Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

GARDENIA – inspiracja, aranżacja i realizacja marzeń

W jaki sposób kreować ogrodową przestrzeń, by wzbudzała nie tylko zachwyt, ale i spełniała funkcję oazy spokoju można będzie dowiedzieć się już w najbliższych dniach podczas lutowych Targów GARDENIA. Które z innowacyjnych narzędzi pozwolą ograniczyć czas i nakład pracy spędzonej na działce? Jakie rozwiązania pozwolą szybko i solidnie przygotować projekt tarasu czy altany? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać aż w 6 pawilonach wystawienniczych podczas lutowych targów GARDENIA.
Rośliny, narzędzia, nawozy, kosiarki, systemy nawadniające, dekoracje… – to i wiele więcej będzie można zobaczyć podczas dziewiątej edycji Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, która odbędzie się w dniach 26-28 lutego 2015 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Niebawem Poznań zamieni się w ogrodniczą stolicę Polski. Wszystko za sprawą 600 wystawców z całego świata prezentujących ponad 250 nowości produktowych i rozwiązań technologicznych, które po raz kolejny wyznaczą nowe trendy w ogrodnictwie. Inspiracjom i pomysłom na efektywną aranżację zielonych przestrzeni sprzyjać będą rozmowny biznesowe, debaty nad najistotniejszymi problemami branży ogrodniczej, konferencje z udziałem wybitnych specjalistów i wiele atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących dla szerokiej publiczności. Wśród targowych gości nie zabraknie też znanych w kraju ekspertów prowadzących telewizyjne programy ogrodnicze. Ale to nie wszystko! Co jeszcze można będzie zobaczyć na targach?

Zieleń dla miast, miasto dla zieleni

Platforma wiedzy i wymiany doświadczeń – jedyne i niepowtarzalne miejsce, w którym zarządcy terenów zielonych, wykonawcy, ogrodnicy i architekci krajobrazu, będą mogli czerpać inspiracje oraz zdobywać wiedzę w ramach spotkań ze specjalistami. Seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa”, które po raz dziewiąty odbędzie się w czasie targów GARDENIA zostało przygotowane przez redakcję „Zieleni Miejskiej”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Zieleń dla miast, miasta dla zieleni”. Po raz kolejny seminarium poprowadzi dr hab. Piotr Urbański z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wśród prelegentów nie zabraknie również autorów artykułów w czasopiśmie „Zieleń Miejska”. O krzewach rodzimych wprowadzanych na tereny zieleni opowie prof. Mieczysław Czekalski. Krzysztof Gruszecki przybliży słuchaczom zagadnienie bezpieczeństwa pomników przyrody na terenie miast. Z kolei Sara Dąbrowska wyjaśni wątpliwości związane z ustawą o zamówieniach publicznych.
* 26.02.2015r., godz. 10:00 – 16:00, pawilon 15, sala 1FG

Warszataty projektowe ogród z klasą

Co zrobić by ogród wzbudzał zachwyt i był chlubą jego właściciela? Wystarczy wziąć udział w otwartych, interdyscyplinarnych warsztatach projektowych pt. „Projekt ogrodu przydomowego – produkt masowy czy ekskluzywny?” połączonych z panelem dyskusyjnym. Wiedzy na temat podstaw kompozycji ogrodu przydomowego, opartej na genezie jego powstania – potrzebie bycia pośród przyrody, ale blisko domu, na zewnątrz, a jednocześnie w dobrze zaprojektowanych, zielonych wnętrzach, dostarczą zaproszeni prelegenci, którzy podzielą się swoimi refleksjami na temat praktyki projektowania i realizacji ogrodów w Polsce. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać najważniejsze elementy ogrodu oraz sposoby ich łączenia, które stworzą niebanalny, jedyny w swoim rodzaju efekt. Warsztaty projektowe poprzedzi panel dyskusyjny. Współorganizatorem wydarzenia jest Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekty stworzone podczas spotkania zostaną wyeksponowane na targach.
* 26.02.2015r., godz. 12:00-14:30, antresola w pawilonie 3

Gra miejska „GO-OSTO”

Tegorocznym targom towarzyszyć będzie gra miejska, do udziału w której zaprasza Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Zabawa dedykowana profesjonalistom ma powiązać projektantów i wykonawców z firmami produkującymi dla zielonej branży. Do wygrania są kupony rabatowe ufundowane przez firmy z branży ogrodniczej. Uczestnicy gry otrzymają karty z listą firm i ich lokalizacją na targach. Podczas zwiedzania potwierdzą odwiedzenie wskazanych na karcie stoisk wystawowych, uzyskując pieczątki. Karty z pieczątkami zostaną wymienione na kupony rabatowe.
* 26-27.02.2015r., teren Targów GARDENIA

Zielone edukarium

Targi GARDENIA to skarbnica wiedzy na temat ogrodów, z której inspiracje czerpać może każdy. Gwaru rozmów branżowych nie zabraknie również na stoisku OSTO w pawilonie 6. Właśnie tam będzie miał miejsce cykl wykładów na temat zastosowania nowych rozwiązań w terenach zieleni. Do urozmaicenia projektów ogrodów tkaninami, deską kompozytową, zielonymi ścianami czy alternatywnymi rozwiązaniami, niezbędna jest wiedza i doświadczenie. W ramach EDUKARIUM zostanie również zaprezentowany program komputerowy do projektowania ogrodów.
* 27-28.02.2015r., godz. 10:00 – 16:00, pawilon 6A, stoisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów

Akademia dobrego centrum ogrodniczego

Wydarzenie specjalne dedykowane przedstawicielom centrów ogrodniczych. Właścicieli, menadżerów i sprzedawców spragnionych wiedzy i nowych umiejętności, które będzie można zastosować w praktyce, zapraszamy do udziału w szkoleniach. Warsztaty organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych podzielone są na dwa bloki. Pierwszy z nich skierowany jest do pracowników punktów, działów, sklepów i centrów ogrodniczych. Tematyka spotkania poświęcona będzie m.in. nasionom i cebulom, pielęgnacji roślin w punktach sprzedaży. Wśród prelegentów pojawi się Katarzyna Łazucka z Gospodarstwa Szkółkarskiego Łazuccy, czy Wojciech Bartnicki z Bruno Nebelung GmbH. Druga część szkolenia z pewnością zainteresuje menadżerów i właścicieli punktów, działów, sklepów i centrów ogrodniczych. Anna Fitzgerald z Centrum Fitzgerald zaprezentuje tematykę związaną z prawem pracy. Kwestie reklamacji i nowych przepisów omówi Andrzej Piróg ze spółki Adept. Udział w szkoleniach jest płatny.
* 26.02.2015r., I blok: godz. 9:00-12:15, II blok: godz. 12:30-17:30, sala niebieska w pawilonie 3

Allelopatia, czyli dobre i złe sąsiedztwo roślin

Atrakcją dla szerokiej publiczności będzie z pewnością prelekcja poświęcona tematyce odpowiedniego sąsiedztwa roślin w ogrodzie. Sadzenie roślin nie jest bowiem taką prostą sprawą. Od dobrej lokalizacji poszczególnych gatunków zależy prawidłowy ich wzrost. Spotkanie na zaproszenie czasopisma „Mam Ogród” poprowadzi mgr Diana Szczęsna, botanik na Uniwersytecie Wroclawskim.
* 28.02.2015r., godz. 12:00-13:00, salka w pawilonie 6A

Kiermasz ogrodniczy – miejsce na weekendową wycieczkę

Podczas targów GARDENIA nie zabraknie również możliwości zakupu roślin i narzędzi. Pasjonatów kwiatów doniczkowych i rabatowych, posiadaczy drzew owocowych i krzewów ozdobnych zapraszamy do udziału w Kiermaszu Ogrodniczym. Miłośnicy zieleni z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie – dodatkowo w wyjątkowo korzystnych cenach. Wystawcami kiermaszu będą m.in. centra ogrodnicze, ogrodnicy, szkółkarze, a także firmy mające w swojej ofercie zdrową żywność z ogrodu. Wzorem ubiegłorocznym kiermasz dostarczy wiedzy także z sektora nasion, traw i warzyw, narzędzi, sprzętu ogrodniczego, torfów i podłoży czy akcesoriów do nawadniania.
* 27-28.02.2015r., pawilon 6

Marek Jezierski i magiczny świat ogrodów

Wspaniały wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu w dużej mierze zależy od znajomości zasad aranżacji oraz czasu włożonego w pracę. O zasadach pielęgnacji roślin, najnowszych trendach w ogrodnictwie, najpopularniejszych odmianach warzyw i kwiatów do uprawy na balkonie, uprawie ziół i kiełków w domu opowiedzą specjaliści zaproszeni przez firmy Bayer, Compo, Fiskars, Marolex i Villmorin. Warsztaty „Ogród marzeń tworzony z pasją” odbędą się już po raz trzeci. Uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział również w części praktycznej – zajęciach pokazowych z kompozycji własnej skrzynki balkonowej oraz licznych konkursach. Gwiazdą spotkania będzie Marek Jezierski, współtwórca popularnego programu telewizyjnego „Rok w ogrodzie”, emitowanego w TVP1 oraz zielonych kącików w „Kawa czy herbata”.
* 27-28.02.2015r., godz. 10:00-16:00, scena w pawilonie 3A

Ogrody przydomowe – piękno i pasja

Wiele pomysłów miłośnicy zieleni będą mogli zaczerpnąć również podczas wydarzeń zorganizowanych na stoisku dwumiesięcznika „Piękno i Pasje”. Cykl wykładów na temat przydomowych ogrodów zaprezentuje zespół redakcyjny magazynu. Zwiedzającym pobyt na targach urozmaicą artyści prezentowani na łamach „Piękna i Pasji”, którzy zaprezentują swoje wyroby, a także przedstawią różne techniki warsztatowe. Przez trzy dni targowe będzie też można obejrzeć dekorację bufetu pełnego słodkości Studia Kulinarnego Republika Słoneczna oraz stołu tarasowego, przygotowaną przez Kamila Koniecznego z firmy Bungalow, haftowane obrusy i serwety Zbigniewa Rosy oraz wyroby ze starego drewna Karoliny Kulki.
* 26-28.02.2015r., pawilon 3, stoisko 30

Konurs „Inspiracje-Aranżacje”

Podczas targów odbędzie się druga edycja konkursu „INSPIRACJE-ARANŻACJE”. Organizatorem tego wydarzenia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Na oczach zwiedzających uczestniczący w konkursie projektanci i wykonawcy stworzą najciekawsze aranżacje ogrodu. W tym roku hasłem konkursu jest „KLASYCZNA NOWOCZESNOŚĆ”, a zadanie polega na znalezieniu rozwiązania, które połączy elementy wywodzące się z różnych stylów ogrodowych. Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez publiczność targów GARDENIA.
* 26-28.02.2015r., pawilon 6A, stoisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów

Pogotowie projektowe

GARDENIA to niepowtarzalna okazja, by stworzyć swój własny ogród. Wszystko za sprawą „Pogotowia Projektowego”, które umożliwi samodzielną aranżację przydomowej przestrzeni. Pomagać w tym będą specjaliści z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy opowiedzą o najnowszych trendach, podpowiedzą jak wybierać i sadzić rośliny. Udział w pogotowiu jest bezpłatny.
* 28.02.2015r., godz. 9:30-17:00, pawilon 3A, stoisko 103

Labirytn od nowa…

Współcześnie labirynty to niedocenione elementy kreowania przestrzeni, dlatego na tegorocznych targach GARDENIA proponujemy ich nową odsłonę. Pośród stoisk targowych zostaną ukryte trzy labirynty wykonane z różnych materiałów, takich jak: palety drewniane – propozycja zagospodarowania podwórek miejskich, z roślin – jako zapomniany obiekt w ogrodach, parkach oraz z młodych pędów wierzb, wikliny – idealny element na place zabaw dla dzieci. Między krętymi ścieżkami zostaną ukryte zagadki, a najmądrzejsi zdobędą upominki. Zapraszamy do zabawy! Ogrody pokazowe zaprojektowane będą przez firmę Garte.
* 26-28.02.2015r., teren targów GARDENIA

x

Zobasz także

Program retencji wody

Zbiorniki Racibórz, Kąty Myscowa i Wielowieś Klasztorna, a także Kotlina Kłodzka czy dolina rzeki Serafy ...

Powstanie mapa inwestycji

Dzięki nowej funkcjonalności Systemu Informacji Przestrzennej możliwe będzie graficzne odzwierciedlenie na mapie Poznania planowanych inwestycji ...

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ...

Właściciele chcą przekształceń

Do sądów wieczystoksięgowych do połowy br. wpłynęło ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego ...

Stawki za wodę na działkach

Działkowcy, którzy pobierają wodę z ujęć głębinowych, przy miesięcznym zużyciu w wysokości 2 metrów sześciennych ...