Dzień Ziemi, czy pandemii?

22 kwietnia 1970 roku w USA po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. W Polsce obchody organizowane są od 30 lat. Tegoroczne będą odbywać się wirtualnie, niosą też szczególne przesłanie z uwagi na pandemię koronawirusa.

Pięćdziesiąt lat temu w roku 1970 po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie rodził się oddolny ruch ekologiczny. 22 kwietnia tysiące szkół i uniwersytetów zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego.

W roku 1990 ideę świętowania Dnia Ziemi podjęto w ponad 140 krajach na świecie, także w Polsce. W naszym kraju inicjatorem Dnia Ziemi jest Klub Gaja.

– Tegoroczne obchody mają bardzo dramatyczny wymiar. Dookoła nas rozprzestrzenia się wirus , który będzie miał wpływ na nasze zachowania, kulturę, politykę i gospodarkę. Polsce grozi katastrofalna susza spowodowana zmianami klimatycznymi oraz przestarzałą gospodarką wodną rodem z radzieckich uniwersytetów. Nadal oddychamy zatrutym powietrzem i chronimy węgiel jako dobro narodowe. Nie możemy już dłużej pozostawać mentalnie i politycznie w dziewiętnastym wieku. Musimy zmieniać sposoby kształcenia, produkcji i konsumpcji póki jeszcze katastrofa klimatyczna nie przybrała wymiaru mega pandemii – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Przywołuje słowa papieża Franciszka, który podkreśla związki pandemii koronawirusa z katastrofą klimatyczną. W niedawnych wywiadach papież mówił, że trwająca na całym świecie pandemia koronawirusa jest jedną z reakcji natury na ignorowanie zmian klimatu.

– Jeśli dalej z cynizmem i arogancją będziemy traktowali ostrzeżenia naukowców dotyczące przyszłości planety możemy obudzić się w świecie, gdzie wspomnienia o pandemii koronawirusa z roku 2020 będą miłym przerywnikiem pomiędzy suszą, powodzią i emigracją klimatyczną. To nie będzie się działo kiedyś. To dzieje się teraz! – twierdzi Jacek Bożek.

Każdego roku z okazji Dnia Ziemi organizowane były w wielu miastach pikiety i demonstracje. Szkoły przygotowywały specjalne zajęcia i festyny. W tym roku wydarzenia te przyjmą charakter wirtualny. Wasztaty on-line organizuje m.in. Ministerstwo Klimatu.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Dyrektywa budynkowa

Parlament Europejski przyjął nowelizację tzw. dyrektywy budynkowej. Zakłada ona m.in., że domy, z których ucieka ...

Powrót Bamberki

Kolejny znak rozpoznawczy Starego Rynku przeszedł fachową renowację. Dzień po pręgierzu na swoje miejsce wróciła ...

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...