Ukraina

Fundacja Barka zbuduje Centrum Edukacji

W siedzibie Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA przy ul. Św. Wincentego 6/9 w Poznaniu marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wmurował kamień węgielny pod budowę dwóch budynków przeznaczonych na realizację usług z zakresu ekonomii społecznej. Projekt jest finansowany ze środków duńskiej Fundacji VELUX oraz Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość całkowita projektu to 6.216.865 złotych. Decyzją zarządu województwa wielkopolskiego dofinansowanie z działania 5.4 „Wzmocnienie pozostałej infrastruktury społecznej” WRPO wynosi 3.331.695 zł. Pozostałą część dołoży duńska fundacja, z którą Barka utrzymuje już kilkuletnią współpracę.
Centrum przy Św. Wincentego (nomen omen opiekuna ubogich) ma już 12- letnią historię. W 1998 r. Fundacja Pomocy Wzajemne ,,Barka” otrzymała posesję poprzemysłową od miasta Poznania w dzierżawę za symboliczną złotówkę na cele społeczno-edukacyjne dla 500 osób rocznie. Barkowicze przystąpili do jej rewitalizacji, dzięki czemu powstało modelowe centrum edukacji ustawicznej dla osób w krańcowych warunkach socjalnych, dla rodzin bezrobotnych i bezdomnych.
W 2003 r. rozpoczęła się z inicjatywy Ambasadora Danii budowa nowego budynku Szkoły Barki im. Kofeda, ze środków przedsiębiorców duńskich działających w Polsce.
Planowana inwestycja jest częścią większego zamierzenia. Obecnie na terenie objętym projektem stoją baraki i jeden nowoczesny budynek wybudowany w 2004 roku. Docelowo w tym miejscu ma powstać kompleks składający się z trzech części: edukacyjnej, przedsiębiorczej i sportowo-rekreacyjnej.

– Fundacja Barka jest bardzo wiarygodnym i sprawdzonym podmiotem – mówił na uroczystości Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego potwierdzając przyznanie funduszy na budowę z WRPO. – Ten projekt ma pokazać Wielkopolskę jako przyjazną dla społecznej gospodarki rynkowej. Mamy tradycje w tej dziedzinie, nasi przodkowie w czasie zaborów tworzyli solidarność gospodarczą.
Marszałek podkreślił też, że w Europie mamy obecnie rok walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w co projekt Barki bardzo dobrze się wpisuje.
Stwarzanie ludziom szansy poprzez pracę pochwalił też przybyły na uroczystość marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
– To nie przypadek, że takie centrum powstaje w Poznaniu, słynącym z rzetelnego podejścia do pracy – podkreślił. – Ważne także, aby ludzie stawali się lepsi, znajdowali swoją szansę.

Część edukacyjną będą tworzyły trzy budynki – ten, który powstał w 2004 roku i dwa o powierzchni po 600 m kw., które zostaną wybudowane w ramach inaugurowanego projektu. W tej części będzie funkcjonowało Centrum Ekonomii Społecznej (CES), Centrum Integracji Społecznej (CIS), Obywatelski Instytut Monitoringu i Rekomendacji (OIMiR) oraz Związek Organizacji Sieć Współpracy Barka.
Zadania CES to edukacja liderów ekonomii społecznej (osób wykluczonych, samorządowców, przedstawicieli instytucji rynku pracy i pomocy społecznej, organizacji pozarządowych), szkolenia i doradztwo dla podmiotów ekonomii społecznej. Zadania CIS to edukacja zawodowa i ogólna osób wykluczonych. OIMiR będzie prowadził monitoring, ewaluację i badania rozwoju ekonomii społecznej na terenie województwa wielkopolskiego. Część edukacyjna w pełni zacznie funkcjonować w drugiej połowie 2011 roku po zakończeniu inwestycji budowlanej przewidzianej w ramach projektu.
– Mało jest ludzi, którzy wiedzą jak pracować z osobami odrzuconymi. To jest misja, w której trzeba budować wzajemność, a nie urzędować, bo ci ludzie nie podejmą współpracy – mówi Barbara Sadowska, współzałożycielka Fundacji Barka. – Trzeba szkolić instruktorów zawodu. Część kadry to ci, którzy wyszli z bezdomności i dawnych problemów.
Centrum Integracji Społecznej funkcjonuje obecnie w starych, zużytych budynkach, w złym stanie technicznym. W jednym z obiektów powstanie też jadłodajnia z zapleczem kuchenno-restauracyjnym.
– Będzie ono funkcjonowało jako przedsiębiorstwo usługowe prowadzone przez spółdzielnię socjalną tworzoną przez uczestników naszych programów – dodaje B. Sadowska.
W ciągu miesiąca Barka chce rozstrzygnąć przetarg na generalnego wykonawcę obiektu i rozpocząć budowę. Ale do prac zostaną też włączeni uczestnicy programów z warsztatów fundacji oraz członkowie spółdzielni socjalnych. Budowa zakończyć ma się w sierpniu 2011 r.
Barka zabiega też u władz Poznania o sąsiadujący budynek po szpitalu zakaźnym, aby utworzyć trzeci element edukacyjny – Wyższą Szkołę Ekonomii Społecznej.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...