Ukraina

Hydrobudowa wybuduje biurowiec

Kolejny biurowiec klasy A stanie w Poznaniu przy ul. Hetmańskiej w rejonie wiaduktu kolejowego. Inwestorem jest poznańskie przedsiębiorstwo budowlane Hydrobudowa-9, które zamierza przeznaczyć powierzchnie pod wynajem. Projekt budowlany nowego biurowca powstaje w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich. Czteropiętrowy budynek o wysokości około 20 m z podziemnym parkingiem będzie oferował około 15 tys. m kw. powierzchni użytkowej.
Przewidujemy bardzo dobry współczynnik ilości miejsc parkingowych w stosunku do powierzchni najmu – informuje Stanisław Sipiński. – Zakładamy współczynnik powyżej wyznaczonych w decyzji o warunkach zabudowy 15 miejsc na 1000 metrów powierzchni biurowej. W sumie pod ziemią i na powierzchni znajdzie się 221 stanowisk.
W sensie technicznym i technologicznym budynek w pełni ma odpowiadać standardowi klasy A. Będzie miał więc klimatyzację z nawilżaniem i wentylacją, 6 wind, które zapewnią szybkie przemieszczanie się wewnątrz, będzie też wyposażony we wszelkie urządzenia telekomunikacyjne niezbędne do nowoczesnej łączności ze światem. Inteligentne rozwiązania zapewnią monitoring w sensie bezpieczeństwa, dostępności oraz techniczne sterowanie umożliwiające optymalizację kosztów eksploatacji obiektu. Mimo klimatyzacji projektanci przewidują również możliwość otwierania okien w pomieszczeniach, aby zapewnić dopływ naturalnego, świeżego powietrza z zewnątrz, a inteligentny system będzie odpowiednio sterował klimatyzacją. W budynku znajdą się też strefy o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa, pozwalające użytkownikom zapewnienie poufności i tajności.

W założeniu architektonicznym budynek jest dwuskrzydłowym w planie, podłużnym obiektem, prawie w całości przeszklonym. Zaprojektowano go w konwencji modernistycznej. Zakłada się w części południowej o największej operacji słonecznej przesłonięcie części ścian osłonowych metalowymi ekranami. Na ścianie północnej od strony ul. Hetmańskiej obiekt będzie w całości przeszklony. Projekt przewiduje zastosowanie najnowszej generacji szkła z sitodrukiem, stanowiącym pewną przesłonę z zewnątrz. Obiekt będzie oparty o lekką konstrukcję żelbetonową, co umożliwi swobodne zagospodarowanie wnętrz przez przyszłych użytkowników. Elewacja od strony ul. Hetmańskiej o długości około 100 m stworzy nową pierzeję, uatrakcyjniając zaniedbany obecnie kawałek terenu.
Główny hol spinający skrzydło północne z południowym zostanie przykryty przeszklonym dachem. Stworzy to warunki do ustawienia naturalnych roślin w donicach, dzięki czemu powstanie przestrzeń o charakterze rekreacyjnym. Kąciki do odpoczynku znajdą się również w innych miejscach poszczególnych kondygnacji.
Budowa biurowca ma rozpocząć się jesienią i potrwać około 18 miesięcy. Wykonawstwo weźmie na siebie prawdopodobnie inwestor.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...