Finansowanie pomostowe

Dwupasmówką do Czerwonaka

Podpisano umowę na projekt i przebudowę odcinka ul. Gdyńskiej – od granic Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Kozichgłowach. Inwestycja poprawi płynność ruchu na jednej

 

z głównych tras wylotowych z Poznania. Nowa droga będzie gotowa we wrześniu 2020 roku. Spółka Budimex Budownictwo z Grupy Budimex, której oferta zwyciężyła w rozpisanym przez Poznańskie Inwestycje Miejskie przetargu, do września 2020 roku zaprojektuje i przebuduje odcinek ul. Gdyńskiej (DW 196) – od granicy miasta Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Kozichgłowach.

– To ważna dla nas inwestycja. Cieszę się, że przystępujemy do jej realizacji – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Poprzednie władze miasta złożyły obietnicę na przebudowę ul. Gdyńskiej na terenie gminy Czerwonak. Zweryfikowaliśmy zakres tej inwestycji. Otrzymaliśmy jasny sygnał, zarówno ze strony gminy jak i starostwa powiatowego, aby ten zakres wstępnie deklarowany utrzymać. Takie postanowienie zapadło na poziomie prezydenta Miasta Poznania. Co bardzo istotne, zapadło na poziomie rady miasta, która wyraziła zgodę na realizację inwestycji ze środków budżetu miasta Poznania – przypomina zastępca prezydenta.

Zgodnie z umową, Budimex Budownictwo do końca listopada przyszłego roku zaktualizuje istniejącą dokumentację projektową. Aktualizacja dokumentacji ma zapewnić jej zgodność z obecnym programem funkcjonalno-użytkowym. Pozwoli również rzetelnie zweryfikować potencjalne kolizje z infrastrukturą podziemną oraz warunki geotechniczne, ponieważ od przygotowania pierwszej dokumentacji minęło już sporo czasu.

– Ten ważny dzień pokazuje, że w gronie samorządów nie tylko się spieramy, ale potrafimy wypracować właściwe decyzje. Ta jest efektem kilkuletniej dyskusji. Dziękuję panom prezydentom Jaśkowiakowi i Wudarskiemu, że możemy brać udział w tym radosnym wydarzeniu. Dzisiaj przekazujemy naszym mieszkańcom konkretne terminy – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

W ramach inwestycji na odcinku ok. 1,2 km mają zostać wybudowane dwie dwupasmowe jezdnie, ronda na skrzyżowaniach z ul. Poznańską i Piaskową oraz droga serwisowa pomiędzy ul. Poznańską i Piaskową – zapewniająca obsługę posesji przyległych do ul. Gdyńskiej. Powstaną zatoki autobusowe, chodniki, drogi rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe. Zjazdy będą zbudowane, bądź przebudowane. Zainstalowane zostaną również urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Powstanie kanalizacja deszczowa, oświetlenie drogowe oraz kanał technologiczny.

– Dziękuję w imieniu mieszkańców gminy Czerwonak.To dla mnie radosny moment. Przebudowa ul. Gdyńskiej zapewni bezpieczny i szybki dojazd do metropolii poznańskiej. Drogą tą na co dzień podróżuje tysiące mieszkańców gminy Czerwonak. Wśród nich są pracownicy, uczniowie, studenci – którzy swój czas i pieniądze zostawiają w Poznaniu. Dzięki konstruktywnym rozmowom i dobrej atmosferze w ostatnim czasie, możemy mówić o wspólnym sukcesie, bo razem tworzymy Metropolię Poznań – zauważa Jacek Sommerfeld, wójt gminy Czerwonak.

x

Zobasz także

Poznań Panattoni x3

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, nie zwalnia tempa w Wielkopolsce. W okolicy ...

45. lat Muzeum Fiedlera

Muzeum Fiedlera świętuje w tym roku swoje 45. urodziny. – Z tej okazji zapraszamy 29 ...

Kurtyny wodne w Swarzędzu

W związku z upałami decyzją burmistrza Swarzędza Mariana Szkudlarka, swarzędzcy strażacy uruchomili kurtyny wodne. Ze ...

Debata o stanie miasta

Miasto udostępniło już najnowszy raport o stanie miasta. Mieszkańcy Poznania będą mogli zabrać głos w ...

Pomóż wybrać ławnika

Rada Miasta Poznania i rady samorządów lokalnych przeprowadzają wybory ławników do sądów powszechnych na lata ...