Ukraina

Hipoteka odwrócona już w Poznaniu

Hipoteka odwrócona – usługa finansowa przeznaczona dla seniorów, dzięki której mogą oni otrzymać dodatkowe pieniądze do swojej emerytury czy renty – dotarła w końcu do Poznania. Przy ulicy Mickiewicza 20 otwarto pierwszą placówkę Funduszu Hipotecznego DOM, który jest liderem na rynku takich świadczeń. W związku z tym, że przeciętna emerytura w Polsce wynosi ok0ło 1700 zł brutto, a wiele osób otrzymuje na rękę poniżej 1 tysiąca złotych – każde wsparcie finansowe seniorów jest bezcenne. Przy pomocy hipoteki odwróconej swój budżet mogą poprawić osoby powyżej 65 roku życia.
Zasada działania hipoteki odwróconej jest prosta. Po podpisaniu umowy firma wypłaca seniorowi comiesięczną rentę hipoteczną w zamian za to, iż po jego śmierci będzie mogła rozporządzić nieruchomością. To tak, jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać otrzymując jednocześnie pieniądze.
Senior podpisuje z funduszem umowę dożywocia. Sprzedaje mu swój dom lub mieszkanie, ale dopiero po śmierci. Przez ten czas fundusz wypłaca mu należność w comiesięcznych ratach lub w kwotach według indywidualnie ustalonego harmonogramu.
Nieruchomość wyceniana jest przez rzeczoznawcę majątkowego. Hipotetyczną długość życia seniora określa się według danych Głównego Urzędu Statystycznego dla danej płci. W przypadku małżeństwa brany jest pod uwagę wiek osoby statystycznie żyjącej dłużej (czyli kobiety). Według określonej w ten sposób wartości nieruchomości oraz długości życia wyliczana jest miesięczna rata (w przypadku rat równych)
– Rozpiętość kwot, które oferujemy seniorom jest spora, tak samo jak różne są ceny nieruchomości – zależnie od lokalizacji i standardu mieszkania czy domu. Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do nawet 10 tysięcy złotych – mówi Robert Majkowski, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego Dom, który jest pierwszą i największą na polskim rynku instytucją oferującą hipotekę odwróconą.
„Dodatkowa emerytura” cieszy się sporym zainteresowaniem i uznaniem wśród zagranicznych seniorów. Na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii tysiące osób poprawiło swoje życie właśnie dzięki hipotece odwróconej. Rozwiązaniem tym w największym stopniu mogą być zainteresowani właściciele nieruchomości nie mający potomstwa i bliskich spadkobierców, którym chcieliby ją zostawić. Zamrożony w budynku kapitał mogą wobec tego spożytkować na poprawę standardu ostatniego okresu swego życia.
Placówka w Poznaniu przy ulicy Mickiewicza 20 jest trzecim oddziałem firmy poza Warszawą. Fundusz Hipoteczny DOM działa już bowiem we Wrocławiu i Krakowie.
– Zdecydowaliśmy się otworzyć placówkę w Poznaniu, ponieważ jest to miasto otwarte na nowości, a rynek nieruchomości rozwija się tu bardzo szybko. Co także ważne, seniorzy w Poznaniu są coraz większą grupą społeczną i zasługują na dużą uwagę. Dlatego Fundusz Hipoteczny DOM działa na rzecz aktywizacji osób starszych poprzez prelekcje na uniwersytetach Trzeciego Wieku, w klubach seniora, w bibliotekach. Tak będzie również w stolicy Wielkopolski. Wydajemy także kwartalnik, w którym umieszczane są poradniki i artykuły o tematyce poświęconej życiu seniorów – mówi R. Majkowski. A Michał Butscher, członek zarządu Funduszu Hipotecznego Dom dodaje, że oddział w Poznaniu powstał najszybciej i najsprawniej. Fundusz przygotowuje się następnie do uruchomienia oddziału w Gdańsku.
Przez najbliższy miesiąc w placówce funduszu prowadzona będzie akcja „Dni Otwartych”. Wszyscy seniorzy, którzy w tym czasie odwiedzą oddział będą mogli nie tylko szczegółowo zapoznać się z ofertą hipoteki odwróconej, ale także otrzymają drobny upominek.
Fundusz Hipoteczny DOM odwróconą hipotekę oferuje od ponad 2 lat. Pierwsze renty wypłacane są od czerwca 2009 r.
– Rozmawiamy z tysiącami osób z całej Polski. Proces przygotowania do umowy trwa około 8 miesięcy – mówi Majkowski. Fundusz ponosi koszty wyceny nieruchomości, notarialne, podatku od czynności cywilnych. Po przejęciu nieruchomości będą sprzedawane na aukcjach.
Odwrócona hipoteka ustanawiana jest przez Fundusz Hipoteczny na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. W Polsce ciągle nie ma ustawy o hipotece odwróconej, której projekt pozostaje w fazie dyskusji. Dlatego nie może być prowadzona przez banki (choć są nią zainteresowane), gdyż nie przewiduje tego prawo bankowe.

Fundusz Hipoteczny DOM sp. z o. o. to pierwsza na polskim rynku instytucja oferująca odwróconą hipotekę. Fundusz został założony w 2008 roku przez Roberta Majkowskiego i Michała Butschera.
W 2010 roku w Fundusz Hipoteczny DOM zainwestował Total Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Pozyskany kapitał przeznaczony jest na zbudowanie ogólnopolskiej sieci sprzedaży, promocję marki i wypłaty rent hipotecznych dla klientów.
Rozwiązanie wprowadzone przez Fundusz Hipoteczny DOM wzorowane jest na odwróconej hipotece funkcjonującej w m.in. Stanach Zjednoczonych i części krajów Unii Europejskiej. W ramach umowy beneficjent, którym jest senior posiadający nieruchomość, otrzymuje od funduszu dożywotnią rentę hipoteczną w zamian za prawo do dysponowania przez fundusz nieruchomością po śmierci beneficjenta. Konstrukcja umowy oparta jest o zapisy kodeksu cywilnego w szczególności artykuły nr 908-916 dotyczące umowy o dożywocie.
x

Zobasz także

Wakacje kredytowe inaczej

Będzie kłopot z wakacjami kredytowymi, bo problematyczne będzie prawidłowe wyliczenie dochodów, na podstawie których trzeba ...

TK: jaka stawka za garaż

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą ...

Uhonorowali 250 lat KEN

Wspólna emisja Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy upamiętniająca 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. ...

Wsparcie BGK dla Nadolnika

Rekordowe wsparcie dla poznańskiego budownictwa z Funduszu Dopłat BGK Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w ...

Konta mieszkaniowe w PKO

PKO BP  uruchomił możliwość oferowania konta mieszkaniowego Na koncie mieszkaniowym można odkładać między 500 a ...