Dzień Ziemi, czy pandemii?

22 kwietnia 1970 roku w USA po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. W Polsce obchody organizowane są od 30 lat. Tegoroczne będą odbywać się wirtualnie, niosą też szczególne przesłanie z uwagi na pandemię koronawirusa.

Pięćdziesiąt lat temu w roku 1970 po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie rodził się oddolny ruch ekologiczny. 22 kwietnia tysiące szkół i uniwersytetów zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego.

W roku 1990 ideę świętowania Dnia Ziemi podjęto w ponad 140 krajach na świecie, także w Polsce. W naszym kraju inicjatorem Dnia Ziemi jest Klub Gaja.

– Tegoroczne obchody mają bardzo dramatyczny wymiar. Dookoła nas rozprzestrzenia się wirus , który będzie miał wpływ na nasze zachowania, kulturę, politykę i gospodarkę. Polsce grozi katastrofalna susza spowodowana zmianami klimatycznymi oraz przestarzałą gospodarką wodną rodem z radzieckich uniwersytetów. Nadal oddychamy zatrutym powietrzem i chronimy węgiel jako dobro narodowe. Nie możemy już dłużej pozostawać mentalnie i politycznie w dziewiętnastym wieku. Musimy zmieniać sposoby kształcenia, produkcji i konsumpcji póki jeszcze katastrofa klimatyczna nie przybrała wymiaru mega pandemii – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Przywołuje słowa papieża Franciszka, który podkreśla związki pandemii koronawirusa z katastrofą klimatyczną. W niedawnych wywiadach papież mówił, że trwająca na całym świecie pandemia koronawirusa jest jedną z reakcji natury na ignorowanie zmian klimatu.

– Jeśli dalej z cynizmem i arogancją będziemy traktowali ostrzeżenia naukowców dotyczące przyszłości planety możemy obudzić się w świecie, gdzie wspomnienia o pandemii koronawirusa z roku 2020 będą miłym przerywnikiem pomiędzy suszą, powodzią i emigracją klimatyczną. To nie będzie się działo kiedyś. To dzieje się teraz! – twierdzi Jacek Bożek.

Każdego roku z okazji Dnia Ziemi organizowane były w wielu miastach pikiety i demonstracje. Szkoły przygotowywały specjalne zajęcia i festyny. W tym roku wydarzenia te przyjmą charakter wirtualny. Wasztaty on-line organizuje m.in. Ministerstwo Klimatu.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Dni Twierdzy Poznań

Poznańscy miłośnicy historii i fortyfikacji zapraszają po raz ósmy na swoje tradycyjne święto. Tegoroczne „Dni ...

Pomoc w zakupie węzy

Wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej dla wielkopolskich pszczelarzy. Samorząd Województwa Wielkopolskiego finansuje zakup węzy pszczelej. ...

Konsultacje online

Od sierpnia Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu zmienia zasady wyłożeń projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ...

Oczyszczą Pomnik Armii Poznań

Dobiegają końca kolejne prace przy pomniku Armii Poznań. Tym razem czyszczeniu i konserwacji poddane zostały ...

Oddział dla dzieci

Skanska wybuduje nowy oddział onkologiczny dla dzieci w szpitalu im. Jonschera fot. materiały prasowe Szpital ...