Bolechowo 750×200 – maj 2017

Godne obchody po wielkopolsku

Utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Lutosławskiego wybrzmiały podczas koncertu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na który Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego tradycyjnie zaprosił Wielkopolan do Teatru Wielkiego w Poznaniu.

   Jak co roku od wielu lat w tej instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego odbył się koncert, podczas którego wspólnie celebrowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Tym razem w sposób wyjątkowy, gdyż minęło 100 lat od ponownego pojawienia się Polski na mapach świata. To dlatego w programie znalazł się Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego – kompozytora i pianisty, ale także męża stanu i jednego z ojców naszej niepodległości. Publiczność usłyszała również Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

    W roli solisty wystąpił pianista Paweł Kowalski, a orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadził maestro Gabriel Chmura. Koszt biletu na Koncert Marszałkowski wyniósł tradycyjnie 1 zł.

      Wcześniej tego dnia Marszałek Marek Woźniak był gościem obchodów organizowanych przez Wojewodę Wielkopolskiego. Rozpoczęły się one mszą świętą za Ojczyznę w Farze Poznańskiej. Następnie uroczystości przeniosły się na plac Wolności.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, Marszałek Marek Woźniak oraz prezydent RP Bronisław Komorowski uczestniczyli także w uroczystościach ku czci Świętego Marcina. Na placu Adama Mickiewicza klucze do miasta zostały przekazane Świętemu.

 

x

Zobasz także

Orkiestra Serc zagrała

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”, a ...

Kontrole pokojów zagadek

Po tragicznym wypadku w escape roomie ( można to przetłumaczyć jako pokoje bez wyjścia lub ...

Własność nie dla wszystkich

Ledwo, ale zdążył. Prezydent Duda podpisał zmianę ustawy o użytkowaniu wieczystym. Na godziny przed 1 ...

Czcimy Powstanie Wielkopolskie

Szanowni Państwo, Wielkopolanie wolność kochają i szanują! Dla nas patriotyzm to praca organiczna. Jej etosowi ...

Deweloperzy Dzieciom

Już po raz siódmy poznańscy i wielkopolscy deweloperzy zjednoczyli siły, by pod wspólnym szyldem akcji ...