Ukraina

Galeria MM wychodzi z ziemi

Na placu budowy Galerii MM u zbiegu ul. Św. Marcin i al. Marcinkowskiego w Poznaniu trwają prace związane z realizacją części podziemnej. Galeria ma być gotowa pod koniec 2012 roku. Galeria MM to handel, usługi i biura w samym sercu Poznania, w pobliżu Starego Rynku, Placu Wolności i u zbiegu dwóch najbardziej znanych w mieście ulic zaczynających się na literę „M”: ul. Św. Marcin i al. Marcinkowskiego – stąd nazwa galerii. Tutaj zawsze jest ruch. Każdego dnia tysiące ludzi przemierzają ten fragment miasta pieszo, samochodami lub tramwajami.
Budynek został zaprojektowany w ten sposób, aby przechodnie mogli sobie skracać drogę, wędrując z jednej ulicy na drugą. rozwiązanie to sprawdziło się w poprzednio istniejącym tu „tymczasowym” obiekcie handlowym, który tętnił życiem blisko dwadzieścia lat pomimo wybudowanych w międzyczasie w okolicy potężnych centrów handlowych: Kupca Poznańskiego i Starego Browaru.

Główna piesza aleja łącząca obydwie ulice, a także antresole, uliczki i pasaże ze sklepami zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wnętrze Galerii MM miało bardzo miejski, nowoczesny charakter. Jednocześnie zewnętrzna architektura obiektu, pomimo śmiałych rozwiązań, doskonale wtopi się w przestrzeń dziewiętnastowiecznej zabudowy tego fragmentu centrum miasta. W Galerii MM będzie można zrobić zakupy, spotkać się z przyjaciółmi, pójść do restauracji, czy po prostu przysiąść na chwilę w jednej z planowanych kawiarenek i odetchnąć od zgiełku miasta.
Galeria będzie miała pięć kondygnacji nadziemnych oraz cztery podziemne. Powierzchnia całkowita wyniesie 35 tys. m kw., z czego dla najemców przewidziano nieco ponad 16 tys. m kw. Łącznie w obiekcie zaplanowano 71 punktów handlowo-usługowych z gastronomią, które ulokowane zostaną na poziomie – 1, parterze oraz piętrze pierwszym i drugim Kondygnacje -2 i -3 posłużą jako parkingi dla 280 samochodów. Na najwyższych piętrach zaplanowano powierzchnie biurowe.
Metoda wykonywania kondygnacji podziemnych realizowana jest w rzadko spotyka w Poznaniu sposób. Polega ona na budowie w pierwszej kolejności ścian szczelinowych i stropów, a dopiero później prowadzeniu wykopów pod niższe kondygnacje. Przyczyna takiego postępowania wynika z braku możliwości bezpiecznego wykonania kilkunastometrowego wykopu w gęsto zabudowanym terenie. Część podziemna budynku będzie osadzona najgłębiej w Poznaniu. Dolny poziom parkingu znajdzie się 15 metrów pod poziomem ul. Św. Marcin. Inwestor rozbuduje też fragment tej ulicy, skąd będzie prowadził zjazd do parkingu.

Oddanie Galerii MM do użytku zaplanowano na IV kwartał 2011 r.
Projekt budynku opracowało Studio ADS znane z takich projektów m. in. jak Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu, Port Lotniczy Ławica w Poznaniu, czy Galeria Handlowa Cuprum Arena w Lubinie.
Inwestorem jest spółka Galeria MM SPV, której udziałowcami są: Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, spółka Galeria Poznań MM oraz ATANER – wiodący poznański deweloper, który jest głównym udziałowcem i jednocześnie realizatorem całego przedsięwzięcia.
Komercjalizacją obiektu zajmuje się firma Cushman&Wakefield Polska.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...