Ukraina

Huty i piece na szlaku

Wielki piec huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej został wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH (European Route of Industrial Heritage). Na liście tej znalazło się też budowane w Chorzowie Muzeum Hutnictwa.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego łączy ponad 1850 obiektów industrialnym z całego kontynentu. Jest na nim 17 obiektów z Polski.
Uruchomiony w 1968 r. wielki piec huty „Pokój” został 50 lat później przejęty przez miasto Ruda Śląska. Miał już wówczas status zabytku.
Mam nadzieję, że współpraca w ramach ERIH pomoże skutecznie ubiegać się o środki na realizację projektu rewitalizacji Wielkiego Pieca – mówi Grażyna Dziedzic prezydent Rudy Śląskiej.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego to jedyny na taką skalę szlak zabytków industrialnych na Starym Kontynencie. Łączy ponad 1850 obiektów, w tym 17 z Polski. Są to m.in.: Muzeum Żup Krakowskich – Kopalnia Soli „Wieliczka”, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, a także Muzeum Browaru Żywiec czy bydgoskie Exploseum. Poszczególne zabytki tworzą szlaki regionalne, także wchodzące w skład ERIH. Obecnie jest ich 20, w tym Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

– ERIH jest jednym z prestiżowych Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy – mówi dr Adam Hajduga, wiceprezydent ERIH i reprezentant krajowy tej sieci w Polsce.

7 lipca dwa śląskie miasta poinformowały o dopisaniu znajdujących się na ich terenie obiektów do sieci ERIH. W Rudzie Śląskiej obiektem tym jest wielki piec huty „Pokój”, w pobliskim Chorzowie natomiast powstające tam Muzeum Hutnictwa.

Wielki piec został uruchomiony w 1968 r. Budowa urządzenia trwała zaledwie 105 dni, zamiast szacowanego 1,5 roku. Po niespełna 20 latach funkcjonowania piec okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Prace remontowe ukończono w 1987 r. Zmieniono wtedy profil produkcyjny urządzenia, przestawiając je na wytop żelazomanganu. Huta „Pokój” była wtedy jedynym w kraju producentem tego stopu. W latach 1995-1997 miała miejsce kolejna modernizacja urządzenia, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 r., ale już rok później piec został ostatecznie wygaszony.

Pod koniec 2012 r. wpisano go rejestru zabytków, a pod koniec 2018 r. miasto stało się formalnym właścicielem pieca i po paru miesiącach ogłosiło międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji jego zagospodarowania, do którego zgłosiło się 96 pracowni projektowych i architektów.

– Teraz czas na opracowanie projektu budowlanego, na co mamy zarezerwowany w tegorocznym budżecie 1 mln zł. Poza tym szukamy zewnętrznych źródeł finansowania samej inwestycji. Na pewno pozyskany przez nas certyfikat i znalezienie się na liście tak ważnych zabytków przemysłowych pomoże nam w tych działaniach – informuje dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

– Mam nadzieję, że współpraca w ramach ERIH pomoże skutecznie ubiegać się o środki na realizację projektu rewitalizacji Wielkiego Pieca. Wierzę, że będzie to miejsce, z którego wszyscy będziemy dumni – mówi Grażyna Dziedzic prezydent Rudy Śląskiej.

Czytaj: Powstanie Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki

– Przykładem zabytku, który jest dla nas inspiracją i wzorem w pracach nad rewitalizacją naszej perełki jest „Weltkulturerbe Völklinger Hütte”. Przez wiele lat funkcjonowała tam największa huta w Niemczech, a dziś obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ma setki tysięcy zwiedzających, jest miejscem unikatowych wystaw i koncertów – opowiada Grażyna Dziedzic.

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa ma być gotowe w roku 2021. Na razie muzealnicy realizują więc projekty „miękkie”. Ukończyli właśnie pierwszy etap akcji „Mów mi huto”. Swój udział potwierdziło w nim 31 byłych hutników.

– W sierpniu i wrześniu planujemy przystąpić do nagrywania wywiadów filmowych. Filmy te trafią na wystawę stałą, gdzie zwiedzający dzięki utrwalonym opowieściom poznać będą mogli trudy i sekrety pracy w hucie – tłumaczy Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji).
Wielki piec huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (fot. wielkipiec.pl)

Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...

Koszary Dragonów w Olsztynie

Na początku roku władze stolicy Warmii i Mazur ogłosiły plany zlokalizowania w jednym z pokoszarowych ...

Łowicz z nowym dworcem

Mieszkańcy Łowicza i pasażerowie czekali na ten moment nieco ponad dwa lata. Tyle trwały prace ...

Kres marzeń o stadionie

Przed wyborami rząd PiS zapewniał o udzieleniu dofinansowania na inwestycje sportowe, tymczasem minister sportu w ...