Ładowarki emu.energy

Dzień otwarty w spalarni

Poznańska spalarnia śmieci po raz pierwszy otwiera się dla mieszkańców. Wszyscy, którzy chcą zobaczyć, jak Poznań dba o środowisko

i co dzieje się z produkowanymi przez mieszkańców śmieciami, mogą wziąć udział w ekologicznym pikniku i wycieczce po spalarni.W najbliższą niedzielę o godz. 12:00 w poznańskiej spalarni (ul. Energetyczna 5) rozpocznie się dzień pod znakiem ekologii. Pierwszy raz ITPOK Poznań, czyli Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych otworzy swoje drzwi dla mieszkańców. Organizatorami tego wydarzenia są miasto Poznań oraz SUEZ Zielona Energia Sp. z o.o.

– Poznań stawia na nowoczesne i bezpieczne dla środowiska rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami – podkreśla Tomasz Lewandowski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. – Przykładem takich działań jest m. in. ITPOK w Poznaniu, jedyna jak dotychczas tego typu inwestycja w Polsce zrealizowana na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym zawartej pomiędzy Poznaniem, a  SUEZ Zielona Energia. Zachęcam wszystkich do udziału w tym pierwszym Dniu Otwartym organizowanym na terenie spalarni odpadów. Dzięki takim inicjatywom jak ta, miasto Poznań pokazuje, że zadbało o to, aby mieszkańcy samodzielnie w każdej chwili mogli sprawdzić, czy ITPOK jest bezpieczna dla otoczenia.

Pierwsze 300 osób, które zarejestrują się na stronie www.poznan-itpok.pl, będzie mogło wziąć udział w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem, która zakłada przejście ścieżką edukacyjną przez najważniejsze miejsca w instalacji. Będzie można wejść do hali wyładowczej, obejrzeć bunkier na odpady, przyjrzeć się działaniu operatora kilkutonowego chwytaka odpadów czy też zajrzeć do hali kotłów bądź dyspozytorni, z której kieruje się pracą całego zakładu.

Podczas festynu ekologicznego mieszkańcy dowiedzą się, jak działa obiekt wytwarzający prąd i ciepło z odpadów, będą mogli wziąć udział w konkursach ekologicznych, czy nawet spróbować swoich sił na energorowerach. Organizatorzy chcą także zwrócić uwagę uczestników na zagadnienia ekologiczne, którymi mieszkańcy nie zajmują się na co dzień. Są to m.in. wyniki pomiarów emisji, monitoring emisji dostępny online oraz korzyści płynące z produkowania energii przez instalację.

– Instalacja ITPOK w Poznaniu to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w kraju, ale i za granicą – mówi Stephane Heddesheimer, członek zarządu SUEZ Zielona Energia. – To nowoczesne, bezpieczne dla środowiska i ekologiczne rozwiązanie w dziedzinie gospodarki odpadami. Właśnie z ITPOK w 2017 roku trafiło do miejskiej sieci ciepłowniczej ponad 280 tys. GJ energii cieplnej oraz niespełna 90 tys. MWh energii elektrycznej – całość odzyskana ze spalenia frakcji resztkowej zmieszanych odpadów komunalnych, która kiedyś trafiała na składowiska, a dzięki ITPOK staje się użytecznym źródłem energii dla  mieszkańców Poznania.

Uczestnicy festynu będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu, który przywiezie chętnych z okolicy Ronda Śródka przed bramę wjazdową ITPOK oraz z bezpłatnych miejsc parkingowych przy spalarni.

Więcej informacji na stronie: https://www.odzyskajkorzystaj.pl/aktualnosci/aktualnosci/386-dzien-otwarty-w-poznanskiej-spalarni

x

Zobasz także

Współtwórz mapę murali

Twórcy poznańskie mapy murali, graffiti, neonów i typografii zapraszają do współpracy przy tworzeniu trzeciej edycji ...

Wiosna na Ostrowie Tumskim

Społeczny Opiekun Zabytków zaprasza na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Spacer po wyspie w sercu Poznania odbędzie ...

Dom Seniora przy Szkolnej

W przyszłości nieruchomości przy ulicach Szkolnej, Koziej i Podgórnej zamienią się w największy w Polsce ...

Trzeci pas na A-2

Po ponad dwóch tygodniach robót przygotowawczych z niedzieli na poniedziałek, 17 na 18 marca, rozpoczęły ...

Budimex na pl. Kolegiackim

Poznań wyłonił wykonawcę przebudowy placu Kolegiackiego. Rewaloryzację przeprowadzi spółka Budimex Budownictwo. Niebawem ma nastąpić podpisanie ...