Ukraina

Historyczna zabudowa kontynuowana nowoczesnym językiem

Liczne kawiarnie i restauracje, klimatyczne parki, czy ryneczki, przepiękna zabudowa – to tylko kilka z zalet starszych dzielnic Poznania, które odkrywane są na nowo przez mieszkańców stolicy Wielkopolski. Wilda, Jeżyce, czy Łazarz przeżywają drugą młodość, która – oprócz zainteresowanych zachodzącymi tam zmianami poznaniaków – przyciąga także inwestorów. Nowe nieruchomości dopełniają krajobraz kamienic łącząc historię z nowoczesnością.
Swoiste odczarowanie starszych dzielnic Poznania było i jest możliwe przede wszystkim dzięki zaangażowaniu się we wprowadzanie zmian lokalnych społeczności. Liczne inicjatywy społeczne integrujące mieszkańców dzielnicy oraz zachęcające poznaniaków do odwiedzenia tych części miasta, skutecznie zmieniają wizerunek m.in. Wildy, Jeżyc, czy okolic Śródki. To właśnie ta dzielnica pokazała, jak zaangażowanie lokalnych mieszkańców i przedsiębiorców może wpłynąć na jej wizerunek. Obecnie, dzięki nowym restauracjom, ozdobom ulicznym, czy muralom jest to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w Poznaniu. Dzielnicą miasta aspirującą do osiągnięcia podobnych efektów co okolice Ostrowa Tumskiego, jest Wilda. Na zakup mieszkania, przestrzeni biurowej lub lokalu usługowego właśnie na Wildzie decyduje się coraz większa liczba poznaniaków zachęcona bliskością centrum, dobrym skomunikowaniem z innymi częściami Poznania, licznymi restauracjami oraz bogatym wyborem lokali.
Długoletnia historia dzielnicy przyczyniła się do jej architektonicznego zróżnicowania. Dodatkowo widoczny i charakterystyczny jest jej podział na dwie części – część przemysłową (Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, czy Poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego) oraz część mieszkalną. Centralnym punktem dzielnicy jest natomiast Rynek Wildecki z kościołem Maryi Królowej w Poznaniu.
Dodatkowo, jak większość dzielnic śródmieścia, zabudowa Wildy ma charakter pierzejowy. Oznacza to, iż zabudowa jest ścisła, budynki stawiane są jeden obok drugiego, tworząc ciąg fasad wzdłuż ulic. Pomimo wymagającego krajobrazu deweloperzy z chęcią decydują się na inwestycje właśnie w tej części Poznania.
– Dawna robotnicza Wilda staje się miejscem gdzie młodzi ludzie stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie, wprowadzają się do wyremontowanych kamienic i tam postanawiają zacząć swoje dorosłe życie. Podobnie dzieje się na Jeżycach i Śródce – podkreśla Jakub Maciejewski współorganizator akcji „Wilda na glanc” oraz przedstawiciel jednej z poznańskich agencji marketingowych wspierających akcję. – Od ponad dwóch lat prowadzimy akcję „Wilda na glanc” starając się przekonać przedsiębiorców do inwestowania środków w działania promocyjne o charakterze urozmaiconym, ale jednocześnie stonowanym i umiarkowanym. Mają one przede wszystkim na uwadze poprawę wizerunku dzielnicy i promowanie jej wśród potencjalnych inwestorów. Walka z nadmiarem szyldów reklamowych jakie można tam spotkać ma również poprawiać komfort życia mieszkańców Wildy. Akcja przewidziana jest na lata, ale efekty można zaobserwować już dzisiaj.
Jedna z inwestycji mieszkaniowych na Wildzie powstaje obecnie przy ul. Przemysłowej – w tej części dzielnicy, w której dawne spotyka się z nowym. Jeden koniec ulicy Przemysłowej bezpośrednio prowadzi do Rynku Wildeckiego otoczonego historycznymi kamienicami. Natomiast z drugiej strony ulica kończy się w ścisłym centrum Poznania z nowym dworcem PKP, centrum handlowym Poznań City Center oraz kompleksem nowoczesnych wieżowców.
– Podstawową wytyczną w procesie projektowania budynku przy Przemysłowej był charakter sąsiedniej zabudowy. Skupiliśmy się na atmosferze tej części Wildy, na określeniu elementów definiujących architekturę otoczenia – mówi Piotr Napierała, architekt z pracowni architektonicznej Insomia.Projektując nowy budynek nie chcieliśmy ingerować w krajobraz architektoniczny Wildy na zasadzie kontrastu, chodziło o uzyskanie efektu ciągłości i kontynuacji, stąd nawiązania w linii gzymsów i dachów, rozdrobnienia i artykulacji fasad.
Przy tworzeniu projektu nacisk położony został głównie na zachowanie odpowiednich proporcji oraz ponadczasową elegancję. Inwestycja chce harmonijnie łączyć istniejące już budynki, nie dodając kolejnego, wyróżniającego się elementu do zabudowy dzielnicy, ale dopełniając otoczenie oraz wprowadzając pewne ożywienie w krajobrazie i zachęcając do tworzenia wizualnie podobnych budynków. Aby jeszcze lepiej wpisać nowy obiekt w otoczenie, razem z tworzeniem inwestycji rewitalizacji poddane zostają np. mury sąsiadujące z działką, a w dalszej części projektu nasadzenia zieleni obejmą również sąsiadujące tereny.
– Nowe inwestycje pojawiające się w poszczególnych dzielnicach podnoszą ich rangę oraz zwiększają atrakcyjność dla kolejnych realizacji. Jeżeli wpisują się w istniejącą już zabudowę, a nie są jedynie tzw. „plombą”, która zakłóca cały ład, to wizerunek dzielnicy może tylko na tym zyskać – ocenia Jakub Maciejewski z akcji „Wilda na glanc”. – Dobrze przeprowadzona inwestycja uwydatnia pozytywne aspekty dzielnicy, powoli zmieniając negatywne opinie i stereotypy jakie do tej pory były z nią kojarzone.
– Nowe inwestycje mieszkaniowe powstające w specyficznej zabudowie, jaką charakteryzuje się śródmieście, mogą zarówno przyczynić się do korzystnych zmian wizualnych dzielnicy, jak również, dzięki pojawieniu się nowych lokatorów, wpłynąć pozytywnie na tkankę społeczną. Jednak od tego jak inwestycje zostaną zrealizowane zależy to czy wykorzystają one swój potencjał wspierania rozwoju dzielnicy
– uważa Dorota Hammermeister, przewodnicząca Rady Osiedla Wilda oraz wiceprezes Stowarzyszenia Prawo do Miasta. Niewątpliwą zaletą nowych inwestycji mieszkaniowych jest pojawienie się lokatorów, którzy świadomie wiążą z dzielnicą swoją przyszłość i dążą do tego, aby mieszkało się im tam jak najlepiej.

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...