Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Gdzie chcą mieszkać poznaniacy?

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Wybierając je, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, metraż, ale również na lokalizację. Im bliżej centrum, tym lepiej – ale czy to jedyne słuszne rozwiązanie? Jakie są korzyści z mieszkania na peryferiach miasta? Sprawdzamy trendy mieszkaniowe w Poznaniu.

Najlepsza dzielnica w Poznaniu

Jak wynika z Rankingu Inwestycji za I kwartał 2019, to właśnie w pobliżu Jeziora Maltańskiego chcą teraz mieszkać poznaniacy. W Nowym Mieście znajdują się aż trzy z pięciu inwestycji, którymi zainteresowali się użytkownicy portalu RynekPierwotny.pl  – Malta Residence, Kórnicka oraz Osiedle Bliskie Zawady.

Co do tej dzielnicy przyciąga kupujących? „Okolica charakteryzuje się znakomicie rozwiniętą infrastrukturą miejską. Dostępne są tu centra sportowo-rekreacyjne, park miejski, galerie handlowe, placówki zdrowotne i oświatowe, w tym uczelnie wyższe, szczególnie Politechnika Poznańska. Bliskość Jeziora Maltańskiego jest zachętą do aktywnego spędzania czasu na spacerach, joggingu lub też wycieczkach rowerowych”. – podkreśla Marta Zarzycka, specjalista ds. sprzedaży w Jakon.

Warto również dodać, że odbywa się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych, jak chociażby kino plenerowe, pikniki tematyczne czy też uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Europie Środkowej – Malta Festival Poznań.

Nowe Miasto – tanio i dla każdego

Kupujący mieszkania mają coraz większe wymagania i można odnieść wrażenie, że tereny wokół Malty je spełniają. Przyszli mieszkańcy chcą z jednej strony mieszkać w zielonej okolicy, ale nie rezygnując z udogodnień, które daje im miasto. Okazuje się zatem, że przy wyborze mieszkania ważna jest już nie tylko lokalizacja, ale również infrastruktura – rozbudowana siatka połączeń komunikacji miejskiej, zaplecze medyczne, wybór sklepów czy też bliskość placówek oświatowych.

Nowe Miasto przyciąga również cenami korzystnymi dla nabywców. Średnia cena metra kwadratowego to niecałe 7000 zł, czyli o prawie 1000 zł taniej niż w Wildze i 300 zł taniej niż w Starym Mieście.

Korzystna cena, a także fakt, że w Nowym Mieście jest najwięcej dostępnych lokali jedno-, a także dwupokojowych, przyciąga nabywców w postaci młodych osób, studentów czy też inwestorów, którzy są zainteresowani kupnem mieszkań pod wynajem.

Rodziny z dziećmi również znajdą tu coś dla siebie. Oprócz idealnych do spacerów terenów przy Jeziorze Maltańskim plusem będzie największa w regionie liczba nieruchomości o dużych metrażach – od 80 mkw. do nawet 100 mkw. To duży ukłon deweloperów w stronę tej grupy odbiorców, którzy są coraz bardziej świadomi potrzeb mieszkaniowych poznańskich rodzin.

Zielony Grunwald

Kolejna dzielnica doceniona przez poznaniaków znajduje się vis-a-vis Nowego Miasta. Grunwald to dzielnica, która jest bardzo zróżnicowana. Z jednej strony stara zabudowa, pamiętająca czasy II wojny światowej, z drugiej blokowiska rodem z PRL-u, a z trzeciej nowoczesne osiedla. Natomiast ten misz-masz architektoniczny łączy jedna wspólna cecha – infrastruktura. Komunikacja miejska w całej dzielnicy została bowiem znaczenie poprawiona przed EURO 2012. Dzięki czemu Grunwald jest dobrze połączony zarówno z centrum miasta, jak i z innymi rejonami Poznania. W pobliżu znajduje się również port lotniczy Ławica.

W tej okolicy zapłacimy średnio za metr kwadratowy – 6882 zł. Gdzie np. na Starym Mieście czy Wildze cena przekroczyła już zacznie 7000 zł/mkw. Znajduje się tutaj również najwięcej inwestycji trzy- i czteropokojowych, co sprawia, że będzie to wymarzona dzielnica dla rodzin z dziećmi. Co więcej, wokół znajduje się też wiele terenów zielonych – w tym Park Kasprowicza czy też Jasińskiego. Dzielnica ma też dobry dostęp do opieki zdrowotnej, znajdują się tutaj dwa szpitale, a także liczne przychodnie i apteki. O rozrywkę przyszłych mieszkańców zadba Centrum Handlowo-Kulturalne Stary Browar oraz kina: Apollo i Rialto.

Jeżyce

Trzecią wybraną w Rankingu Inwestycji dzielnicą są Jeżyce, a dokładnie inwestycja Trójpole, która wyróżniają się na tle innych nieruchomości – ogrodami na dachu. To kolejny przykład na to, jak ważna dla przyszłych mieszkańców jest bliskość natury i zieleni.

Jeżyce tak, jak Grunwald, charakteryzują się miksem różnych stylów architektonicznych – stare kamienice, nowe inwestycje deweloperskie i osiedla domków jednorodzinnych. Tak w skrócie można opisać jej wygląd. Większość powierzchni Jeżyc zajmują tereny zielone i Jezioro Kierskie, które oprócz strzeżonych plaż oferuje latem – możliwość żeglowania, a zimą – ice boardingu.
Jeżeli chodzi o kulturę, to na Jeżycach skupia się ona w trzech miejscach: Centrum Amarant – tu kupisz winyle i pójdziesz na warsztaty tańca, Teatr Nowy – gdzie obejrzysz niestandardowe aranżacje kultowych sztuk oraz studyjne Kino Rialto, w którym poczujesz klimat vintage i obejrzysz niszowe produkcje.

Chcesz wiedzieć więcej na temat rankingu i wyróżnionych inwestycji? Sprawdź!
https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/poznan/ocena-q1-2019/

x

Zobasz także

200.000 mieszkań w 2019 r.

Dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował we wtorek GUS, pozwalają sądzić, że przekroczenie bariery 200 ...

Tańszy prąd w spółdzielniach

NFOŚiGW zapowiada, że pracuje nad specjalną propozycją dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w zakresie inwestowania ...

„Mieszkania plus” w Witnicy

Gmina Witnica w województwie lubuskim rozpoczęła proces inwestycyjny w ramach programu „Mieszkanie plus”. Jej burmistrz ...

Będzie Famma Dąbrowskiego

Budimex Nieruchomości rozpoczyna budowę mieszkań i apartamentów przy ulicy Dąbrowskiego 87-89. Powstaną 272 lokale na ...

Zamiast baraków bloki

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosił przetarg na budowę osiedla mieszkalnego przy ul. Opolskiej w Poznaniu. ...