Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Emma nie zaszkodziła targom mieszkań

Pięć i pół tysiąca osób – według oceny organizatorów – odwiedziło pierwsze w tym roku Targi Mieszkań w poznańskiej Arenie. Wystawcy mieli pełne ręce roboty. Czy to zapowiedź ożywienia na rynku mieszkaniowym? W minioną sobotę i niedzielę odbywały się w hali Arena pierwsze w tym roku targi mieszkań. Po raz pierwszy zorganizowała je w Poznaniu warszawska firma Nowy Adres. Toteż na prezentacje swych ofert zdecydowało się stosunkowo niewielu, bo ponad 40 wystawców. Jak zwykle dominowali deweloperzy, choć zabrakło potentatów na tutejszym rynku, legitymujących się największymi dokonaniami. Mimo niesprzyjającej pogody (nadciągał właśnie orkan Emma) w pełni dopisali za to poszukujący mieszkań. Tak licznego grona nie było podczas podobnej imprezy odbywającej się we wrześniu ubiegłego roku. Jak obliczyli organizatorzy w ciągu dwóch dni przez Arenę przewinęło się pięć i pół tysiąca klientów. Toteż wystawcy dwoili się i troili.

W połowie dnia skończyły nam się przygotowane materiały reklamowe i trzeba było je uzupełniać. Oferta tańszych mieszkań na osiedlu Kalinowym w Rokietnicy jest bardzo kosząca szczególnie dla ludzi młodych, a dojazd do Poznania jest całkiem dogodny – podsumowują Tomasz Wnuk i Tomasz Palacz z Kalbud Deweloper.
O obiecujących rozmowach mówi także Radosław Maciejak, dyrektor sprzedaży w Partner Developer, który buduje domy szeregowe w Siekierkach Wielkich za Swarzędzem. Sporo osób umówiło się na odwiedzenie placu budowy.
Jak wynika z informacji deweloperów, poprawiają się aspiracje mieszkaniowe poznaniaków. Do niedawna największym wzięciem cieszyły się lokale 2-pokojowe. Teraz wielu zainteresowanych dopytuje się o mieszkania 3-pokojowe, a rodziny z dwojgiem dzieci – również o 4-pokojowe, choć oczywiście gorzej sytuowani muszą zadowalać się 2-pokojowym lokum czy kawalerką. Na równi z większymi mieszkaniami zainteresowaniem cieszą się domy na przedmieściach.

Część wystawców skorzystała z okazji, aby zaprezentować na targach nowe oferty. City Park, który wybudował lofty przy ul. Ułańskiej, teraz proponuje domy bliźniacze na os. Grzybowym w Złotnikach. Bliźniaki w Kobylnikach buduje firma Viller. Mieszkania w Villa ,,Smocho” w Smochowicach proponuje Shanley Developer. Firma Budowlana M. Antczak z Kalisza podjęła budowę zespołu wielorodzinnych budynków przy ul. Górków w Poznaniu. Do zakupu mieszkań w 4-rodzinnych budynkach w Siekierkach Wielkich zachęcała firma Herbico. Niektórzy wystawcy oferowali również atrakcyjne promocje, na przykład firma Future 10-procentowy rabat na kupno domu w Komornikach, a Skala każdemu kupującemu dom szeregowy w Plewiskach w prezencie Nissana Micrę.
Nie mniejszym zainteresowaniem niż deweloperzy cieszyły się stoiska banków. Większość odwiedzających zaraz po rozmowie z inwestorami kierowała się do bankowców, aby poznać swe zdolności kredytowe. Na brak zainteresowania nie narzekały też biura nieruchomości. Duża grupa poszukujących zainteresowana jest kupnem mieszkania lub domu z rynku wtórnego.

Swe stoisko na targach zorganizował także portal poznanskie-nieruchomosci.pl. Również i my nie narzekaliśmy na bezczynność. Możliwość zapoznania się z szeroką problematyką inwestycyjną i rynku nieruchomości w Poznaniu i regionie spotkała się z dużą aprobatą.
Z przebiegu imprezy wielce zadowolony jest także organizator. – Liczba odwiedzających bardzo nas ucieszyła. Także wystawcy są zadowoleni. Wszyscy zadeklarowali udział w następnej edycji targów we wrześniu. Wrześniowymi targami zainteresowane są również firmy, które teraz nie zdecydowały się wystawić, a których przedstawiciele pojawili się, aby zorientować się w przebiegu imprezy – informuje Anna Głodowska, rzecznik prasowy spółki Nowy Adres.
W ostatni weekend marca odbędzie się kolejne, znacznie większe targowanie. Swe targi mieszkaniowe – również w Arenie – zorganizuje firma Rednet, która dotychczas przygotowała już kilka edycji podobnych imprez. Jak informuje organizator, uczestnictwo w tej imprezie zadeklarowało ponad 150 wystawców.

x

Zobasz także

„Komunalki” na Strzeszynie

Miasto przygotowało 120 mieszkań komunalnych na poznańskim Strzeszynie. Ma to być dopiero początek – Urząd ...

Mieszkania Plus – zmiany

Zmiany w programie Mieszkanie Plus przyspieszą uwłaszczenie – ocenia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, ...

Ile za najtańsze M-2

Ile kosztują najtańsze mieszkania w ofercie deweloperów w poszczególnych miastach? Jaki mają metraż? W których ...

Mały czynsz, więcej domów

Jeszcze w tym roku PFR Nieruchomości i Krajowy Zasób Nieruchomości mogą powołać pierwszą spółkę celową ...

Za mało mieszkań komunalnych

Najwyższa Izba Kontroli o wykonywaniu przez gminy zadań z zakresu gospodarki mieszkaniowej Gminy mają za ...