Ukraina

Erygowano Centrum Technologii Chemicznej

Kampus Politechniki Poznańskiej na Piotrowie powiększy o kolejny obiekt dydaktyczny. Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Do nowego centrum przy ulicy Berdychowo przeprowadzą się studenci i naukowcy Wydziału Technologii Chemicznej pracujący obecnie w budynkach na Wildzie. Jak powiedział prof. Adam Hamrol, rektor PP nowy gmach będzie też wykorzystywany przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska. To kierunki bardzo spokrewnione z chemią i naukowcy liczą, że w przyszłości uzyskają dzięki temu dobry efekt synergii.
Nowy budynek przybliża politechnikę do Warty. Stanie w sąsiedztwie wybudowanych kilka lat temu centrum wykładowego oraz biblioteki głównej PP. Władze uczelni myślą o stworzeniu tu bulwaru nadwarciańskiego, ale jak podkreśla prof. Hamrol planów tych nie zrealizuje się bez współpracy z miastem.
Centrum Dydaktyczne WTC w kształcie litery H będzie miało pięć kondygnacji: jedną podziemną i cztery naziemne. Znajdą się w nim 3 sale audytoryjne do zajęć teoretycznych, 54 laboratoria, pomieszczenia konsultacyjne i do przechowywania materiałów dydaktycznych. W centrum zaprojektowano przestronne hole, na których w otoczeniu zieleni studenci będą spędzać przerwy. Studia odbywać będzie blisko 3000 osób. Nowocześnie wyposażone sale i laboratoria mają mieć łączną powierzchnię 12,8 tys. m kw.
Autorką projektu architektonicznego jest Elżbieta Dolińska. Zgodnie z kontraktem koszt postawienia obiektu to niespełna 80 milionów złotych. Część pieniędzy pochodzić będzie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budynek ma być gotowy w I kwartale 2014 r.
Również w tym tygodniu politechnika oficjalnie otworzyła wybudowane nieopodal Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii, które stanęło u zbiegu ul. Jana Pawła II i Berdychowo. W tym semestrze prowadzone są już w nim zajęcia ze studentami, którzy są zadowoleni ze stworzonych im warunków.
W obiekcie zastosowano nowoczesne technologie.
– Politechnika, jako reprezentant nauk technicznych musi nadążać za współczesną techniką, a najlepiej żebyśmy ją wyprzedzali. To jest odbicie tego na czym się znamy, co możemy pokazać i wykorzystać – mówi prof. Karol Nadolny, prorektor PP.
Kosztujące 66 mln zł (53 mln zł to unijne dofinansowanie) Centrum Mechatroniki jest budynkiem energooszczędnym.
– Od strony Malty wiatr wieje tu ostro. Dzięki trzem szybom w oknach cyrkulacja powietrza i utrata ciepła jest mniejsza. Wszędzie są też czujniki ruchu. Gdy sala jest pusta, automatycznie zmniejsza się strumień płynącego do niej ciepła. Zużycie ciepła i energii elektrycznej jest tutaj nawet 3-krotnie mniejsze niż w standardowym budynku – tłumaczy z kolei prof. Edward Szczechowiak z Instytutu Inżynierii Środowiska PP.
W centrum znajduje się osiem sal dydaktycznych, każda po 95 miejsc. Dodatkowo studenci mogą korzystać z mniejszych sal dydaktycznych, laboratoriów i pokoi konsultacyjnych. Całkowita powierzchnia dydaktyczna ma 13 tys. m kw.
Wykonawcą obu nowych budynków politechniki jest poznański oddział Budimex.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...