Ukraina

Gdzie są pustostany

ZKZL dysponuje w Poznaniu 12 345 lokalami mieszkalnymi. 5% z nich stanowią pustostany,

często od lat niezamieszkane. Najbardziej rażący przypadek z przeszłości to lokal, który stał pusty przez 12 lat.- Nie możemy pozwolić sobie na takie marnotrawstwo – komentuje Tomasz Lewandowski i podkreśla, że priorytetem w zarządzaniu tymi lokalami jest skrócenie okresu rotacji pustostanów. – Skrócenie okresu, kiedy mieszkanie jest zwalniane do momentu ponownego zasiedlenia to kluczowy cel. Nie sama liczba pustostanów jest problemem, bo ta rotacja jest czymś dobrym. Problemem jest to, że często lokal przez długie lata jest niezasiedlony – wyjaśnia prezydent Tomasz Lewandowski.

Mieszkaniec, który wskaże miejski pustostan „mieszkaniowy” lub podnajmowane mieszkanie komunalne, może liczyć na zwolnienie z 1-miesięcznego czynszu.
Jego celem jest przejęcie przez zarząd mieszkań, które dziś nie są wykorzystywane przez dotychczasowych użytkowników. Tym samym takie mieszkania mogłyby zostać przekazane osobom oczekującym na udzielenie pomocy mieszkaniowej przez miasto.

Taki pustostan musi spełniać trzy warunki: być dotychczas wykorzystany na cel mieszkaniowy, został zwolniony do dyspozycji ZKZL i może ponownie zostać przez ZKZL wykorzystany na cel mieszkaniowy. Wyłączone z tego są mieszkania np. w budynkach przeznaczonych do rozbiórki lub do sprzedaży, a także takie, które nie spełniają wymogów technicznych (np. nie mają dostępu do pomieszczeń sanitarnych). Chodzi nie tylko o opuszczone mieszkania, ale też takie, które są podnajmowane innym osobom, np. studentom.

Na „premię” mogą liczyć osoby mieszkające w mieszkaniach komunalnych, które wskażą niezamieszkały lub podnajmowany lokal. Co zyskają? 1-miesięczne zwolnienie z płatności czynszu najmu za zajmowane mieszkanie lub 1-miesięczne zwolnienie z płatności odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.

Aby premię otrzymać trzeba pisemnie zgłosić dany lokal, podając swoje dane i lokalizację pustostanu. Następnie potwierdzić czy zgłoszenie spełnia warunki, musi pracownik ZKZL. Co istotne, premia za dany lokal przysługuje osobie, która dokona zgłoszenia jako pierwsza. Pilotażowy program ma trwać od grudnia do czerwca przyszłego roku.

Obecnie ZKZL ma pod swoją pieczą 637 pustostanów. To około 5% całego zasobu. 32 z nich czekają na przejęcie przez nowych najemców (są wyremontowane), 210 tymczasowo jest wyłączonych z użytkowania np. przez konieczność przeprowadzenia generalnego remontu budynku. 395 lokali czeka na remont lub jest w trakcie remontu. ZKZL szacuje, że remontuje około 60% zwolnionych lokali. Średni remont trwa 8 tygodni i kosztuje około 27 tysięcy złotych.
ZKZL wylicza, że w 2014 roku czas od zwolnienia lokalu komunalnego do jego ponownego zasiedlenia wynosił średnio 467 dni. Teraz ten czas skrócił się ponad dwukrotnie i wynosi średnio 195 dni, a zarząd ZKZL zapowiada, że dąży do jeszcze większego przyspieszenia.

W tym czasie mieszkania są opróżniane z rzeczy, pozostawionych przez poprzednich lokatorów. Często zdarza się, że taki dobytek należy przekazać spadkobiercom lub zmagazynować, co znacząco wydłuża procedurę. Większość mieszkań trzeba też gruntownie wyremontować, tak by nadawały się do zamieszkania. Pieniądze na ten cel są systematycznie zwiększane. W 2014 roku było to niespełna 4 mln złotych, natomiast tylko do listopada tego roku na remonty pustostanów wydano 8,5 miliona. – Do końca 2017 miasto wyda na ten cel ok. 11 mln złotych – szacuje prezes ZKZL Arkadiusz Stasica.
Źródło: portal e-poznan.pl, Miasto Poznań

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...