Ukraina

Galeria Malta zmienia poznańską Maltę

Neinver, międzynarodowy deweloper, inwestor poznańskiej Galerii Malta przystępuje do kolejnego etapu budowy obiektu i infrastruktury drogowej otaczającej największe w zachodniej Polsce centrum handlowo-rozrywkowe. Generalny wykonawca projektu – Hochtief Polska Oddział Poz-Building, wiosną rozpocznie budowę pieszej kładki nad ulicą abpa Baraniaka i przystąpi do przebudowy ulic sąsiadujących z galerią. Piesza kładka łącząca ulicę abpa Baraniaka z Bulwarem Nadmaltańskim będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem w Poznaniu. Wiszący most – podświetlany po zmierzchu – będzie miał długość 160 metrów.
Piesza kładka nad ulicą abpa Baraniaka znacznie usprawni komunikację wokół Galerii Malta, będzie też wyjątkowym elementem architektury, który ożywi i unowocześni krajobraz nadmaltański – mówi Barbara Topolska, dyrektor generalny Neinver Polska. – W uzgodnieniu z generalnym wykonawcą, firmą Hochtief Oddział Poz- Building, przy budowie kładki wykorzystamy metodę, która nie wstrzyma ruchu na ul. abpa Baraniaka. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie w trosce o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców Poznania, którzy każdego dnia pokonują tę ruchliwą trasę. Dzięki takiej metodzie i odpowiedniej konstrukcji kładki ruch na ulicy nie będzie zamknięty, ani ograniczony w trakcie budowy.
Po obu stronach kładki zostaną wydzielone osobne pasy dla rowerzystów i osób poruszających się na rolkach.
Wiosną będą również prowadzone prace modernizacyjne na ulicy abpa Baraniaka (odcinek od Jana Pawła II do Katowickiej). Jezdnia będzie znacznie poszerzona i powstanie na niej osobny pas dla skręcających w lewo. Stworzona zostanie również sieć mniejszych ulic, które usprawnią ruch wokół Galerii Malta.
– W okresie przebudowy na części ulicy abpa Baraniaka zostaną wprowadzone ograniczenia w ruchu. Dołożymy wszelkich starań, by maksymalnie ułatwić kierowcom przemieszanie się w tym rejonie – mówi Sławomir Maciejewski, dyrektor zespołu kontraktów firmy Hochtief.
Galeria Malta będzie największym centrum handlowo-rozrywkowym w zachodniej Polsce. Na 153.000 m kw. powstanie powierzchnia handlowo-usługowa licząca 52.000 m kw. powierzchni użytkowej. Będzie tam około 200 sklepów i punktów handlowych, wśród nich, na ostatnim piętrze multiplex z dziesięcioma salami kinowymi, fitness klub Reinhold, market spożywczy Piotr i Paweł oraz wiele uznanych polskich i międzynarodowych salonów mody, np. H&M i Royal Collection.
– Projekt zakłada również budowę traktu spacerowego na ostatniej kondygnacji Galerii Malta. Trakt będzie w dużej mierze oświetlany naturalnym światłem padającym od strony dachu – podkreśla Sławomir Maciejewski z Hochtief Polska.

Galeria Malta – największa inwestycja budowlana w Poznaniu
– 500 pracowników budowy, od wiosny – łącznie 2000 osób pracujących przy budowie Galerii Malta, pieszej kładki i modernizowanych ulic
– 8 żurawi obsługujących budowę, z czego najwyższy ma 60 metrów wysokości i równy jest fontannie tryskającej w miesiącach letnichna jeziorze Malta
– każdego dnia na plac budowy podjeżdża 66 betoniarek. W sumie – w trakcie realizacji inwestycji zostanie wykorzystanych 15 tysięcy betoniarek. Gdyby je ustawić jedna za drugą to sznur samochodów ciągnąłby się do Poznania do Konina.
– codziennie montowane jest na budowie 70 ton zbrojenia.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...