Ukraina

Euro 2012 – szanse nie tylko sportowe

– Wielce prawdopodobne, że dworce kolejowe w czterech miastach-gospodarzach mistrzostw Euro 2012 zostaną przejęte przez samorządy. Wtedy będzie pewność, że zostaną przebudowane – poinformował prezydent Poznania Ryszard Grobelny na konferencji w Urzędzie Miasta. Na konferencję ,,Szanse nie tylko sportowe” zaproszono przedstawicieli poznańskiego i wielkopolskiego biznesu. Spotkanie odbyło się z inicjatywy kanclerza Loży Wielkopolskiej Business Center Club Szczepana Gawłowskiego. Do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w roku 2012 pozostało ponad 1800 dni. To wcale nie tak dużo. Najważniejszą inwestycją związaną z turniejem jest stadion miejski. Jak wiadomo przebudowa stadionu jest w toku. Przyznanie Polsce i Ukrainie mistrzostw wymaga jednak rozbudowy projektu. Według nowej wersji stadion pomieści 50.000 widzów. Wszystkie trybuny będą zadaszone. Dach pojawi się również nad murawą. Inwestycja kosztować będzie 400 mln zł. Władze miasta oczekują, że kosztami po połowie podzielą się budżet państwa i samorząd. Poznań proponuje, aby za podstawę dofinansowania przyjmować ilość krzesełek na stadionie.

Euro 2012 ? szanse nie tylko sportowe
– Kreisel od ośmiu lat sponsoruje reprezentację w piłce nożnej i to jest opłacalna inwestycja ? stwierdził prezes Szczepan Gawłowski, kanclerz LW BCC (na zdjęciu w towarzystwie Grzegorza Lato).
Fot. Grzegorz Krykwiński

Z inwestycji infrastrukturalnych niezmiernie ważne znaczenie ma budowa połączeń komunikacyjnych. Wielkopolanie oczekują szybkiego dokończenia autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Organizacja mistrzostw sprawiła, że do programu weszła rozbudowa drogi S5 z Grudziądza, przez Poznań do Wrocławia, którą pierwotnie chciano umieścić w planach po 2010 roku. – Ta droga jest ważna także z punktu widzenia gospodarczego – ocenił prezydent Ryszard Grobelny. Podjęte zostały także negocjacje w sprawie modernizacji dróg dojazdowych do ośrodków treningowych w Grodzisku i Wronkach.
Zgodnie z przyjętymi już wcześniej planami przebudowywana będzie droga krajowa S11 przebiegająca przez Wielkopolską z północy na południe. Fragment tej drogi stanowił będzie zachodnią obwodnicę Poznania. Miasto musi podjąć prace modernizacyjne na ul. Bukowskiej, aby połączyć tę trasę z lotniskiem na Ławicy. Zmodernizować trzeba będzie również ulicę Bułgarską przy stadionie oraz linię tramwajową na ul. Grunwaldzkiej.
Port Lotniczy Ławica ma opracowany program rozbudowy, jest też zapewnione jego finansowanie. Prowadzone są rozmowy o rozwoju krajowych połączeń lotniczych. Natomiast dużym i jednym z bardziej kłopotliwych zadań jest przebudowa dworca kolejowego. Obecnie zadanie to spoczywa na PKP i w tym jest problem. Ale jak ujawnił prezydent Grobelny, ze strony rządu padła propozycja, aby w czterech miastach goszczących Euro 2012 dworce te przejęły samorządy. Dają one większą gwarancję na wywiązanie się z zadań.
Podstawowe zadania infrastrukturalne będą finansowane ze środków budżetowych, samorządowych i unijnych. Ale wiele obiektów będzie powstawało w partnerstwie publiczno-prywatnym. W Londynie przygotowującym następną olimpiadę, w systemie tym wznoszonych jest 30-40 proc. inwestycji. U nas – jak zauważył Marian Nickel, prezez PTB Nickel – wymaga to natychmiastowej zmiany ustawy. W systemie takim powinny być wybudowane ośrodki treningowe czy hotele. Wielkopolska ma dwa dobre ośrodki treningowe, a przydałyby się cztery. W ofercie jest obecnie 10 lokalizacji. Przy tych ośrodkach potrzebne będą hotele – najlepiej, jak zauważył prezydent Grobelny – 5-gwiazdkowe. Tylko czy prywatny inwestor będzie mógł zarabiać na nich później, gdy mistrzostwa się skończą?
Istotą przygotowań do tego typu imprez jest bowiem nie tylko zorganizowanie ich i sprawne przeprowadzenie, ale skorzystanie z szansy – jaką dają mistrzostwa – i zarabianie w dłuższym dystansie czasowym. Aby Wielkopolska stała się bardziej dostępna, a jedne inwestycje przyciągały następne. Stąd pomysł zorganizowania spotkania w gronie przedsiębiorców już na początku drogi.
– Taką szansę wykorzystały Portugalia czy Grecja. Mistrzostwa w Portugalii stworzyły modę na wyjazdy do tego kraju. Przedsiębiorcy powinni skorzystać ze sprzyjającej koniunktury – podkreślił Szczepan Gawłowski. – Firma Kreisel, którą kieruję, od ośmiu lat jest jednym ze sponsorów reprezentacji w piłce nożnej i to jest opłacalna inwestycja.
Zarobić można na wielu działaniach. Strefy dla fanów czy parkingi mogłyby znaleźć się między innymi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – zaproponował wiceprezes Grzegorz Turkiewicz. W Poznaniu będzie działało centrum szkolenia wolontariatu. Rzecz w tym, aby zarabiało ono nie tylko na przygotowaniach do tej jednej imprezy. Urząd Marszałkowski przygotowuje projekty związane z infrastrukturą turystyczną. Chcemy bowiem, aby goście zagraniczni odwiedzali nas również po zakończeniu mistrzostw, a nie tylko podczas krótkiego czasu ich trwania.
– Niemcy organizując w ubiegłym roku mistrzostwa świata odniosły ogromny sukces. Trzykrotnie przekroczono zakładane wpływy – podkreślił Michał Listkiewicz, prezes PZPN. Dlatego organizatorzy starają się korzystać z doświadczeń poprzedników, odwiedzając Portugalię, Niemcy, czy Szwajcarię, która za rok razem z Austrią będzie gospodarzem piłkarskich mistrzostw Europy. W planie jest też ,,podglądanie” przebiegu przyszłorocznej imprezy austriacko-szwajcarskiej.
– Na pewno zdążymy wszystko zrobić – zadeklarował Ryszard Grobelny.W ramach aglomeracji poznańskiej mówi się jednym głosem – zapewnił starosta powiatu Jan Grabkowski. A Michał Fijałkowski, pełnomocnik wojewody stwierdził, iż nie ulega wątpliwości, że władze samorządowe i rządowe będą szły razem. Bo osobno nic się nie zrobi.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...