Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska

Godne obchody po wielkopolsku

Utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Lutosławskiego wybrzmiały podczas koncertu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na który Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego tradycyjnie zaprosił Wielkopolan do Teatru Wielkiego w Poznaniu.

   Jak co roku od wielu lat w tej instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego odbył się koncert, podczas którego wspólnie celebrowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Tym razem w sposób wyjątkowy, gdyż minęło 100 lat od ponownego pojawienia się Polski na mapach świata. To dlatego w programie znalazł się Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego – kompozytora i pianisty, ale także męża stanu i jednego z ojców naszej niepodległości. Publiczność usłyszała również Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

    W roli solisty wystąpił pianista Paweł Kowalski, a orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadził maestro Gabriel Chmura. Koszt biletu na Koncert Marszałkowski wyniósł tradycyjnie 1 zł.

      Wcześniej tego dnia Marszałek Marek Woźniak był gościem obchodów organizowanych przez Wojewodę Wielkopolskiego. Rozpoczęły się one mszą świętą za Ojczyznę w Farze Poznańskiej. Następnie uroczystości przeniosły się na plac Wolności.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, Marszałek Marek Woźniak oraz prezydent RP Bronisław Komorowski uczestniczyli także w uroczystościach ku czci Świętego Marcina. Na placu Adama Mickiewicza klucze do miasta zostały przekazane Świętemu.

 

x

Zobasz także

20-lecie PINB

W tym roku mija 20 lat od reformy administracji publicznej, w ramach której powołano do ...

Jaki św. Marcin?

We wtorek, 5 marca, o godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców i przedsiębiorców dotyczące ...

Stabilny rating

Agencja Moody’s potwierdziła rating Poznania na poziomie „A3” z perspektywą stabilną. Zdaniem jej analityków miasto ...

Wystartowała Budma 2019

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma to największe wydarzenie budowlane w Europie. 12 lutego na ...

Będziemy Europejską Stolicą Młodzieży?

Gdynia i Poznań są wśród dwunastu miast, które rywalizują o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022. ...