Ukraina

Główna – nowa dzielnica mieszkaniowa Poznania

Główna, to część Poznania położona w północno-wschodnim obszarze miasta. Przez lata obciążona przemysłem uległa poważnej degradacji architektonicznej i społecznej. Jednakże w ostatnim czasie powraca jako zachęcające miejsce do inwestowania oraz zamieszkania. Czy Główna może być modnym i dobrym miejscem do mieszkania? Główna leży na prawym brzegu Warty przy ujściu rzeki o tej samej nazwie. Częścią Głównej jest Nadolnik z zachowanym kaskadowym parkiem. Integralny kompleks urbanistyczny z Główną tworzą Zawady.

Historia i przemysł

Na terenie dzisiejszej Głównej znajdują się jedne z najstarszych osiedli obszaru dzisiejszego miasta. W czasie prac wykopaliskowych przy ul. Smolnej (2011) natrafiono na ślady osady sprzed 5000 lat. Odkryto fragmenty narzędzi krzemiennych, paleniska i fragmenty naczyń ceramicznych z epoki brązu i żelaza. W późniejszych epokach istniała tu osada kultury łużyckiej, a także grupa domostw z I i II wieku naszej ery.
Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z XII i XIII wieku, kiedy to Główna stanowiła osadę biskupów poznańskich, którzy w okolicach ul. Nadolnik posiadali swoją letnią rezydencję. W XVI i XVII wieku Główna stanowiła znaczną osadę, w której mieścił się młyn wodny, folusz i tartak wykorzystujące do napędu koło wodne.
Według legendy przez teren obecnej Głównej na początku XIX w. przejeżdżał Napoleon Bonaparte. Zobaczywszy uroczą, bezimienną jeszcze wówczas rzeczkę, postanowił rozbić tu na jakiś czas obóz (kwaterę), z którego to powodu powstała nazwa Główna (od kwatery głównej wodza Francuzów).
W 1872 roku do Głównej dotarła kolej, łącząca Poznań z Inowrocławiem. Wówczas zaczęto tu lokalizować zakłady przemysłowe. Zakłady Metalurgiczne Pomet powstały w końcu XIX wieku jako oddział HCP, a od 1952 r. stały się samodzielnym przedsiębiorstwem. Poznańska Fabryka Łożysk Tocznych powstała w 1958 roku). Unilever Polska S.A., przez długie lata istniejący jako Amino, datuje się od 1951. Zakłady Nivea Polska, późniejsza Pollena-Lechia, powstały w 1931 r. Tutaj też ulokowała się fabryka baterii i akumulatorów Centra oraz kilka mniejszych przedsiębiorstw, np. miejska gazownia i młyn na Nadolniku (tzw. Górny), czy „Unia” Zakłady Chemiczne Spółdzielnia Pracy.
W 1995 r. utworzono samorządową jednostkę pomocniczą miasta Osiedle Główna. Następnie w 2008 roku osiedle powiększono o obszar miasta na północ od ulic Chemicznej i Bałtyckiej. Jednostka samorządowa Główna ma obecnie powierzchnię 6,82 km kw. W 2010 r. mieszkało na tym terenie ok. 4 tys. osób.

Małomiasteczkowy klimat i poważna degradacja architektoniczna

Brak powojennej wizji urbanistycznej Głównej (a właściwie brak realizacji projektu przekształcenia Głównej w duże osiedle mieszkaniowe z 1963) spowodował, że dzielnica ta uległa poważnej degradacji architektonicznej i społecznej, ale z drugiej strony zachowała dawny, małomiasteczkowy klimat, charakterystyczny dla poznańskich przedmieść robotniczych (podobnie jak np. Praga w Warszawie).
Na Głównej znaleźć można szereg obiektów z dawnych dziesięcioleci tworzących klimat i charakter osiedla. Bez wątpienia należy do nich neobarokowy kościół Maryi Panny Niepokalanie Poczętej przy ul. Mariackiej. Z małomiasteczkowego stylu pochodzi Rynek Wschodni – centrum dzielnicy i zlokalizowana na nim strażnica pożarowa. Na Nadolniku znajdujemy młyn (niestety w grudniu ub.r. zniszczony przez pożar) oraz park nadający malowniczości dzielnicy.
Dołącza do tego bez wątpienia Staw Kajka – była glinianka pośród ogrodów im. Elizy Orzeszkowej przy ul. Gnieźnieńskiej. Z Nadolnika lub ul. Gdyńskiej rozciąga się też malowniczy widok na rzekę Główną.
Spośród dawnej zabudowy i rozwiązań wymienić wypada także kolonię robotniczą Karlsbunne – osiedle z początku XX w., stację kolejową Poznań Wschód oraz dawną pętlę pierwszej w Polsce linii trolejbusowej przy ul. Wiejskiej.
Przepływająca przez osiedle rzeka Główna oraz istniejący tam sztuczny staw w okresie międzywojennym zdecydowały o wyjątkowym ukształtowaniu terenu oraz bogatej florze, co czyni to miejsce interesującym dla mieszkańców. Wzdłuż rzeki w sercu dzielnicy zlokalizowany jest park miejski odbudowany w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Uroczy park miejski cechuje duża różnica poziomów terenu.

Pojawili się inwestorzy

Inwestorzy drzemiący potencjał Głównej zaczęli dostrzegać na nowo z początkiem XXI wieku. Jednym z pierwszych, który podjął działania na tym terenie była spółka UWI Inwestycje. W 2000 roku wybudowała ona przy ul. Głównej 51, na narożniku z Nadolnikiem – wykorzystując ówczesne rozwiązania prawne i finansowe – budynek z 23 mieszkaniami do wynajęcia.
Swoje tereny na Głównej na cele mieszkaniowe wykorzystały także władze Poznania. W pierwszej dekadzie wieku (w latach 2005-2012) przy Nadolniku powstało osiedle mieszkań komunalnych, na które składa się 8 budynków z 237 mieszkaniami.
W kolejnych latach następni inwestorzy lokowali tu swoje niewielkich rozmiarów obiekty biurowe i usługowe, m.in. z usługami medycznymi.
Ostatnie lata zaowocowały już znacznym ruchem inwestycyjnym. Dziś na terenie Głównej wraz ze zintegrowanymi z nią – jak wspomnieliśmy – Zawadami swoje inwestycje realizuje trzech deweloperów mieszkaniowych: Light House Invest, Budimex Nieruchomości oraz URBANO, a niedawno zakończyło swoją SGI.
Najnowszą inwestycją jest kompleks budynków mieszkaniowych Willa Urbano przy ulicy Suchej.

Willa Urbano

Budynek mieszkalny przy ulicy Suchej przygotowuje do budowy w latach 2015-2016 biuro obsługi inwestycji URBANO. Inwestycja przy ul. Suchej zlokalizowana jest na działce o powierzchni 20 arów. Budowany przez spółkę celową blok mieszkalny będzie wyposażony w dźwig osobowy. W czterokondygnacyjnym budynku zaprojektowano w sumie 20 mieszkań.
– Nasza nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co ma istotny wpływ na wykonalność inwestycji oraz dotrzymanie harmonogramów. Teren ma bardzo duży potencjał, dlatego zdecydowaliśmy się na inwestycję w tej części miasta. Coraz większe zainteresowanie zakupem niedrogich mieszkań w Poznaniu skłonił nas do zrewidowania wartości dzielnicy Główna, która wydaje się na tę chwilę niedoszacowana – ocenia Rafał Gorączniak, prezes zarządu inwestora.Teren Zawad i Głównej jest bardzo dobrze skomunikowany z centrum miasta, na co wpływ ma nie tylko odległość (zaledwie 4-5 kilometrów do Starego Rynku), ale także dzięki stacji kolejowej Poznań-Wschód. Już od jakiegoś czasu w planach miasta Poznania pojawia się projekt przedłużenia trasy tramwajowej z pętli Zawady do Dworca Wschodniego przy ulicy Wschodniej, oddalonego od naszej inwestycji zaledwie o 7 minut drogi pieszo. Czy miasto zdecyduje się na przedłużenie linii tramwajowej? Myślę że tak, ale raczej dopiero za kilka, może kilkanaście lat, kiedy to miejsce odrodzi się na nowo.

Osiedle Kwadrans

Osiedle Kwadrans przy ul. Wiejskiej, budowane jest przez spółkę Light House Invest. Docelowo będzie się ono składać z kilku budynków mieszkalnych, ale w tej chwili jest realizowany pierwszy etap i jest to jeden budynek.
W pierwszym 5-kondygnacyjnym budynku z windą inwestor zaplanował 43 mieszkania. Oferowane są lokale: jednopokojowe o powierzchni od 26,5 m kw., dwupokojowe o powierzchniach 40, 46,7 i 47,1 m kw. oraz trzypokojowe o powierzchniach od 54,5 do 59,8 m kw. Do parterowych przylegają ogródki.
Ceny za metr kwadratowy kształtują się pomiędzy 4.950 zł a 5.250 zł brutto.
W zagospodarowaniu terenu będzie uwzględniony plac zabaw dla dzieci, ogródki na parterach, parkingi. Natomiast cały teren będzie ogrodzony i monitorowany.
Zakończenie pierwszego budynku jest przewidziane na IV kwartał 2015 r. W okresie końca miesiąca stycznia 2015 na terenie inwestycji prowadzone były prace rozbiórkowe i porządkowe.
Pierwszy etap, czyli pierwszy blok będzie budowany na działce o powierzchni 2.000 m kw.

Na Smolnej

Od kilku lat w dzielnicy swoje osiedle mieszkaniowe Na Smolnej realizuje ogólnopolski deweloper Budimex Nieruchomości. Jak podkreśla największym atutem osiedla jest przylegający do niego park Nadolnik. Wewnętrzny, zielony dziedziniec otwiera się na park, a nowy, dobrze wyposażony parkowy plac zabaw to już dziś ulubione miejsce maluchów z osiedla.
Aktualnie powstaje trzeci budynek 4-piętrowy ze 178 mieszkaniami jako III etap inwestycji. Są to lokale 1-, 2-, 3- i 4-pokojowe o bardzo zróżnicowanej powierzchni od 20 do 111 m kw. Ich cena dostosowana jest do programu Mieszkanie dla Młodych i rozpoczyna się od 5.100 zł/m kw. Na parterach budynków zaprojektowano również lokale usługowe, a pod ziemią hale garażowe.
Wznoszony obecnie budynek ma być gotowy w III kwartale 2015 roku. Ogółem w ramach trzech etapów powstanie 569 lokali mieszkalnych. Deweloper zamierza dalej rozwijać osiedle, ale plany co do ilości budynków i mieszkań oraz terminów realizacji nie są jeszcze sprecyzowane.

Tumski Park

Przy ul. Zawady i Chlebowej w 2014 roku inwestycję Tumski Park ukończyła szczecińska firma SGI. Swą nazwę inwestycja zawdzięcza położonemu w pobliżu Ostrowowi Tumskiemu. Na powierzchni blisko 18.000 metrów kwadratowych deweloper ulokował dwa pięciopiętrowe budynki, na które składa się 216 mieszkań mających od 1 do 5 pokoi i powierzchniach od 45 do 90 m kw.
Obydwa budynki posiadają podziemne hale garażowe połączone cichobieżną windą z pozostałymi kondygnacjami. Aby sprostać standardom inwestycję w pełni przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców cały teren osiedla został ogrodzony i wyposażony w system kamer.
Tumski Park powstał na przekształcającym się terenie poprzemysłowym. Deweloper nadal prowadzi sprzedaż mieszkań.

Centra biurowe i miasteczko akademickie

Planów inwestycyjnych w dzielnicy Główna i Zawady jest więcej. Prywatny inwestor od kilku lat przygotowuje realizację miasteczka akademickiego na Nadolniku wokół wspomnianego już młyna. Na bazie młyna miałoby powstać centrum miasteczka służące całej zamieszkującej je społeczności akademickiej. Nie wiadomo jednakże jaki będzie jego los po wspomnianym grudniowym pożarze.
Przekształcenia i działania rewitalizacyjne obejmują też tereny Zawad po obu stronach linii kolejowej. Tu swe działania prowadzi firma Machura Bros Corporation. Przed siedmiu latu po sąsiedzku z obecnym Tumskim Parkiem przy ul. Chlebowej przebudowała ona w nowoczesne centrum biurowe obiekty dawnej Polleny-Lechii, sprywatyzowane potem przez Beiersdorf-Nivea. Na niegdyś przemysłowym terenie powstało nowoczesne Centrum Biurowe Chlebowa składające się z 5 budynków 1-, 2- i 4-kondygnacyjnych o łącznej powierzchni blisko 10.000 m kw.
Na tym jednak nie zakończyły się działania rewitalizacyjne spółki w tym rejonie. W sąsiedztwie pętli tramwajowej Zawady (po przeciwnej stronie linii kolejowej), przy ul. Małachowskiego przebudowała ona także budynek poprodukcyjny, w którym wytwarzano opakowania na Centrum Biurowe Podwale. Nowy obiekt o powierzchni całkowitej 13,5 tys. m kw. oferuje 10,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej klasy A. W ramach przedsięwzięcia inwestor wybudował również park i plac zabaw dla okolicznych mieszkańców oraz zrewitalizował infrastrukturę komunalną. Inwestycja została wsparta finansowo z europejskiej inicjatywy JESSICA służącej rewitalizacji miast. Centrum Biurowe Podwale otwarto oficjalnie w pierwszej połowie stycznia.
Dla poprawy jakości życia mieszkańców oraz przestrzeni Głównej i Zawad istotne znaczenie miało wybudowanie przed kilku laty przez miasto dwujezdniowej ulicy Abp Hlonda prowadzącej od Środki przez Podwale wprost do ul. Bałtyckiej. Dzięki temu tzw. Nowe Zawady wyprowadziły ruch tranzytowy z ul. Zawady i Główna.

Komunikacja, sklepy, szkoły…

Przez Główną przebiegała od 1930 do lat 60. XX w. pierwsza w Polsce linia trolejbusowa ze Śródki.
Obecnie na terenie Głównej krzyżuje się kilka dróg: ul. Główna, ul. Hlonda (odcinek II ramy komunikacyjnej), ul. Bałtycka (droga krajowa nr 92) i ul. Gdyńska (droga wojewódzka nr 196).
Znajduje się tu również węzłowa stacja kolejowa Poznań Wschód, z której bardzo szybko można dotrzeć do centrum miasta – na Dworzec Główny.
Komunikację miejską zapewniają autobusy MPK Poznań linii 70, 72, 73, 78, 85 oraz podmiejskie. Ponadto na Głównej istnieje przystanek PKS. W planach jest przedłużenie trasy tramwajowej z pętli Zawady do Dworca Wschodniego.
Wzdłuż ulicy Głównej ulokowały się liczne sklepy i punkty usługowe obsługujące mieszkańców. Kilkaset metrów od osiedli znajduje się hipermarket Tesco. W dzielnicy znajdują się szkoły i przedszkola.

Ĺšródła: Materiały własne redakcji, Wikipedia, materiały inwestorów

http://urbania.pl/oferta_deweloperska.html#oferta

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...