Ukraina

Hałas samolotów ma granice

Państwa członkowskie mogą ustalić maksymalne poziomy hałasu, które linie lotnicze muszą zachować przy przelotach samolotów nad obszarami położonymi w pobliżu portu lotniczego – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Jeżeli jednak skutkiem takiego uregulowania jest zmuszenie linii lotniczych do zrezygnowania z wykonywania ich działalności gospodarczej, to może być ono przyjęte jedynie przy zachowaniu warunków przewidzianych w prawie Unii – dodaje Trybunał Unii Europejskiej.
Czy ten wyrok ma znaczenie dla mieszkańców okolic Krzesin protestujących przeciwko hałasowi emitowanemu przez F-16, czy też sąsiadów Portu Lotniczego Poznań-Ławica, który rozpoczął rozbudowę?
Ĺšródłem niniejszej sprawy jest spór pomiędzy linią lotniczą European Air Transport (EAT) – wyspecjalizowaną w usługach transportu lotniczego towarów (grupa DHL) – a regionem administracyjnym Brukseli oraz Collège d’environnement (komisją ds. środowiska) tego regionu. 19 października 2007 r. właściwy organ regionalny nałożył na EAT karę administracyjną w wysokości 56.113 EUR za przekroczenie w godzinach nocnych wartości granicznych przewidzianych w brukselskich przepisach regionalnych. Zgodnie z nimi wartości graniczne są mierzone na ziemi.
Linia lotnicza EAT wniosła skargę o stwierdzenie nieważności tej decyzji. Spółka twierdzi w szczególności, że regionalne uregulowanie, na podstawie którego zarzuca jej się naruszenia, jest sprzeczne z prawem Unii, ponieważ posługuje się maksymalnymi poziomami hałasu mierzonego na ziemi (a nie u źródła), co jest niezgodne z dyrektywą 2002/30. W tym kontekście belgijska Rada Państwa mająca rozstrzygnąć spór postanowiła zawiesić postępowanie i zwrócić się do Trybunału w Luksemburgu z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym.
Belgijski sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o wyjaśnienie, czy regionalne uregulowanie brukselskie, normujące hałas wywoływany przez ruch lotniczy można uważać za „ograniczenie działalności” podlegające przepisom dyrektywy 2002/30, a w szczególności metodzie polegającej na mierzeniu poziomu hałasu u źródła.

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...