Finansowanie pomostowe

Emerytura za mieszkanie

Za przekazanie bankowi lub firmie ubezpieczeniowej aktu własności mieszkania klienci będą otrzymywać dożywotnią rentę. Do wprowadzenia takiego produktu szykują się już banki i ubezpieczyciele. W Polsce to absolutna nowość, natomiast w Unii Europejskiej usługa ta – funkcjonująca pod nazwą reverse mortgage, czyli odwrócona hipoteka – już od dawna jest popularna. Analitycy nie mają wątpliwości – ten produkt w Polsce też się przyjmie, choćby ze względu na starzenie się społeczeństwa. Jak dowiedział się „Dziennik”, do odwróconej hipoteki przymierza się PZU.”
Sama procedura zawarcia umowy odwróconej hipoteki nie będzie skomplikowana. Wystarczy, że osoba, która chce mieć dodatkowe źródło dochodów, ma własne mieszkanie. Musi tylko podpisać umowę z bankiem lub towarzystwem ubezpieczeniowym, zgodnie z którą lokal po jej śmierci stanie się własnością firmy. Eksperci przygotowują już nawet wstępne szacunki wypłat. Jeśli właściciel mieszkania ma 60 lat, a jego nieruchomość wyceniono na 350 tys. zł, to może do końca życia otrzymywać 1,5 – 1,7 tys. zł miesięcznie – wylicza Rafał Patzer, kierownik zespołu produktów Xelion Doradcy Finansowi. Podobne szacunki ma PZU Życie. Ĺšródło: M. Tarczyński „Dziennik”

x

Zobasz także

Ceny mieszkań idą w górę

Ceny mieszkań znów rosną zaskakująco szybko. Dla kupujących na kredyt to może być dobra chwila, ...

Wing nabył Echo Investment

Wing, wiodąca węgierska spółka działająca w sektorze nieruchomości, podpisała umowę przedwstępną zakupu pakietu większościowego akcji ...

Poznań musi być zielony

Jesiony, lipy, dęby, klony oraz wiele innych gatunków – w sumie jesienią, wzdłuż poznańskich ulic ...

Umowa na Teatr Muzyczny

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu wzniesiona zostanie na działce u zbiegu ul. Św. Marcin ...

Budowa Centrum Senioralnego

W Poznaniu ruszyła budowa największego w Polsce kompleksowego centrum senioralnego – w środę uroczyście wmurowano ...