Ukraina

Galeria MM z aktem erekcyjnym

– Choć budowa trwa już blisko rok, ale teraz doszliśmy do dna i właśnie tam możemy wbudować akt erekcyjny. Stamtąd możemy iść już tylko w górę – powiedział w czasie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Ryszard Szulc, prezes spółki Galeria MM SPV budującej obiekt handlowo-biurowy w centrum Poznania. W akcie erekcyjnym – podpisanym przez inwestorów, projektantów oraz gospodarzy Poznania i powiatu – czytamy:

Dnia 23 czerwca 2010 r. w Poznaniu, stolicy Wielkopolski, centrum życia gospodarczego i kulturalnego, rezydencji pierwszego władcy Polski Mieszka I, w sercu miasta, u zbiegu ulicy Św. Marcin oraz Al. Marcinkowskiego władze państwowe i samorządowe, Zarząd Spółki Galeria MM SPV Sp. z o.o. będącej inwestorem całego przedsięwzięcia oraz udziałowcy tej spółki: Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o., Galeria Poznań MM Sp. z o.o. i Ataner Sp. z o.o., a także projektanci Studia ADS Sp. z o.o., w obecności wielu innych znakomitych gości dokonali wmurowania aktu erekcyjnego budynku handlowo-biurowego Galeria MM.
Galeria MM to handel, usługi i biura klasy A w ścisłym centrum Poznania, u zbiegu dwóch najbardziej znanych arterii miasta zaczynających się na literę „M” – stąd nazwa galerii – Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego.

Obiekt powstaje w miejscu rozebranego w zeszłym roku pasażu handlowego. Uzupełni on pustą przestrzeń w zabudowie i nada okolicy miejski, nowoczesny charakter.
Tutaj zawsze panuje ruch, każdego dnia tysiące ludzi przemierzają ten fragment miasta pieszo, samochodem lub tramwajem. Mimo to jedna z głównych ulic handlowych Poznania – Św. Marcin, traci na znaczeniu za sprawą ogromnych centrów handlowych na obrzeżach śródmieścia. Budowa galerii handlowej w tym miejscu może odwrócić tę niekorzystną tendencję. Może ponownie przyciągnąć kupujących na ul. Św. Marcin.

Przykład dla innych

Spółkę będącą inwestorem założyli w 2007 r. właściciele terenu: miasto Poznań, Galeria Poznań MM skupiająca kupców oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Budowlane Ataner. Postanowili połączyć siły, aby zbudować jeden kompleks. Prezes Szulc chwali dobrą współpracę wspólników. Inwestorzy mają nadzieję, że obiekt wpisze się na trwałe w obraz śródmieścia, będzie piękny, ożywi Św. Marcina oraz przyniesie korzyści wszystkim uczestnikom.
– Poznaniacy z zadowoleniem powinni przyjąć powstanie takiego pięknego obiektu, choć jego poprzednik na początku też był postępem w czasach odradzania się wolnego handlu – powiedział prezydent Ryszard Grobelny. Władze Poznania chcą, aby centrum piękniało. Jest w nim jeszcze więcej punktów inwestycyjnych.
– Dobrze, że ten plac jest zabudowywany. To pole do naśladowania. W centrum potrzebujemy punktów, które będą przyciągały biznes, mieszkańców. Galeria MM stworzy trójkąt ze Starym Browarem i Starym Rynkiem – mówił Ryszard Grobelny. I dodał, że o rozwoju wizualnym miasta decyduje liczba dźwigów budowlanych w centrum. Zdaniem prezydenta cechą Poznania jest umiejętność współpracy różnych środowisk, która jest siłą rozwoju. Ten obiekt też ma być takim przykładem. Prezydent życzył też inwestorom szybkiej komercjalizacji obiektu.
– Na ten moment kupcy czekali od dawna – kontynuował myśli przedmówców Lesław Wiatrowski, prezes Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług, podkreślając szczęście do partnerów. – Galeria dopełni obraz pięknych centrów handlowych w śródmieściu, będzie miejscem pracy i satysfakcji dla naszych członków.

Galeria z aleją spacerową

Budynek został zaprojektowany w ten sposób, aby przechodnie mogli skracać drogę, wędrując ze Św. Marcina na Al. Marcinkowskiego. Architekci zaprojektowali w tym celu pieszą aleję łączącą obydwie ulice. Zewnętrzna architektura obiektu charakteryzować się będzie śmiałymi rozwiązaniami. Elewację tworzą zróżnicowane, nierównomierne płaszczyzny wykonane z wysokiej jakości kamienia. Z poziomu ulicy zaplanowano obszerne witryny sklepowe, które kusić będą klientów. Obiekt doskonale wtopi się w przestrzeń dziewiętnastowiecznej zabudowy tego fragmentu centrum miasta.

Galeria MM będzie miała pięć kondygnacji nadziemnych oraz cztery podziemne. Powierzchnia całkowita wyniesie 36 tys. m kw., z czego dla najemców przewidziano nieco ponad 16 tys. m kw. Łącznie w galerii zaplanowano 71 punktów handlowo-usługowych z gastronomią, które ulokowane zostaną na poziomie -1, parterze oraz piętrze pierwszym i drugim. Kondygnacje -2 i -3, posłużą jako parkingi dla 280 samochodów. Na najwyższych piętrach zaplanowano powierzchnię biurową.

Kondygnacje podziemne wykonywane są nietypową metodą. Realizowana jest tu technologia ścian szczelinowych polegająca w tym przypadku na budowie w pierwszej kolejności ścian szczelinowych i stropów, a dopiero później prowadzeniu wykopów pod kolejne niższe kondygnacje. Przyczyna takiego postępowania wynika z braku możliwości bezpiecznego wykonania kilkunastometrowego wykopu w gęsto zabudowanym terenie. Dolny poziom parkingu znajdzie się 15 metrów poniżej poziomu ul. Św. Marcin. To właśnie tam zamurowano akt erekcyjny.

– To najgłębiej posadowiony budynek w Poznaniu. Z wykopu wywieziemy 10 tysięcy ciężarówek ziemi – wyjaśnia prezes Szulc.
Wjazd do parkingów od ul. Św. Marcin wymagał będzie też przebudowy jej fragmentu i skrzyżowania z ul. Piekary.
Projekt budynku powstał w poznańskiej pracowni architektonicznej Studio ADS, znanej z takich projektów jak Stary Browar i Port Lotniczy Ławica w Poznaniu czy Galeria Handlowa Cuprum Arena w Lubinie na Dolnym Śląsku. Budowę realizuje PPB Ataner. Komercjalizację powierzchni zlecono międzynarodowej firmie doradczej Cushman&Wakefield.
Zakończenie inwestycji zaplanowano w IV kwartale 2011 r.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...