Fotografia wnętrz

Huty i piece na szlaku

Wielki piec huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej został wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH (European Route of Industrial Heritage). Na liście tej znalazło się też budowane w Chorzowie Muzeum Hutnictwa.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego łączy ponad 1850 obiektów industrialnym z całego kontynentu. Jest na nim 17 obiektów z Polski.
Uruchomiony w 1968 r. wielki piec huty „Pokój” został 50 lat później przejęty przez miasto Ruda Śląska. Miał już wówczas status zabytku.
Mam nadzieję, że współpraca w ramach ERIH pomoże skutecznie ubiegać się o środki na realizację projektu rewitalizacji Wielkiego Pieca – mówi Grażyna Dziedzic prezydent Rudy Śląskiej.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego to jedyny na taką skalę szlak zabytków industrialnych na Starym Kontynencie. Łączy ponad 1850 obiektów, w tym 17 z Polski. Są to m.in.: Muzeum Żup Krakowskich – Kopalnia Soli „Wieliczka”, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, a także Muzeum Browaru Żywiec czy bydgoskie Exploseum. Poszczególne zabytki tworzą szlaki regionalne, także wchodzące w skład ERIH. Obecnie jest ich 20, w tym Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

– ERIH jest jednym z prestiżowych Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy – mówi dr Adam Hajduga, wiceprezydent ERIH i reprezentant krajowy tej sieci w Polsce.

7 lipca dwa śląskie miasta poinformowały o dopisaniu znajdujących się na ich terenie obiektów do sieci ERIH. W Rudzie Śląskiej obiektem tym jest wielki piec huty „Pokój”, w pobliskim Chorzowie natomiast powstające tam Muzeum Hutnictwa.

Wielki piec został uruchomiony w 1968 r. Budowa urządzenia trwała zaledwie 105 dni, zamiast szacowanego 1,5 roku. Po niespełna 20 latach funkcjonowania piec okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Prace remontowe ukończono w 1987 r. Zmieniono wtedy profil produkcyjny urządzenia, przestawiając je na wytop żelazomanganu. Huta „Pokój” była wtedy jedynym w kraju producentem tego stopu. W latach 1995-1997 miała miejsce kolejna modernizacja urządzenia, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 r., ale już rok później piec został ostatecznie wygaszony.

Pod koniec 2012 r. wpisano go rejestru zabytków, a pod koniec 2018 r. miasto stało się formalnym właścicielem pieca i po paru miesiącach ogłosiło międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji jego zagospodarowania, do którego zgłosiło się 96 pracowni projektowych i architektów.

– Teraz czas na opracowanie projektu budowlanego, na co mamy zarezerwowany w tegorocznym budżecie 1 mln zł. Poza tym szukamy zewnętrznych źródeł finansowania samej inwestycji. Na pewno pozyskany przez nas certyfikat i znalezienie się na liście tak ważnych zabytków przemysłowych pomoże nam w tych działaniach – informuje dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

– Mam nadzieję, że współpraca w ramach ERIH pomoże skutecznie ubiegać się o środki na realizację projektu rewitalizacji Wielkiego Pieca. Wierzę, że będzie to miejsce, z którego wszyscy będziemy dumni – mówi Grażyna Dziedzic prezydent Rudy Śląskiej.

Czytaj: Powstanie Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki

– Przykładem zabytku, który jest dla nas inspiracją i wzorem w pracach nad rewitalizacją naszej perełki jest „Weltkulturerbe Völklinger Hütte”. Przez wiele lat funkcjonowała tam największa huta w Niemczech, a dziś obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ma setki tysięcy zwiedzających, jest miejscem unikatowych wystaw i koncertów – opowiada Grażyna Dziedzic.

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa ma być gotowe w roku 2021. Na razie muzealnicy realizują więc projekty „miękkie”. Ukończyli właśnie pierwszy etap akcji „Mów mi huto”. Swój udział potwierdziło w nim 31 byłych hutników.

– W sierpniu i wrześniu planujemy przystąpić do nagrywania wywiadów filmowych. Filmy te trafią na wystawę stałą, gdzie zwiedzający dzięki utrwalonym opowieściom poznać będą mogli trudy i sekrety pracy w hucie – tłumaczy Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji).
Wielki piec huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (fot. wielkipiec.pl)

Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Rośnie UMWZ w Szczecinie

Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego nabiera kształtów. Demontaż rusztowań pozwolił ocenić, jak efektownie będzie ...

Superdom w Bieszczadach!

Dom powstał przy granicy Polski z Ukrainą. Piękne i dzikie tereny Bieszczad zachwycają melancholią i ...

Tną drzewa na potęgę

Nawet jeśli drzewa rosną na terenach prywatnych, świadczone przez nie usługi (korzyści) mają znacznie szerszy ...

Żarnowiec wraca do gry

Elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej na północy, na Pomorzu – poinformował minister klimatu i środowiska Michała ...

Nabór na Nowy Nikiszowiec

Blisko 1,5 tys. wniosków wpłynęło do poniedziałkowego przedpołudnia w trwającym dotąd tydzień naborze najemców 513 ...