Bolechowo 750×200 – maj 2017

Gaz-System wykupi działki?

W niedzielę w Murowanej Goślinie z burmistrzem Dariuszem Urbańskim spotkał się starosta poznański Jan Grabkowski,

który zaoferował specjalną ścieżkę administracyjną dla poszkodowanych, samochód terenowy dla policji i wszelką pomoc instytucjonalną.
Do wybuchu doszło w nocy z 25 na 26 stycznia w Murowanej Goślinie. Po wybuchu i pożarze gazociągu wysokiego ciśnienia DN 500 Poznań-Rogoźno całkowitemu zniszczeniu uległy 3 budynki mieszkalne i 1 gospodarczy, a kilkanaście zostało uszkodzonych. Ich mieszkańcy uszli z życiem, szybko opuszczając zagrożony teren. Ewakuowano też kilkadziesiąt osób w promieniu pół kilometra.

W niedzielę rozpoczęła się rozbiórka drugiego zniszczonego domu. Na miejscu przebywali dziś starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz Dariusz Urbański. Zgodnie przyznali, że wszystkim zależy, aby cała akcja przebiegała szybko i bezpiecznie również dlatego, by zmniejszyć traumę osób mieszkających w tym miejscu. Musimy i chcemy działać, aby ludzie, którzy ucierpieli, mogli zacząć w jasnych barwach widzieć swoją przyszłość. To są konkretne działania i pomoc. W takich sytuacjach trzeba działać szybko i dlatego służby pracują na bieżąco – zapewnił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Wiemy, że Gaz-System chce wykupić działki, na których spłonęły domy, ponieważ w tym miejscu nie powinny one stać. Najbardziej poszkodowani w tym wybuchu, po otrzymaniu odszkodowań, powinni przeprowadzić się w inne, znacznie bezpieczniejsze miejsce – dodał Jan Grabkowski. Starosta poinformował też, że niebawem miejscowy komisariat zostanie wyposażony w samochód terenowy.

Budowa nowych domów dla osób poszkodowanych w wybuchu miałaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jako urząd będziemy w tych rozmowach uczestniczyć, aby rodziny otrzymały godziwe odszkodowanie. Wkrótce też zabierzemy się za znalezienie odpowiednich działek budowlanych. Już teraz zgłosiły się do nas firmy z Murowanej Gośliny i zaoferowały swoją pomoc przy budowie nowych domostw. Jak zapewnił nas starosta poznański, wszystkie formalności związane z pozwoleniem na budowę będą przyspieszone – powiedział Dariusz Urbański, burmistrz Murowanej Gośliny. Przy takich sytuacjach od razu uruchamiamy specjalną ścieżkę administracyjną, aby wszystko odbywało się bez zbędnej zwłoki – dodał Jan Grabkowski.

Starosta poznański apelował też do firm, które nadzorują sieć rurociągów, by sprawdziły, ile jest podobnych miejsc, gdzie domy też stoją w pobliżu rur z gazem. Te rury układano w latach 70-tych. To były zupełnie inne czasy. Inna była technologia, inny ruch na drogach, pod którymi obecnie te rury leżą. Dzisiaj są one narażone na zupełnie inne obciążenia. Teraz mieliśmy wybuch w Murowanej Goślinie, a nie tak dawno podobny wypadek wydarzył się pod Ostrowem Wlkp. Tam, niestety były już ofiary śmiertelne. Warto więc zająć się tym problemem. Zwłaszcza w miejscach mocno zurbanizowanych, a powiat poznański do takich należy – mówił starosta poznański. Zgodnie z postulatem mieszkańców, będę chciał, aby cały gazociąg w Murowanej Goślinie, który pochodzi z 1973 roku został wymieniony na nowoczesny i bezpieczny. I to jeszcze w tym roku – dodał burmistrz.

Burmistrz Murowanej Gośliny poinformował również o pomocy finansowej, którą otrzymały już rodziny poszkodowane w wybuchu, których łącznie było dwadzieścia. Z pomocy doraźnej, rządowej oraz z Gaz-Systemu w sumie otrzymały one 238 tys. zł. Poszkodowanych wspierają również sami mieszkańcy, którzy zorganizowali zbiórkę. W tej chwili na koncie jest 73 tys. zł. – kończy Dariusz Urbański.

Źródło: epoznan.pl

x

Zobasz także

Nowe skrzydło podstawówki

25 stycznia 2019 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowego skrzydła Szkoły Podstawowej nr 2. Projekt ...

CBA w Suchym Lesie

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakwestionowało dwie umowy dzierżawy w gminie Suchy Las (woj. wielkopolskie) – dowiedziała ...

Więcej drzew w WPN

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże sześciu parkom narodowym dotacje na interwencyjne wykupy ...

Osada z XII wieku w Czerwonaku

Podczas budowy łącznika ulic św. Wojciech i Szkolnej w Czerwonaku archeolog odkrył ślady średniowiecznej osady. ...

Bezpieczna droga

Szeroka, bezpieczna droga. Obok chodnik i ścieżka rowerowa. Dwa ronda, nowe przystanki, oświetlenie i wyspy ...