Ukraina

Hala 100-lecia Cracovii

Do użytku oddana została hala 100-lecia Cracovii, która powstała na działce przy Alei Focha. Inwestycja została zrealizowana w ciągu dwóch lat,

Hala 100-lecia Cracovii to budynek o horyzontalnej bryle, która jest kontynuacją topograficznej rzeźby terenu. Inwestycja jest zintegrowana z otoczeniem poprzez stworzenie wału, na którego szczycie zaprojektowano pochylnię prowadzącą na dach porośnięty 40 000 tys. rozchodników. Przy budowie hali wywieziono 22 000 m sześć. ziemi.

Krakowski obiekt przy Alei Focha ma wysokość 16,48 m, elewację pokrytą głównie panelami z blachy Cor-Ten, które zapewniają odporność na korozję i mają charakterystyczne rdzawe zabarwienie, a także około 1 000 mkw. szklanych fasad i przeszkleń.

Hala 100-lecia Cracovii to obecnie jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce. Trybuny mogą pomieścić 788 widzów, a płyta boiska osadzona została 3,5 m pod poziomem terenu. Główną część obiektu stanowi sala gier o wymiarach 44 x 26 m, umożliwiająca rozgrywanie meczów większości dyscyplin halowych.

Na sufitach hali i największych pomieszczeń zastosowaliśmy okładzinę akustyczną w postaci tynku celulozowego, a w całym budynku nie ma nawet 1 m kw. ścian tynkowanych tradycyjnie – postawiliśmy na surowy charakter wykończenia. Dla podkreślenia tego efektu dominują cztery kolory: rudy, grafitowy, biały oraz odcień naturalnego betonu

powiedział: Łukasz Sokołowski, Kierownik Budowy, Skanska

W hali znajduje się także m.in. zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne, siłownia, taras widokowy i kawiarnia.

Oddana do użytku hala to przede wszystkim symbol Cracovii, ale także Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz ośrodek przygotowań paraolimpijczyków i miejsce rozgrywek lokalnych klubów sportowych. Obiekt pełni również funkcje publiczne, a to dzięki sali wielofunkcyjnej oraz części hotelowej.

Generalnym wykonawcą hali była Skanska S.A. na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków – Zarządu Infrastruktury Sportowej. Projekt architektoniczny przygotowało Biuro Projektów Lewicki Łatak. Wartość inwestycji to 45,5 mln zł brutto.

Źródło: Urbanity.pl

x

Zobasz także

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...

Koszary Dragonów w Olsztynie

Na początku roku władze stolicy Warmii i Mazur ogłosiły plany zlokalizowania w jednym z pokoszarowych ...

Łowicz z nowym dworcem

Mieszkańcy Łowicza i pasażerowie czekali na ten moment nieco ponad dwa lata. Tyle trwały prace ...

Kres marzeń o stadionie

Przed wyborami rząd PiS zapewniał o udzieleniu dofinansowania na inwestycje sportowe, tymczasem minister sportu w ...